Сваки Норвежанин после само неколико кликова на рачунару може да сазна колика је плата било ког његовог сународника. Регистар, који је некада штампан и био доступан у библиотеци, од 2001. налази се на интернету и садржи информације о пореским обвезницима, укључујући висину примања и порез који су платили. Међутим, упркос радозналости коју су годинама показивали претражујући ову базу података, број оних који су то учинили од 2014. вишеструко је опао. Тада су направљене измене које одвраћају људе од њушкања по овим осетљивим личним детаљима.
Иако у већини фирми запослени имају прилично добру представу о томе колико ко зарађује, и мада су платне разлике (за исти посао) у овој скандинавској земљи мале, па ни увид у примања не би изазвао велика изненађења, поједине групе лобирале су код владе да охрабри људе да размисле двапут пре него што завире у овај регистар. Власти су зато пре три године укинуле могућност анонимног претраживања. Приступ је могућ само уз јединствени матични број, а сваки порески обвезник може да види ко претражује информације о њему. Та ограничења смањила су број претрага са 16,5 милиона на два милиона годишње.
У прошлости је било случајева да су баш због доступности података о платама у Норвешкој, деца из породица са малим примањима била жртве насиља вршњака који су те податке знали
„За многе је то постала чиста забава. У једном тренутку ћете пријављивањем на ’Фејсбук’ аутоматски моћи да видите колико ваши пријатељи зарађују”, оценио је за Би-Би-Си Том Стави, новинар једног норвешког дневника.
Циљ ових ограничења био је и да одврати криминалце да трагају за богаташима које ће касније да уцењују. Нове мере ипак нису спречиле узбуњиваче да упозоравају на податке који им се учине сумњивим.
Оволика транспарентности важна је у овој краљевини делом и због тога што њени становници плаћају велике порезе на примања, у просеку око 40 одсто, док је европски просек око 30 одсто, подаци су Евростата, агенције за статистику ЕУ.
„Када плаћате толико, онда желите да знате да ли и други испуњавају ту обавезу и куда иде тај новац”, наводи Стави.
Међутим, у прошлости је било случајева да су баш због доступности података о платама, деца из породица са малим примањима била жртве насиља вршњака који су те податке знали, наводи Би-Би-Си.