„Бићу практичар”, поручио је Горан Триван уочи доласка на чело новооформљеног Министарства за заштиту животне средине у кабинету Ане Брнабић. Досадашњи секретар Секретаријата за заштиту животне средине града Београда, један од тројице министара који нису били у претходној влади, рекао је и да ће само променити адресу, а да је у области заштите животне средине најважније за Србију да зна стање у коме је, што делимично зна, док за Београд то прилично добро зна.
Овај дипломирани инжењер шумарства (рођен 1962. у Кладову), који сматра да су важни и новац и пројекти и стратегије, али да је пошумљавање најјефтиније и најефектније решење за ублажавање климатских промена, већ је био министар за омладину и спорт у влади 1991. године.
Након тога, радио је у ЈП „Србијашуме”, најпре као директор Бироа за пројектовање, планирање и развој, а касније на месту извршног директора те компаније. Био је и председник и члан бројних управних одбора и савета институција у области заштите животне средине, привреде, културе, просвете, здравства и науке.
За градског секретара постављен је 2008. године. Од тада је, према његовој званичној биографији, донето неколико значајних докумената, попут Стратегије пошумљавања подручја града, локалног плана управљања отпадом до 2020, Акционог плана адаптације на климатске промене, Програма заштите животне средине, Плана квалитета ваздуха. Будући да је екологија једна од најтежих тачака у приближавању ЕУ, нема дилеме да Тривану на месту министра предстоје још обимнији и тежи задаци. Зна се да ће у преговорима с Бриселом најпроблематичније бити управо поглавље 27 о заштити животне средине. Неопходна је примена изузетно захтевних европских стандарда, а према проценама, за то ће бити потребно више од 11 милијарди евра.
При томе, свакако да ће новом министру користити и оно што је чуо у јануару ове године, када је поводом инаугурације Доналда Трампа боравио у Америци и разговарао са државним секретаром Мериленда, државе која је после Калифорније друга у САД по улагањима у животну средину. Иако овај дугогодишњи функционер Социјалистичке партије Србије изјављује да се област екологије не тиче партија, него компетентности и сарадње с грађанима, његови политички противници истичу да припада „тврдој струји” СПС-а и да је кроз удружење „Слобода” помагао Милошевићеву одбрану у Хагу.
И претходних дана неки су занемаривали његово богато искуство у екологији, а у први план истицали да је привођен 2001, због сумње на кривично дело „подстрекивања”, у случају омладинског кампа „Караташ” код Кладова, као и да је 2015. уследила ослобађајућа пресуда због застарелости. Кад год се помене та прича, Триван је, како је сведочио извор близак овом политичару, категорично тврдио да није било тако, да је недвосмислено ослобођен правоснажном пресудом Вишег суда и потврдом Апелационог суда.