Председник Србије Александар Вучић разговарао је у Вашингтону са представницима америчких компанија, попут „Циска”, „Џенерал електрика” и других, којима је представио могућности инвестирања у Србији и наишао на позитиван одговор код појединих од њих. Компанија „Убер” је на састанку изразила интересовање за улазак на српско тржиште и улагања у сектор туризма, док је компанија „Џон Дир” показала интересовање за инфраструктурне пројекте у Србији.
Шеф српске државе са америчким бизнисом се сусрео на Капитол хилу, у Пословном савету за међународно разумевање, који окупља око 200 компанија заинтересованих за улагања у различите секторе привреде. На састанак са Вучићем дошли су представници различитих компанија, међу којима су „Циско”, „Кока-Кола”,„Убер”, „Рио Тинто”, „Бехтел”, „Џенерал електрик”, НЦР, „Моторола”, „Фрипорт”, „Икскјуб” и друге фирме из области рударства и грађевинарства. Представници Пословног савета су оценили да су економски односи САД и Србије у успону, те да постоје знатно веће могућности за унапређење трговинске размене и долазак већег броја америчких инвеститора. Велике могућности за сарадњу лоциране су пре свега у ауто-индустрији, ИТ сектору, фармацеутској индустрији и индустрији обновљивих извора енергије.
Председник Вучић информисао је, како је саопштила Служба за сарадњу са медијима председника републике, представнике великих америчких компанија о економским реформама које је Србија предузела последњих година и о побољшању пословне климе. Истакао је да се пуно улаже у побољшање путне инфраструктуре и да је земља политички стабилна, као и да има програм подстицаја за инвеститоре, што је чини једном од најбољих инвестиционих дестинација на Балкану.
Пословни савет се бави промоцијом улагања и трговинске сарадње и циљ му је да подстиче домаћу индустрију, као и развој у земљама у које улажу. Према последњим подацима, иначе, укупна робна размена 2016. између САД и Србије износила је 574,5 милиона долара, што је 6,5 одсто више у односу на 2015. годину.
Председник Управног одбора компаније „Икскјуб” Дејвид Вујић, који је, поред других представника америчких компанија, присуствовао у Вашингтону састанку америчког Пословног савета са председником Србије Александром Вучићем, уверен је да Србија има велике шансе да постане Силицијумска долина Европе, јер је високотехнолошка заједница са стручном радном снагом. Вујић је новинарима који извештавају о Вучићевој посети Сједињеним Државама рекао да Србија на челу државе има веома прогресивног председника, неког ко је препознат као човек који је отворио многе могућности за Србију. „Србија и Београд могу постати Силицијумска долина Европе”, каже Вујић и истиче да је то намера свих који представљају „Икскјуб”.
Председник Вучић састао се и са председавајућим и копредседавајућим Сенатског поткомитета за Европу, сенаторима Роном Џонсоном из Висконсина и Крисом Марфијем из Конектиката.
Вучић са потпредседником Пенсом, у Белој кући
ВАШИНГТОН - Председник Србије Александар Вучић састао се у Белој кући у Вашингтону са потпредседником САД Мајком Пенсом.
Састанак Вучића и Пенса свакако спада у ред најважнијих за Србију и долази само месец и по дана од како је Вучић преузео дужност шефа државе.
Разговорима с Пенсом претходили су сусрети председника Србије у Конгресу, који су протекли у охрабрујућој атмосфери, судећи по коментарима америчких сенатора после састанка.
Сенатор Кристофер Марфи из Конектиката, демократа, рекао је да у Сенату постоје неслагања демократа и републиканаца око многих питања, али не постоји неслагање око жеље за снажним и добрим односима САД и Србије.
„Спознајемо да сва отворена питања на Балкану не могу бити решена без лидерства Београда. Вучић је у позицији да може бити тај лидер, а ми демократе и републиканци можемо да то подржимо”, нагласио је Марфи. (Танјуг)
Вулин: Поносан сам на Вучићево понашање у Вашингтону
Министар одбране Александар Вулин сматра да је за председника Александра Вучића направљена „негативна припрема” у Вашингтону како би променио своју политичку агенду и каже да је веома поносан на то како се председник понаша у америчкој престоници. Та припрема је направљена прво текстом Вука Јеремића у „Вашингтон посту” у коме је за Вучића речено да је диктатор, а Србија недемократска, а затим нападима из Конгреса САД, објаснио је он. Вучић је, међутим, „без трунке страха изашао и рекао оно што је истина и на најбољи могући начин бранио позицију Србије и нашег народа, искрено сам поносан на њега, тако се понаша председник Србије”, оценио је Вулин гостујући на Пинку, а пренео Танјуг. Према његовим речима, ранији председници би се обично када оду у неку другу земљу враћали „са промењеном памећу са туђим идејама, туђим интересима”, а Вучић је „отишао као српски председник и вратиће се као српски председник”.Антрфле
Милићевић: САД виде Србију као кредибилног партнера
Посета председника Александра Вучића САД од огромне је важности и значаја за Србију и потврда да САД виде Србију као кредибилног партнера, изјавио је шеф посланичке групе СПС-а у Скупштини Србије Ђорђе Милићевић. Изразио је уверење да ће Вучић добити пуну подршку САД за наставак озбиљне и одговорне политике. Милићевић у изјави за Танјуг истиче да сама посета и разговори које ће водити председник Србије јесу најпре потврда да САД имају потпуно поверење у оно што ради Александар Вучић. „Не прејудицирајући шта ће бити теме и исход разговара, оно у шта верујемо јесте да ће председник Вучић добити пуну подршку за наставак једне озбиљне и одговорне политике, политике без маски, политике решавања свих отворених питања и проблема који постоје на територији западног Балкана”, каже Милићевић.

