Од нашег сталног дописника
Бањалука – За тешко оболелу децу до осамнаест година која би на лечење требало да одлазе изван Републике Српске ускоро би требало да буде основан посебан фонд солидарности. Из новца прикупљеног током године у касу тог фонда, финансирали би се трошкови лечења које је за многе родитеље прескупо.
Ранијих година нису биле тако ретке ситуације у којима су биле неопходне хуманитарне акције како би се притекло у помоћ тешко оболелој деци чија је борба за живот захтевала примену скупих метода доступних само ван граница БиХ.
Грађани су исказивали саосећање и хуманост, па је новац за лечење обезбеђиван донаторским акцијама и преко хуманитарних бројева телефона. Али, и поред тога, дешавало се да све буде прекасно.
На иницијативу председника РС и уз подршку удружења која окупљају родитеље оболеле деце, предлог за солидарни фонд је пре неколико месеци упућен у Скупштину РС. Тамо је усвојен нацрт одговарајућег закона, а наредног месеца очекује се његово коначно изгласавање и оснивање тог фонда.
Предвиђено је да се фонд солидарности за дијагностику и лечење обољења, стања и повреда деце у иностранству финансира из неколико извора. Главни је – лични порез од свих запослених у РС у износу од 0,25 одсто на нето плату. И то издвајање ће, по свему судећи, бити на добровољној основи и радницима ће бити остављена могућност да то избегну уколико желе, то јест, ако другачије не могу.
На просечну плату од нешто више од 400 евра, то би подразумевало издвајање мало више од једног евра по запосленом. Предлагачи рачунају да би само на основу тог пореза на плату могло да се прикупи око три милиона евра годишње. Фонд здравства РС за ове је намене досад располагао са око пет стотина хиљада евра до милион, зависности од буџетске године. Предлагачи уверавају у то да ће грађани свакодневно имати увид и контролу у прилив и трошење новца.
Новац би се, појаснили су, обезбеђивао и порезом предузећа, организација и појединаца, посебно порезом градова и општина у РС, чију ће висину они сами одредити на бази развијености општина.
Планирано је и то да се средства за лечење додељују преко стручне комисије коју ће чинити лекари специјалисти. Они ће давати коначно стручно мишљење и налазе о томе која ће деца и која врста тешких обољења подлегати овом закону.
Закон обухвата децу до осамнаест година за коју није могуће лечење у Српској и у оним здравственим установама са којима Фонд здравственог осигурања има уговоре ван РС. Раније су се чули предлози да би требало размислити о подизању старосне границе зa неколико година и да би требало формирати и етичку комисију. То је аргументовано тиме да нису сва деца којој је неопходно лечење једнаког имовинског стања. Постоје и предлози да хуманитарни број телефона за тај фонд буде активан током целе године. У удружењима родитеља и другим хуманитарним удружењима верују да ће фонд солидарности допринети спасавању многих младих живота.
„Живот неретко зависи од времена и новца који морају бити збијени у јако кратком времену”, рекао је Синиша Каран, генерални секретар Службе председника РС.