„Никада нисте упознали политичара као што сам ја”, „У рок верујемо” и „Продрмаћу партију”, неки су од слогана које је популарни амерички музичар Кид Рок недавно поставио на свој сајт, одмах покренувши лавину спекулација у медијима да жели да се опроба у политичким водама. Року је циљ, известили су медији, да заузме фотељу у горњем дому америчког Конгреса – Сенату, и то као представник родне државе, Мичигена. Покренуо је и специјализовани сајт који је насловио „Кид Рок за Сенат САД”, на коме је већ почео да продаје мајице, качкете и налепнице са истим насловом.
Иако су неки амерички медији овај потез музичара из Детроита окарактерисали као маркетиншку подвалу, Кид Рок је кратко поручио: „Медији опет греше”. На свом сајту и налозима на друштвеним мрежама, Рок је одбацио да је у питању обмана, и маркетиншки трик, написавши да ће се заиста укључити у трку за изборе за амерички сенат, који су заказани за наредну годину: „Као што политичари пишу књиге током кампања, тако и ја намеравам да објављујем нову музику”.
Рок (46), који је присталица Републиканске партије, био је један од ретких музичара који је на прошлогодишњим председничким изборима јавно подржавао Доналда Трампа. Ако би успео у свом науму да се домогне фотеље у овом законодавном телу, Кид Рок би следио пут колеге Сонија Бона. Музичар, који се прославио у дуету са Шер, након развода од америчке певачице окренуо се политици. Најпре је био изабран за градоначелника Палм Спрингса, а 1994. изборио се за фотељу у Конгресу САД, где је седео до изненадне смрти четири године касније.
Много је још познатих музичара који су сцену заменили политиком. Један од најуспешнијих је Питер Герет, бивши фронтмен састава „Миднајт оил”, који је 2007. постао министар животне средине, баштине и уметности у влади премијера Аустралије Кевина Рада. У политичке воде ушао је још 1984. године, посланик у парламенту постао је 2004, а за време премијерског мандата Џулије Гилард био је министар школства и омладине.
Један од најзначајнијих афричких певача Јусу Н’ Дур дисквалификован је из трке на председничким изборима у Сенегалу 2012. године, због нерегуларности приликом прикупљања потписа, али задовољио се функцијом министра културе и туризма.
Министарка културе је неколико месеци била Сузана Бака, једна од најпознатијих перуанских певачица, а на истој функцији био је и прослављени Бразилац Жилберто Жил. Оснивач „тропикализма” и један од најцењенијих бразилских музичара постао је 2003. министар културе и на том месту се задржао пуних пет година за време владавине Луле да Силве.
Када су 2011. заказани избори у Хаитију, у председничку трку се укључио познати музичар – Вајклиф Жан. Бивши фронтмен „Фјуџиса” је уз велику помпу дошао у родну земљу, међутим с обзиром на то да од десете године живи у Америци, његова кандидатура није прихваћена. Али, Вајклифов сан остварио је његов колега, Мајкл Мартели, познатији као „Слатки Мики”, који је постао председник. И не само што се домогао фотеље већ је у њој седео пуних пет година. Међутим, први човек Хаитија се током свог председниковања суочавао са великим протестима због корупције и лошег стандарда и „намештања” избора 2015. услед чега је у фебруару прошле године поднео оставку.