Сенатори: Отворена питања на Балкану не могу бити решена без лидерства Београда
Амерички сенатори Рон Џонсон и Крис Марфи истакли су да је став Вашингтона да отворена питања на Балкану не могу бити решена без лидерства Београда, а да је председник Србије Александар Вучић у позицији да буде тај лидер. Како је пренео Танјуг, сенатори су након састанка са председником Србије истакли да у Вашингтону одлично разумеју колико је важно да САД, Србија и ЕУ ојачају сарадњу.
Сенатор из Висконсина, републиканац Рон Џонсон, рекао је да је председник Србије указао на дугу историју односа две земље, савеза, пријатељства. „Имали смо у прошлости успоне и падове у односима. Овакви састанци су јако добри и треба да се одржавају. Управо је оно што треба да се ради да дођете у САД, изнете ваше ставове и искажете добру вољу за сарадњу”, казао је он.
Сенатор из Конектиката демократа Крис Марфи рекао је да у Сенату постоје неслагања демократа и републиканаца око многих питања, али не постоји неслагање око жеље за снажним и добрим односима САД и Србије. „Спознајемо да сва отворена питања на Балкану не могу бити решена без лидерства Београда. А Вучић је у позицији да може бити тај лидер, а ми демократе и републиканци можемо да то подржимо”, нагласио је Марфи.
Он је поновио да и демократе и републиканци подржавају снажније односе две земље.
Вучић: У Конгресу се све боље говори о Србији
Председник Србије Александар Вучић веома је задовољан разговорима у Конгресу САД, али је најавио знатно организованији и офанзивнији наступ Србије и промоцију њене политике у Вашингтону.
Вучић је, након разговора са председавајућим и копредседавајућим Сенатског поткомитета за Европу, сенаторима Роном Џонсоном и Крисом Марфијем, као и са копредседавајућим Српског конгресног кокуса, конгресменима Тедом Пумом и Емануелом Кливером, пренео новинарима да се, коначно, у Конгресу све боље говори о Србији. Упркос „смицалицама, па и подвалама” разних лобиста који раде за неке друге, није више баш тако лако натерати људе да потпишу нешто против Србије, констатовао је Вучић, преноси Танјуг. „Може да се појави троје, четворо или осам људи да потпишу нешто против Србије, али је све већи број оних који поштују Србију и разумеју значај наше земље и желе најбоље могуће односе САД и Србије”, казао је председник Вучић.
Са конгресменима је, каже, разговарао пре свега о нашој политичкој и економској будућности, односима са Русијом, као и о нашој жељи да сачувамо независност и војну неутралност. „Нашом економијом и њеном путањом сви су задовољни”, пренео је Вучић и истакао да му се чини да је успео многе ствари да разјасни у тим разговорима.
Ипак, каже, морамо бити много ангажованији:
„Морамо много више енергије да уложимо у представљање наших ставова у Вашингтону и нашу борбу. Сви имају своје агенције. Саудијска Арабија има чак девет агенција које раде за њу, милијарде уложене у америчку производњу. Хајде, онда, донесите одлуку која иде против Саудијаца. Емирати имају две агенције. Ми толики новац немамо, али ћемо у будућности морати нешто да урадимо, јер се о много чему одлучује овде у Вашингтону”, рекао је.
Такође, приметио је, морамо да имамо још озбиљније организовану амбасаду и више људи који би радили на тим пословима. Казао је да је дошао у САД да направимо боље односе са Америком и уверен је да ће се то и догодити. „Без бољих односа са Америком, тешко да можемо да направимо много тога и у Европи, тешко и да будемо економски на чврстом економском путу. И то ћемо сигурно успети да урадимо”, закључио је Вучић.