У првих шест месеци ове године у Србији је идентификовано 18 жртава трговине људима, сексуалне експлоатација и даље доминантни облик трафикинга, а жртве су најчешће жене, указују подаци надлежних. Како би се трговина људима предупредила, уз поруку „Не дозволи да те преваре и искористе”, синоћ је на Ади Циганлији обележен Светски дан борбе против трговине људима. На Београдском мору за децу, али и одрасле приређен је образовни камп „Сигурна зона” у коме су сви они од волонтера Црвеног крста били у прилици да сазнају шта све обухвата трговина људима, али и на које све начине могу да се заштите како и сами не би постали жртва овакве врсте превара.
– Овакве акције се организују како би се указало које све замке постоје, како се оне могу препознати и избећи. Коме отворити врата, да ли ући у кола са старијима, да ли примити поклоне од непознатих, о томе су волонтери разговарали с децом. Саветовали су их да буду опрезни – указала је Весна Миленовић, генерални секретар Црвеног крста Србије.
Шта су деца и тинејџери сазнали откриле су нам две другарице имењакиње Александра Косовић (14) и Александра Јеремић (16)
– Сугерисали су нам да водимо рачуна на друштвеним мрежама јер тамо има доста лажних профила, да не прихватамо олако онлајн пријатељства, али и да на улици не причамо с непознатима. Имамо другарицу која је баш преко интернета уговорила сусрет с девојчицом, али се испоставило да је био дечак. На срећу, нашли су се на прометном месту, па није упала у неприлику – казале су две Александре.
Образовно дружење на Ади посетио је и министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић.
– Министарство је препознало и своју улогу у свему овоме. Дискриминација, борба против насиља и трафикинг, сва та питања се решавају једино дугорочним планирањем, увођењем ових тема у образовање и културу. Србија треба озбиљним приступом да ниво свих ових ствари доведе на статистичку грешку, на ниво скандинавских земаља – истакао је Ђорђевић. Он је додао да ће до краја ове године бити уређени нормативи и упутства који се тичу свих ових области. У озбиљније решавање ових проблема, финансирањем пројеката који се тиме баве, кренуће се, како каже, од наредне године.
– Тражићу повратне информације, да видим какве су резултате дали ти пројекти – изричит је Ђорђевић, најављујући и дугорочнију стратегију која ће бити резултат рада неколико министарстава.
Осим у Београду, „Сигурна зона” јуче је била приређена и у другим градовима Србије на излетиштима, купалиштима, у градским парковима, испред просторија Црвеног крста. Заинтересовани грађани су се јуче, осим учествовања у образовном кампу, укључили и у међународну фото-кампању „Плавог срца”, па су рукама правили срца и на тај начин пружали подршку жртвама трговине људима.
Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић је поводом обележавања овог дана поручио да ће МУП наставити да посвећено и свакодневно ради на сузбијању свих облика трговине људима.
– Учићемо децу у школама како да се заштите, како да не постану жртве, да избегну радну и сексуалну експлоатацију, да избегну принуду, да је препознају, али и како да се обрате људима који свакодневно раде на превенцији и мерама чији је циљ сузбијање овог ужасног кривичног дела – истакао је Стефановић.
– У МУП-у су у току реформе које подразумевају ће Управа криминалистичке полиције много интензивније сарађивати с подручним полицијским управама – нагласио је Стефановић.
Светски дан трговине људима установљен је 2013. године у оквиру резолуције усвојене на 68. заседању Генералне скупштине Уједињених нација.