Председник Србије Александар Вучић изразио је вечерас уверење да ће крајем идуће године просечна плата у Србији бити око 500 евра и истакао да ће грађани осетити и моћи да виде шта је све урађено.
Он је, у интервјуу телевизији „Пинк”, казао да је Драган Шутановац једном у Народној скупштини рекао да ће, ако стварно дође до тога да просечна плата у Србији буде 500 евра, сви гласати за СНС.
„Никада то више неће поновити, зато што му је јасно да ће већ крајем 2018. године, вероватно, просечна плата у Србији бити око 500 евра”, уверен је Вучић и додаје да то говори да великим радом, трудом, енергијом, скромношћу и посвећеношћу можете да постижете неупоредиво боље резултате.
Упитан колико препрека има на том путу, казао је да их увек има много, али да није то кључно, већ упорност и ангажман, као што је оснивач Икее говорио да није потребно да се не погреши, јер ћете грешити сваки дан, пошто не греши само онај који спава.
„Али, исправљате грешке у ходу, радите, борите се, а што се више борите, то ћете више резултата да имате”, нагласио је Вучић.
Рекао је да данас, када погледа Ниш, у којем људи и даље тешко живе, за годину дана ће разумети све оно о чему је говорио.
„Већ и данас многи то виде, а за годину дана ће то сви видети. Када погледате све фабрике нове, не рачунајући Филип Морис, која Дунавска индустрија од памтивека била, једина која није у потпуности уништена, али има релативно мали број запослелних. Све остале фабрике некако сам у њиховом довођењу, отаврању и раду учествовао - од Џонсон електрика, Астера, Леонија, Цумтобела”, објаснио је Вучић.
Рекао је да ће 2018. и сам град Ниш и Нишлије моћи да виде све што је по том питању урађено, а за то је, каже, потребна огромна енергија и огроман труд. (Танјуг)
Вучић: Спреман на тражење компромисног решења за КиМ
Ако направимо осовину мира и стабилности на линији „север-југ” на Западном Балкану, између два највећа народа, Срба и Албанаца, у наредних 100 година решили смо 80 одсто наших политичких проблема, рекао је председник Србије Александар Вучић и најавио да ће у септембру покушати додатно да институционализујемо унутрашњи дијалог у свим форумима.
„Остаје нам још битан однос са Бошњацима. Све остало ћемо држати под контролом”, рекао је Вучић за ТВ Пинк, објашњавајући зашто сматра изузетно важним унутрашњи дијалог о Косову и Метохији на који је позвао најшири круг актера друштевног и политичког живота у Србији.
Стога је, истакао је, спреман да учествује у проналажењу компромисног решења када је реч о Косову и Метохији, решења које би било незадовољавајуће за обе стране, јер само такво и може да буде компромисно, и указао да ми данас не одлучујемо само о нашој прошлости, већ и о својој садашњости и будућности.
Важно је, каже, да са Албанцима имамо добре односе и да их уредимо једном за свагда, а не да држимо замрзнут конфликт.
Вучић каже да његова нада није велика, али да постоји, те да у отварање таквог питања не би ни улазио да нема такву наду:
„Ово сам рекао, иако знам да какав год компромис да направите, да вам то Србија неће опростити и знам какве су последице личне и политичке онога ко у томе учествује”, подвукао је председник.
Ту се, додао је, поставља суштинско питање - хоћемо ли имати довољно храбрости да себи погледамо у очи и да кажемо „ово је реално, ово није” и довољно храбрости да кажемо - не може неко што је нешто наметао да прође само зато што он мисли да тако мора да прође, а да не понуди озбиљну аргументацију, већ да сучелимо све аргументе и да дођемо одређних решења.
„Узгред, нико није говорио у моје име, нити ко зна шта све мислим у овом тренутку. Јер, и није моје да имам готово мишљење, већ да чујем и слушам све људе, да онда изађемо са одређеним предлозима заједно и да видимо да ли са тим можемо да прођемо или не и шта о томе мисли албанска страна”, објаснио је.
Каже да је до сад чуо много различитих мишљења и да је веома задовољан због тога, те да их свакодневно анализира.
На констатацију да су се углавном чула два мишљења, једно да треба задржати статус кво, а друго да треба Косово предати Албанцима, и упитан шта је реално стање за Србију, Вучић је рекао да можда може све да се подели у те две групе, али је приметио и да нису баш сви спремни да чују све.
„Можда можете у те две главне групе да поделите, али видећете нарочиту нервозу у појединим медијима на оно што је изговорио Дачић. Такву нервозу, за мене је интересантно, није изазвало ни то да никад ништа не треба да се мења, а ни то да треба све да дамо Албанцима и да признамо све. То ми говори о чињеници да нису баш сви били спремни да слушају и да чују баш све”, рекао је Вучић.
Додао је да није реаговао још ни на једно мишљење, јер сматра да су све идеје добродошле и тек их слуша.
Указао је да нема готових решења и да неће бити лаких решења, али да је за нас важно да дијалог покушамо додатно да институционализујемо од септембра у свим форумима.
„У свим организацијама и институцијама, у научним форумима, у нашој цркви, са цивилним друштвом, невладиним сектором, да чујемо и разговарамо о свему, да ставимо и да поређамо све ствари на сто и видимо каква нам је будућност и шта можемо да очекујемо у будућности као и то шта су последице једне друге или треће одлуке”, навео је Вучић.
Истакао је да људи треба да буду свесни о цему је реч и да ми данас не одлучујемо само о нашој прошлости, о којој знамо мало или недовољлно, већ и о својој садашњости и будућности.
Поновио је да је захвалан многима, посебно Душану Ковачевићу, који је имао храбрости да о томе говори на отворен начин.
„Наслушао сам се безброј јунака, који су увек спремни туђим грудима и срцем да нешто бране, а када су они у питању увек ће за себе добру хладовину да пронађу”, рекао је Вучић.
Са друге стране, каже, није присталица оних теорија које мисле „одреците се свега и тако ћете да добијете све”.
„Мислим да су ствари много сложеније и да треба да уђемо дубински у све детаље, ја сам у тим разговорима пет година... Нас неколико је који смо у томе пет година, у сваком детаљу, сваком привредном субјекту на КиМ, у Газиоводама, у Валачу… Када уђете у све то онда видите колико је то сложен, компликован и велики проблем”, рекао је предсендик Србије. (Танјуг)