Производни радници обе смене фабрике Фијат Крајслер аутомобили Србија данас су одржали заједнички једночасовни протест у 13.00 испред управне зграде фабрике зато што послодавац одбија да преговара о повећању зарада.
Председник Штрајкачког одбора Зоран Марковић рекао је да су се представници синдиката обратили радницима, а први пут је одржано и општерадничко весеље уз музику и коло.
Он је рекао да ни после пет дана генералног штрајка послодавац није нашао за сходно да почне да преговара о захтевима радника.
„Ми смо пружили руку за преговоре али је можда наша раничка рука прљава па представници компаније не желе да је прихвате”, ; рекао је Марковић новинарима.
Он је истакао да су добили подршку представника синдиката Фијата из Италије који је оценио да је мука европског синдиката и синдиката из Италије да радник мора да протестује због малих плата.
Зарада у Србији је према оцени италијанског синдикта „један и по ручак у екслузивнијем ресторану у Италији”.
Подршка крагујевачким радницима стигла је и од синдиката фабрике Волво из Шведске и синдиката из Словеније и региона.
Марковић је рекао да држава иако је сувласник трећине фабрике дозвољава Фијату да крши прописе Србије.
„Радници траже да се у решавање проблема укључи држава и локална самоуправа”, рекао је Марковић.
Због штрајка у Фијату већина коопераната те компаније је према његовим речима прекинула производњу и то је разлог више да дражва и локалне заједнице помогну у преговорима око захтева за већим зарадама.
Фијат је требало дневно да произведе 440 возила, по 220 у смени, што значи да је до сада „губитак 2.200 аутомобила”.
Марковић је рекао да су радници одлучни да радикалније штрајкују иако их је послодавац упозорио да се држе закона, а сам га не поштује.
Инспекција рада је прошле седмице наложила представницима Фијата да започу преговоре, али се они не оглашавају.
Захтеви су да се повећа бруто основица са 38.000 на 50.000, радници растерете, исплати бонус ефикасности за 2016. годину и накнада трошкова превоза када нема редовног саобраћаја.
Новинарима није дозвољен улаз у фабрику.
Генерални штајк око 2.000 „плавих крагни” или 90 одсто радника почео је прошлог уторка, после два дана једночасовног протеста упозорења. (Бета)
Чадеж: Штрајк у Фијату - последице по целу економију
Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж изразио је данас наду да ће радници Фијата који штрајкују и руководство компаније постићи договор јер, како је истакао, та обустава производње оставља последице по целу економију државе.
„Могу само да се надам да ће ускоро бити постигнути договори, између руководства Фијата и радника. Морамо да будемо свесни да ово оставља последице по привреду. Ако производња стоји, производња једног од нашег највећег извозника, онда то за целу економију не може да буде добро”, казао је Чадеж.
Он је рекао да су у производњу овог предузећа укључени многи добављачи и додао да ПКС прати дешавања везана за Фијат.
„Фијат није само Фијат, нису то само радници у фабрици, то је читава добављачка индустрија аутоделова и различитих добара и услуга који су везани за тај велики систем. И то је повезан ланац”, рекао је Чадеж.
Он је изразио наду да ће ускоро доћи до компромиса са обе стране како се не би угрозила конкурентност Фијатових производа. (Танјуг)