Врање – Стручњаци Института за нуклеарне науке „Винча” интензивно раде на деконтаминацији зграде Народног позоришта „Бора Станковић” у Врању, користећи комбиновани биохемијски третман са напредним оксидационим техникама и третман озоном, изјавио је за званични сајт Врања Славољуб Стојменовић, помоћник градоначелника. Како је објаснио, овај третман се примењује у циклусима, тако да се распршивањем на бетонске плоче наноси одређена количина водоник-пероксида, а затим укључују УВ лампе и озон.
У току једне смене поступак се понавља осам до десет пута, а како стручњаци раде и ноћу, то значи да се процес одвија без престанка.
На овај начин постигнута је већа ефикасност, тако да ће процес деконтаминације трајати знатно краће. Ових дана приводи се крају четврта фаза деконтаминације, од предвиђених девет. Рок за завршетак овог третмана је за око два месеца.
Зграда позоришта изгорела је као колатерална штета у пожару који је подметнут у оближњој дискотеци 2. јула 2012. године. Реч је о здању које је 1892. године подигао врањски трговац Јанча Јовановић Балџија и које је под заштитом Завода за заштиту споменика културе. Обнова је прекинута септембра 2015. године, након што је позлило петорици радника „Водовода” који су радили у подруму зграде. Утврђено је да је у првој фази обнове коришћено оплатно уље које садржи материје опасне по здравље. Као што смо писали, град Врање, инвеститор обнове, тужио је извођача радова – црнотравско предузеће „Банковић”, али се ово предузеће брани чињеницом да се инкриминисано уље званично продаје на тржишту са одговарајућим сертификатом.
Уговор са Институтом „Винча“ вреди 53 милиона динара, чак тринаест милиона динара више него што је уложено у прву фазу обнове која је подразумевала грађевинске радове. Тек након завршетка деконтаминације уследиће друга, а потом и трећа фаза обнове. Уговор за другу фазу потписан је још 2014. године са једном крагујевачком фирмом на 48 милиона динара, а за трећу фазу, која подразумева опремање, биће потребно око шездесет милиона динара.