Према извештајима агенција
Кос (Грчка), Бодрум (Турска) – Буновни туристи скакали су из сна кроз прозоре гостинских соба на улице распуклог асфалта. Зидови цркава и џамија крунили су се у секунди. Аутомобили су летели у море. Бродови и чамци откидали су се са лучких везова на пучину таласа висине „омањег цунамија”: пристаниште луке Кос се располутило. То је слика застрашујуће море коју је нешто иза поноћи између четвртка и петка на југоисточном Егеју изазвао земљотрес јачине 6,9 степени Рихтерове скале (по мерењу Геолошког института САД), на врхунцу туристичке сезоне, надомак грчког острва Кос и турског летовалишта Бодрум.
Према у петак после подне доступним информацијама са лица места, најмање двоје људи (турски држављанин стар 39 година и Швеђанин од 22) погинули су, док је на две егејске обале регистровано преко 450 повређених (од којих десетине теже). Злосрећни Швеђанин и Турчин нашли су смрт у бару „Бели ћошак” у старом делу града Коса када се кров суседне зграде срушио на ноћни локал препун гостију, јавили су грчки медији. Међу повређенима у овом земљотресу нема српских држављана, потврдило је Министарство иностраних прослава у Београду.
Турски председник Тајип Ердоган истакао је да чињеница да нема жртава земљотреса на турској обали сведочи да су „мере које је земља предузела ефикасне”, јавља британска агенција.
„Ерупција земљотреса догодила се плитко испод дна мора, на 10,3 километра од турског ’туристичког магнета’ у Бодруму и на око 16,2 километра источно од грчког острва Кос, објавио је Геолошки завод САД, а пренела агенција Ројтерс.
У тренутку када је преко пола милиона странаца на годишњем одмору у зони југоисточног Егеја, на раселини између Арабијске тектонске плоче и Евроазијске плоче усред Егеја, у пола сата након првог земљотреса, уследио је бараж најмање 40 мањих потреса снаге око 5,5 степени Рихтерове скале. Грчки сеизмолошки експерти наводе да се иницијални земљотрес ширио правцем исток–запад на само осам километара испод површине мора.
Након вести да се море диже стопом раста „омањег цунамија” (око 70 центиметара), хитно је са мора евакуисан један трајект на коме се налазило 200 турских држављана на путу од Коса ка Бодруму. Турска телевизија НТВ јавила је да је земљотрес изазвао мањи цунами у Бодруму и да су тамо поплављени путеви.
Током дана, грчки војни хеликоптери (типа „суперпума” и „синук”) превозили су најтеже повређене жртве земљотреса у болнице у Атини, Ираклиону и на Родосу.
Истовремено, бројни успаничени туристи у Бодруму провели су ноћ на улицама, појединци су масовно почели да напуштају место, несигурни у даљи наставак ове сеизмолошке драме, која је изазвала серију прекида електричне струје у популарном месту. Болница у Бодруму ујутру евакуисана је због структурних напрслина, док су лекари новопристижуће пацијенте прегледали у врту те институције, преносе агенције.
У међувремену, геолошки заводи Грчке и Турске дали су различите процене јачине овог земљотреса. Грчки институт за геодинамику и Национална опсерваторија у Атини измерили су земљотрес јачине 6,4 степена Рихтерове скале. Опсерваторија Кандили у Истанбулу прогласила је земљотрес снаге 6,6 степени исте скале, јавио је „Њујорк тајмс”.
Последице земљотреса између Бодрума и Коса осетиле су од Измира, трећег највећег града у Турској, Мармариса и полуострва Датча, такође популарног туристичког одредишта у околини Измира, све до Родоса и Крита. Високи таласи преплавили су место Гумбет недалеко од Бодрума, као и историјско језгро града Кос, које је претрпело највећу материјалну штету у овом природном удесу и при томе остало без струје.
И док аеродром на острву Кос нормално функционише, помоћник грчког министра за поморство Нектариос Санториониос истиче да ће бити потребно „три до четири дана да се главна лука оспособи за рад”. Из Атине су на Кос стигли грчки министар заштите грађана Нико Тоска, као и министар саобраћаја Христо Спирдзи.
Колико ће раселина између две велике геолошке плоче „радити” овог лета на Егеју, неизвесно је.
Колико у јуну, земљотрес јачине 6,3 степена Рихтерове скале погодио је грчко острво Лезбос (једна особа је погинула, 15 повређено) и изазвао панику на турској обали Егеја. Пре 18 година, 17. августа 1999, земљотрес застрашујуће снаге од седам степени Рихтерове скале заљуљао је околину Измира и осетио се до Истанбула: у тој природној катастрофи погинуло је преко 17.000 људи.