Ниш – Од свог оснивања пре мање од године дана, Огранак Српске академије наука и уметности у Нишу покренуо је низ корисних иницијатива и реализовао је велики број значајних пројеката. Захваљујући подршци председника САНУ Владимира Костића очекује се да ће се нишка наука још више развијати, чему се надају председник и потпредседник Oгранка САНУ у Нишу, академици проф. др Нинослав Стојадиновић и проф. др Милорад Митковић. Дописни члан САНУ проф.
Митковић један је од најпознатијих ортопеда на просторима Србије, али и шире.
Неуморни иноватор, истраживач и покретач револуционарних пројеката у хирургији и ортопедији у области збрињавања особа с отвореним и другим компликованим преломима и сложеним урођеним и стеченим деформитетима, покренуо је још једну веома корисну идеју.
„Желимо да се на директан начин помогне младим научним радницима и истраживачима који се баве иноваторским радом и да инспиришемо младе да се баве науком и уметношћу. Због тога смо сачинили врло динамичан план активности који пре свега предвиђа одржавање мотивационих скупова о реализацији оригиналних резултата истраживања овде, у Србији, јер је то корисније и за истраживаче и за нашу земљу”, каже проф. Митковић.
Како објашњава наш саговорник, до проналазака се долази размишљањем о проблемима с којима се срећемо у свакодневном животу.
„Уочавање проблема је најважнија, али тек прва степеница у рађању идеје о томе, како би се проблем решио. А када се решење нађе, треба га оптимизовати и тестирати и пронаћи простор за серијску производњу и продају. Уколико се утврди да ће се после таквог истраживања много ефикасније решавати велики проблеми људи, јасно је да ће се масовно прихватање новог решења прогресивно увећавати и више користити. Из тог разлога је најважније да се талентовани научни радници пре свега мотивишу за рад, јер резултати долазе касније.”
Често се, истиче проф. Митковић, у академским и њима блиским круговима код нас може чути како је неопходан новац за пројекте и реализацију добрих идеја. То није случај само у Србији, него свуда у свету:
„Још је Никола Тесла био против таквих ставова и познато је да је највише пребацивао свима који су тражили огроман новац само да би размишљали о идејама. Наш и светски геније је отворено говорио ’да се размишљати може и без милион долара’. И заиста Теслине идеје у проналазаштву, којима су од природе отете многе тајне и које су цивилизацији олакшале и олакшавају живот, настале су размишљањем, а не трком за новцем. Чињеница је да је Тесла могао, користећи своје патенте, да организује производњу својих мотора или велике фабрике и да зарадом финансира даље пројекте, чиме би се акумулирао велики новац. Можда би се, да је тако поступио, највећа награда данас у свету звала Теслином, а не Нобеловом. Он је имао узвишене идеале, које ми у Огранку САНУ у Нишу желимо да пренесемо на младе истраживаче и научнике како би много лакше дошли до својих циљева и кренули и његовим и стопама Миланковића, Пупина, Цвијића, Андрића и свих других у свету знаменитих Срба. Највеће је задовољство, а ја сам то небројено много пута осетио, кад год негде у свету наиђем на изузетно поштовање српских научника и наше науке, самим тим и наше земље”, рекао је за наш лист др Милорад Митковић.