Крагујевац – Изаберите шта вам се највише свиђа... Можда волите стару епизоду у којој маја 2013. хапсе декана Факултета инжењерских наука Мирослава Бабића, осумњиченог за милионске финансијске малверзације. Или вам је, можда, дража епизода из 2006, када група професора Економског факултета, такође због наводне проневере пара, подноси пријаве против декана Илије Росића и Слободана Малинића.
Ако сте, пак, љубитељи класике, на располагању вам је добра стара афера „Индекс” из 2007, када је неколико десетина професора Правног факултета оптужено за продају испита и диплома.
Али, ако волите да сте у тренду и спадате у групу заљубљеника у комаде са „пијењем и песничењем”, онда свакако треба да обратите пажњу на епизоду у којој се, почетком јуна ове године, декан Факултета медицинских наука Предраг Чановић, у друштву свог рођака, испред кафића „Бони”, физички разрачунава са колегом лекаром, хирургом Клиничког центра „Крагујевац” Радетом Марковићем коме је поломљен нос.
Оптужбе за мобинг, безакоње
Но, ако вам све то није довољно, онда на Универзитету у Крагујевцу можете пратити и серијал који се тек „снима”: радни наслов „Мистер непотизам”. Тако група професора Факултета медицинских наука „крсти” ректора Небојшу Арсенијевића, који је на ту функцију биран средином 2015. године. У писму које су адресирали врло високо, на кабинет председника Републике Александра Вучића и на Агенцију за борбу против корупције, колеге Арсенијевића оптужују за „мобинг, непотизам, безакоње...”
У писму стоји да „злоупотребе ректора Арсенијевића више нису само у домену моралне одговорности и кодекса професионалне етике, већ и кривичне одговорности”. Ректор се сумњичи да је, мимо прописа, задовољио професионалне и каријерне амбиције сина, ћерке и „невенчане супруге”, и то науштрб оних којима су научне и радне референце боље. Од надлежних се, чак, тражи да покрену механизме за разрешење ректора Арсенијевића, коме трогодишњи мандат истиче средином 2018. године.
Један од потписника писма, професор Факултета медицинских наука Дејан Баскић каже: „У последњих пар година био сам сведок низа прекршаја којима је руководство факултета и Универзитета, под плаштом аутономије и неповредивости академског простора, а у ствари процедуралним манипулацијама, вршило невиђен притисак на запослене, с циљем потпуног гушења, не само академских слобода, већ и егзистенцијалног права на рад. Неокончани избори у наставничка звања неподобних предавача, ангажман наставника без валидних уговора, избацивање са истраживачких пројеката, па чак и физички насртаји само су неки од механизама који се користе да се дисциплинују или елиминишу професори који су сачували професионални интегритет, бранећи право на слободу мишљења и говора. Приватизацијом свих активности, развијена је мрежа утицаја и финансија која троши буџетска средства, а не одговара никоме, осим својим, очигледно добро повезаним члановима”.
Ни Александра Јанковић, професор Факултета инжењерских наука, Арсенијевићева противкандидаткиња у трци за избор ректора, не штеди речи критике на рачун врха крагујевачке академске заједнице: „Оно што се дешава од 2015. представља цинично изигравање аутономије Универзитета која се претворила у аутократију ректора и генералног секретара. Академска заједница је постала талац осветољубивог ректора Арсенијевића. Шиканирају се интелектуалци који имају интегритет, док се послушници награђују функцијама, чиме се спирала корумпираности и непотизма стравично шири”.
Ректор Арсенијевић одбацује оптужбе
Ректор Арсенијевић са индигнацијом одбацује оптужбе, прети тужбом медијима који објаве „лажи”, а потписнике писма, иако смо му предочили ко су, назива „анонимусима“: „Тамо где се систематски у дугом периоду залива коров, а гуши племенито биље, све је могуће, па и ово. Немам намеру да се правдам и полемишем са онима који се крију у анонимности, знајући да се логичним неистинама може ољагати било ко и било за шта. Ништа од написаног није тачно, односно, или се није догодило или се одиграло ван зоне мог утицаја и одговорности. Све написано нема везе са истином, ни са здравом памети, а ви слободно објавите ове лажи, па ћу тужити ваше новине, кад већ не могу ове скривене и лоше обавештене анонимне сподобе. Они који ме познају, знају да су то лажи, а за остале ме није брига”.
У мору скандала, са Универзитета у Крагујевцу стижу и добре вести: први пут у својој историји, нашао се на Шангајској листи 500 најбољих универзитета на свету. Из области математике, крагујевачки Универзитет је сврстан у групу установа рангираних између 400. и 500. места, за шта је заслужан Природно-математички факултет.