Према извештајима агенција
Њујорк – Број електричних аутомобила на путевима широм света узлетео је на два милиона у прошлој години, и то само пет година откако је први сишао са производне линије, показују последњи подаци Међународне агенције за енергетику (ИЕА).
Број електричних аутомобила и возила на јонско-литијумске батерије на светским путевима порастао је за 60 одсто у односу на 2015. годину, наведено је у извештају ИЕА – „Глобалне перспективе електричних возила за 2017”.
Међутим, упркос убрзаном расту, електрична возила и даље чине тек 0,2 одсто укупних лаких возила у свету, известила је њујоршка агенција „Блумберг”.
„Кина је највеће тржиште електричних аутомобила јер се у њој прода више од 40 одсто од укупно продатих електричних возила у свету и два пута више од броја који се прода у САД”, стоји у извештају ИЕА.
„Неспорно је да је на актуелни успон тржишта електричних аутомобила утицала политика заштите животне средине”, додаје се у извештају, пренео је Танјуг.
Индија ће до краја наредне деценије продавати само електрична возила, како би се изборила са проблемом прекомерног загађења ваздуха
Програм „Иницијатива за електрична возила”, који је подржало десет влада, међу којима су Кина, Француска, Немачка, Велика Британија и САД, представљен је пре неколико дана у Њујорку, а има за циљ да до 2030. године електрични аутомобили, аутобуси и камиони имају тржишни удео од 30 одсто, предвиђања су Међународне агенције за енергетику.
Индија, која није део ове групе, саопштила је прошлог месеца да ће до краја наредне деценије продавати само електрична возила, како би се изборила са проблемом прекомерног загађења ваздуха.
Како би се ограничио раст глобалне температуре на испод два степена Целзијуса, што је договорено Париским споразумом за борбу против климатских промена, свету је потребно 600 милиона електричних возила до 2040. године, процене су Међународне агенције за енергетику.