Ако буду испунили захтеве града, на решавање проблема депоније у Винчи, једне од највећих еколошких црних тачака престонице, прионуће француско-јапански конзорцијум „Suez – Itochu”. Французи и Јапанци једини су, на овај обавезујући јавни позив, послали понуду за доделу уговора за јавно-приватно партнерство за третман и одлагање комуналног отпада.
Уколико понуда буде прихваћена, следи још неколико корака – потписивање уговора о партнерству, његово одобравање у Скупштини града и почетак радова, што ће у најбољем случају бити друга половина 2018.
Престоница је на Скупштини града у јулу 2015. одлучила да питање управљања отпадом реши уз помоћ јавно-приватног партнерства. Процена надлежних је да ће оваквом сарадњом потенцијална еколошка бомба бити сређена на најсавременији начин и по животну средину најбезбеднији.
– Када буде изграђена фабрика за прераду отпада она ће допринети да из тог отпада добијамо електричну и топлотну енергију – указао је недавно Никола Никодијевић, председник градског парламента.
Пројекат сарадње подразумева затварање постојеће депоније, искоришћење депонијског гаса за производњу енергије, третман процедних вода, изградњу постројења за третман комуналног отпада и производњу топлотне и електричне енергије, изградњу постројења за рециклажу грађевинског отпада и изградњу депонијских ћелија по европским стандардима.
– Када добијемо партнера, очекујем концесију на 20 до 25 година. Партнер, који за разлику од нас има искуства у овој врсти посла, уложиће средства у фабрику и разрадиће посао, а ми ћемо у међувремену отплаћивати. Када се заврши концесија нама ће остати фабрика. Брже ћемо решити проблем, а нећемо направити грешке – објаснио је пре неколико недеља градоначелник Синиша Мали.
Овакав план, ипак, не одушевљава представнике иницијативе „Не давимо Београд”. Они су указали да питање Винче неће бити адекватно решено склапањем јавно-приватног партнерства. Како су оценили прошлог месеца, та пракса у много већим градовима, попут Барселоне, показала се дугорочно неисплативом и неефикасном.