Расправа о изгледу тираносаурус рекса (Ти-рекс) – великог становника наше планете из периода креде, од пре 85 до 65 милиона година – још дуго неће бити окончана, објавио је британски Би-Би-Си, позивајући се на чланак објављен у научном часопису „Biology Letters”. Последња истраживања скелета великог диносауруса, кога су карактерисале висина, оштри зуби и ситни предњи екстремитети, указују да је највећи део коже био прекривен љускастим оклопом, коштаним плочама какве данас покривају тела рептила.
Међутим, научници тима, на чијем челу се налазио др Фил Бел из Аустралије, сматрају да то што није пронађено перје не искључује могућност да је опасна грдосија можда имала неку врсту примитивног перја. Анализирајући скелет тираносаурус рекса познатог као Вирек, чији су остаци пронађени у Монтани, и упоређујући га са скелетним остацима његових рођака из истог периода – касне креде, из Азије и других делова Северне Америке, укључујући албертосаурусе и горгосаурусе, научници нису искључили могућност да таква спекулација није неоснована.
„На деловима од врата преко леђа, карлице и репа, тело му је било прекривено рожнатом љуском од црепасто сложених плочица. Ако је и имао перје, оно се изгубило током времена јер су услови на планети били такви да није било потребно за изолацију”, изјавио је проф. Бел, пренео је Би-Би-Си.
Британски јавни сервис подсећа и на изјаву др Стива Брусата са Универзитета из Единбурга, који је рекао да су данашњи азијски слонови, на пример, мање длакави од афричких јер су мањи, станиште им је у густим шумама па су мање изложени зрацима сунца и није им ни потребна таква врста заштите. Аналогија се може пренети и на предаторе из далеке прошлости, сматра Брусат и додаје да то што је на скелетном остатку уочена кожа која се перута није сигуран знак да перја није било.