ЛЕСКОВАЦ – Улицама Лесковца данас и сутра одјекиваће бубњеви у оквиру фестивала „Друм дум фест” који по седми пут организује Удружење музичке комуникације, уз подршку Министарства културе и града Лесковца. Фестивал је пре шест година почео стидљиво, готово експериментално, али је из године у годину привлачио све већу пажњу, тако да је већ постао један од симбола лесковачког културног лета.
Циљ манифестације је да промовише бубњеве, перкусије и ритам. На окупу ће бити најеминентнији бубњари и перкусионисти региона, као и гости из света. Фестивал има ревијални, такмичарски и едукативни део.
Као прво име ревијалног дела програма организатори су најавили састав који предводи Слободан Стојановић Кепа, бубњар чувеног бенда „Смак”. Бенд чине и Михаел Стојановић Фафа, Ана Поповић и Јован Јовановић Змај. Састав негује крагујевачки прогресив џез-рок звук и музичку баштину „Смака”, а иновативним приступом и квалитетним извођењем потврђује епитет нове атракције на балканској рок сцени. По мишљењу већине музичких критичара, Стојановић је био најбољи бубњар у бившој Југославији, а од председника државе примио је признање за вишедеценијски допринос развоју музичког стваралаштва и педагошки рад.
Бубањ спада у најстарије музичке инструменте: према неким истраживањима прве варијанте појавиле су се пре 6.000 година, а данашњи комплети бубњева су један од најважнијих и најтраженијих инструмената у популарној музици
Са својим бендом наступиће и Тања Јовићевић, један од најоригиналнијих вокала домаће музичке сцене. За бубњевима ће бити Никола Грозданић. Бубњарску радионицу одржаће Петар Радмиловић, а после дефилеа бубњара наступиће Цветковић–Никичић квартет. У Лесковац долази и бубњар, перкусиониста и композитор Милош Бранисављевић, који ће се такође наћи у улози предавача, а потом ће се и представити у ревијалном делу програма.
Као и сваке године, концептуално јединствени фестивал на Балкану посебну пажњу ће посветити најмлађима одржавањем бубњарских радионица, а у такмичарском делу програма палице ће укрстити полазници зајечарске и лесковачке школе бубњева. Школица бубњева из Зајечара у сарадњи са Дечјим центром успешно ради већ другу годину, а према речима предавача Милоша Трајковића, интересовање за бубањ подједнако влада међу девојчицама и дечацима. Школа бубњева у Лесковцу почела је да ради због великог интересовања за овај инструменат, до којег је дошло управо после „Друм дум феста”.