субота, 28.11.2020. ✝ Верски календар € Курсна листа
понедељак, 04.09.2017. у 22:09 Милун Нешовић
40. ЕВРОБАСКЕТ

Српски тим показао чврст карактер

У трећем колу Д групе „Евробаскета 2017“: Србија – Турска 80:74 (21:13, 15:18, 17:14, 27:29). – Одлична тимска игра српске репрезентације против домаћина
Бобан Марјановић у нападу (Фото Бета/АП)
(Фото Бета/АП)

Од нашег извештача

Истанбул - Победа против Турске је на више нивоа показала шта све тим који Александар Ђорђевић води може на овом шампионату. Може да буде брз, прецизан, надасве храбар. Може и да греши, да допушта ривалима серије. Али и да најважније утакмице одигра најбоље и да победи: Србија – Турска 80:74 (21:13, 15:18, 17:14, 27:29).

Како је то само било лепих 12 минута Србије. Чак и ми, дебело размажени сјајним издањима Ђорђевићеве машине у протекле три године, одушевљено смо гледали како под командном палицом Стефана Јовића пљуште украдене лопте и контре једна за другом. Генерално, све што се дешавало у игри Србије на самом почетку било је везано за првог плеја репрезентације.

Онда је Јовић изашао, а ништа се није променило, што је била велика победа у односу на претходне утакмице. Мачван је мирно могао да одмара због доприноса Бирчевића, Јовић да без тензије седи на клупи док Мицић игра најбоље минуте на првенству, да Кузмића мења Штимац, а њега Марјановић без опадања ритма... И Богдановић је могао да се реши притиска апсолутног лидера екипе.

Ђорђевић је аплаудирао чак и када су се дешавале грешке, када шутеви нису погађали циљ. Србија је продавала форе, играла на виц, одиграла у првој четвртини више контри него у претходних 80 минута на шампионату. У 12. минуту, имала је 27:13, при том промашивши два-три зицера.

Украден кош
Остало је било мало више од једног минута у првом полувремену када је Огњен Кузмић постигао кош уз звук сирене. Да, лопта је ушла у кош док је сирена свирала, али је српски центар избацио лопту пре него што су лампице засветлеле. Ипак, Пољак Марек Цмикијевич поништио је кош тврдећи да је истекло време. Александар Ђорђевић је инсистирао на гледању снимка, али се то није десило. Судије немају право да то посматрају на инстант риплеју. Тешка грешка за утакмицу овакве важности.

Знате ону Ђорђевићеву замерку да играчи не смеју да праве грешке у низу. Управо то је променило ток меча. Махмутоглу је остао сам на шуту за три поена, погодио је, Србија је лоше извела лопту, капитен Фенербахчеа је опет остао сам. Без разлога 6:0, што је запалило публику и убрзо се дуплирало! Србија није препустила вођство, али је од тог тренутка Турска дисала за вратом.

Друго полувреме је Богдановић отворио као и наставак меча са Русијом – одлучно. Јовић је био у елементу, Мачван као и увек концентрисан до максимума. Сариџа је морао да зове тајм-аут на 46:36 у 26. минуту.

Једно се наговештавало, Ђорђевићева жеља да се ривал заустави на око 70 поена остваривала се. Одбрана је била концентрисана, боља него у прва два меча, од споља (Јовић) до испод коша (Кузмић).

И онда уместо „малог” фаула који нам је остао у мис-мечу, Србија прима тројку, промашује зицер и лоше брани екстремно ниску петорку Турске (без крилног центра, камоли центра). Ђорђевић спаја кажипрст и длан у минуту одмора.

Свима је било јасно да је много важније од тог тренутка било одбранити свој кош него бити виртуоз под противничким. Све је било у одбрани, а Србија је затворила путеве кроз рекет и отежала скоро сваки шут Турцима.

И баш када би Милосављевић и Јовић повукли на 57:48 у 32. минуту, центар не би направио фаул на нижем и бржем играчу и Србија би примила јефтин кош, после тога из полуконтре тројку. Улкер арена се запалила толико да је натерала и таблу да „провуче” Махмутоглуов шут кроз обруч, на шта се надовезала и тројка Османа. Први пут је Турска повела – 59:57 у 34. минуту!

Следећи минути играли су се у свету Богдана Богдановића. Тројка у лице Ердена, па бомба преко Вејселоглуа у неколико секунди. У наредном нападу и полагање, па фаул при шуту. Тишина у његовој арени, у којој је претходних сезона одвео Фенербахче до многих важних победа.

Онда га у истој дворани судије преваре. Жељко Обрадовић се из првог реда смеје на одлуку. Јовић их све кажњава тројком на коју му Ђорђевић рукама отприлике поручује: „Па, то ти причам!“

Ипак, остало је још три минута до краја, а Мелих Махмутоглу је играо утакмицу каријере. Лучић их је такве играо годинама. Тројка на тројку, храброст на храброст. На 184 секунде пре краја је 78:72, што озбиљне екипе не губе.

Србија је озбиљна екипа.

Дворана: Улкерова арена. Гледалаца: 11.500. Судије: Цмикијевич (Пољска), Јесевичијус (Литванија), Мацони (Италија).

СРБИЈА: Мачван 8, Богдановић 17 (тројке 3-7), Лучић 7 (1-3), Милосављевић 8, Бирчевић 7, Штимац 5, Лазић, Мицић 2, Јовић 15 (2-5), Кузмић 5, Марјановић 6. Није играо: Гудурић. Селектор: А. Ђорђевић.

ТУРСКА: Вејселоглу 2, Балбај (0-2), Гулер 8, Чеди 15 (3-9), Херсек, Ерден 13, Махмутоглу 19 (5-9), Санли, Коркмаз 11 (1-3), Сипахи 6 (2-3), Коксал. Није играо: Алдемир. Селектор: У. Сариџа.