Земља галских петлова и Земља излазећег сунца срешће се у београдској Винчи. Вишедеценијски проблем са управљањем отпадом на депонији у овом престоничком месту потрудиће се да разреши „The Consortium of SUEZ Groupe SAS & I-Environment Investments limited”.
Надлежни у граду су донели одлуку да уговор о јавно-приватном партнерству за третман и одлагање комуналног отпада на депонији додели француско-јапанском конзорцијуму. Дијалог о овом важном послу тешком 300.000.000 евра одвијао се у три круга и у њему је учествовало пет кандидата, а коначну понуду поднео је конзорцијум који је и изабран.
– Уговор о јавно-приватном партнерству биће закључен на 25 година, а изабрани понуђач биће у обавези да, пре свега, изгради постројење за производњу топлотне и електричне енергије из отпада, и у ту сврху ће комунални отпад, који генеришу физичка и правна лица, бити искоришћен за производњу енергије – указао је Синиша Мали, градоначелник Београда, напоменувши да ће сву произведену топлотну енергију преузети „Београдске електране” и прикључити на систем даљинског грејања.
– Приватни партнер имаће задатак и да санира постојећу комуналну депонију у Винчи, чиме ће се решити вишегодишњи проблем неадекватног одлагања. Обавеза је и изградња нове санитарне депоније, у складу са високим стандардима и директивама Европске уније, као и изградња постројења за третман грађевинског отпада. Партнер ће морати и да третира и одлаже комунални отпад током читавог периода важења уговора – навео је Мали.
То значи да ће садашња депонија бити затворена и санирана, да ће се земљиште очистити и да ће се из њега извући комплетан депонијски гас. На том месту ће и бити изграђено постројење за третман комуналног отпада и производњу енергије. Смеће које буде долазило тако ће постати ресурс, а не отпад. И постројење за рециклажу грађевинског отпада биће на месту данашње депоније.
Српска престоница одлучила је да питање управљања отпадом реши јавно-приватним партнерством, а та одлука донета је на Скупштини града још пре две године. Тада је објављен јавни позив за потенцијалне приватне партнере. Од 11 пријављених, град је признао квалификације пет заинтересованих компанија. Овог маја град је објавио јавни позив за подношење коначних понуда, а пре око месец и по дана понуде су и отворене. Француско-јапански конзорцијум једини је на обавезујући јавни позив послао понуду за доделу уговора.
После потписивања уговора о партнерству са понуђачем, следи његово одобравање у Скупштини града и радови чији је почетак раније најављен за другу половину 2018. године. Процена надлежних је да ће захваљујући овој врсти сарадње депонија бити сређена на најбезбеднији начин по животну средину. Очекује се да партнер, који има искуства у овој врсти посла, уложи средства и разради посао, а град ће за све урађено у међувремену отплаћивати како би, када се заврши концесија, Београду остала фабрика.
Овакав начин решавања проблема са депонијом која је недавно горела није ипак одушевио све у престоници. Представници иницијативе „Не давимо Београд” су у више наврата указивали да питање Винче неће бити адекватно решено склапањем јавно-приватног партнерства јер, како су истицали, та пракса у много већим градовима се показала дугорочно неисплативом.
Уз савете Светске банке
Французи и Јапанци понудили су цену од 38.278.900 евра са ПДВ-ом што представља годишња пројектна плаћања. Град ће потенцијалном партнеру омогућити приступ и коришћење депоније, а он ће обезбедити пројектовање, финансирање, изградњу и водиће постројење 25 година. Као једна од локација за изградњу постројења за производњу топлотне и енергије из отпада спомињала се и локација на Цераку. Међународна финансијска корпорација, чланица групације Светске банке, била је саветник града у поступку јавно-приватног партнерства.
Приватни партнер имаће задатак и да:
– санира постојећу комуналну депонију у Винчи
– изгради нове санитарне депоније у складу са високим стандардима и директивама Европске уније
– изгради постројења за третман грађевинског отпада
– третира и одлаже комунални отпад у току целог периода важења уговора