Да банка клијентима наплаћује издавање чекова пет, десет или 15 динара по „папиру” није никаква новост, међутим неке банке увеле су праксу да наплаћују и чекове који нису реализовани у неком временском периоду. То је случај с Адико банком у којој су нам то потврдили.
– Банка наплаћује накнаду за издавање чекова у износу од 30 динара по чеку. Уколико клијент не реализује чек у року од 30 дана од датума издавања, наплаћује се накнада за нереализоване издате чекове у износу од 30 динара по чеку, кажу у овој банци.
Из њиховог одговора да „чековима клијенти могу остварити погодности куповине на одложено плаћање без камате” јасно је да они знају да грађани чекове користе као кредитно средство, али су им свеједно увели и поменуту накнаду. Додају да њихови корисници услуга осим чековима, робу и услуге на рате, могу да плаћају уз помоћ платних картица.
– Адико банка својим клијентима нуди могућност коришћења чекова, а предуслов за добијање је примање зараде или пензије преко рачуна у банци. Висина примања и уредност клијента у измиривању финансијских обавеза одређује максималан број чекова које клијент може добити – додају.
Из блиц анкете по банкама јасно је да је Адико банка још изузетак по овој пракси. Комерцијална, Интеза, Рајфајзен, Уникредит, Ерсте, НЛБ банка, Поштанска штедионицa не наплаћују чекове који нису реализовани. Док Сосијете женерал банка, Креди Агрикол банка и Јубанка, бивша Алфа банк, немају чекове.
Шта је мотив Адико банке да наплаћује „лежарину” за чекове може само да се нагађа. Иначе, специфичност нашег банкарског тржишта је да су чекови, већ деценијама, средство плаћања на одложено, односно да су постали кредитно средство плаћања. Свуда у свету чек је дебитно средство плаћања, односно дебитни платни инструмент. Није тешко закључити да банка наплаћивањем нереализованих чекова жели да демотивише клијенте од узимања чекова и да се определе за кредитну картицу. Међутим, за разлику од чека, који код већине банака има само трошак издавања, кредитна картица кошта и те како, јер банци ваља платити и месечну накнаду за одржавање картице, плус камату на задужење.
Зоран Грубишић са Београдске банкарске академије каже да чекови све више нестају из употребе.
– Могу само да претпоставим да је један од разлога за накнаду за неискоришћене чекове жеља банке да клијенти узму кредитну картицу. Јер, када клијент узме кредитну картицу он је дугорочније везан за банку, а мора да плаћа и трошкове њеног коришћења. Међу банкама је велика борба да привуку квалитетне клијенте са сигурним месечним примањима, а то се ради баш картицама – каже Грубишић.