Од нашег дописника
Сарајево – Измене Кривичног закона БиХ (које је утврдио Савет министара БиХ и о чему тек предстоји парламентарна расправа) којима се негирање геноцида кажњава затвором од пет до 10 година, представља, сагласни су многи, покушај Сарајева да по сваку цену наметне своје виђење последњих ратних дешавања у БиХ. Да апсурд буде већи, те измене, на чију неприхватљивост је на време указано из Републике Српске, подржали су и српски министри у кабинету Дениса Звиздића.
У првим реакцијама из Бањалуке, осим жестоке осуде понашања српских министара, упозорава се да су „измене утврђене мимо ставова које је дало Министарство правде РС”, те да ово „представља покушај прекрајања историје, укидања Српске и њеног приказивања као геноцидне творевине”.
„То је још један покушај да се укине Република Српска, што је тенденција бошњачких политичких кругова. Српски представници у Парламенту БиХ не смеју да гласају за овај предлог”, изјавио је директор Центра за истраживање рата, ратних злочина и несталих цивила РС Милорад Којић. У изјави за Срну он је казао како измене Кривичног закона БиХ види и као покушај да се „запуше уста свима који правним чињеницама и аргументима доказују шта се заправо дешавало током протеклог рата”.
У освртању на упућене им критике, српски министри – Драган Мектић и Мирко Шаровић, министри безбедности и спољне трговине и економских односа БиХ – одговарају да су примедбе Министарства правде РС и Високог судског и тужилачког савета (ВСТС) прихваћене и уграђене у допуњену верзију Кривичног закона БиХ.
„Инсистирали смо да се дословно уваже примедбе ВСТС и Министарства правде РС. Колико је мени познато, то је уважено и ја сам пристао да гласам након што су у текст унесене те примедбе”, рекао је Мектић. Скоро исти одговор Срни дао је и Шаровић, који, као и Мектић, није прецизирао које су то сугестије које су, на њихово инсистирање, прихваћене.
„Нема ниједне сугестије која би ту позицију поправила. Биће веома занимљиво видети о чему је реч и шта су то представници Савеза за промене прихватили”, казала је посланица СНСД-а у Парламенту БиХ Душанка Мајкић, коментаришући Мектићеву и Шаровићеву недореченост.
Аналитичар Бранко Радан сматра да закон који је „скројен” у Сарајеву представља притисак, не само на Републику Српску него и на науку, јер се тим законом жели санкционисати и научно мишљење. „Замислите да неки Американац каже да није било геноцида у Сребреници. Шта сад, он треба да иде у затвор у Босни? То је сулудо”, рекао је Радан за Срну.
Измене Кривичног закона БиХ не допадају се ни аналитичару Александру Павићу, јер он сматра да те измене представљају темеље за укидање РС и увођење вербалног деликта. „То ће подразумевати да је готова прича да је РС изграђена на ’геноциду’ и да је у Сребреници почињен ’геноцид’”, каже Павић.