среда, 23.10.2019. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 17:03
40. ЕВРОБАСКЕТ

Против Мађара са трећином гаса, са Италијом за полуфинале

У осмини финала „Евробаскета 2017“: Србија – Мађарска 86:78 (24:16, 24:25, 21:12, 17:25). – Наш тим играо онолико колико је било потребно
недеља, 10.09.2017. у 16:08
Србија рутински савладала Мађарску на реду меч са Италијанима (Фото АП)

Од нашег извештача

Истанбул - Србија је у четвртфиналу Европског првенства, после победе против Мађара - 86:78 (24:16, 24:25, 21:12, 17:25). Леп податак сам по себи, али не и нека посебна вест, с обзиром на то да су наши кошаркаши били велики фаворити у овом мечу. Ипак, морали су добро да се помуче и у неколико налета препадну своје навијаче, јер нису били на максимуму енергије током свих 40 минута. Нека буде то опомена и подсећање да елиминациона фаза значи да су „мине” постављене на све стране.

Одмахивао је Александар Ђорђевић рукама у разговору са најближим сарадницима током паузе у полувремену. Његов тим је имао седам поена вишка, био ближи четвртфиналу од ривала, али је показао пропусте који ће да опеку против сваког ривала. Опустили су се.

Не на почетку меча, јер је управо најозбиљнијом могућом игром на старту Србија одлетела на 16:3 у петом минуту. Али, баш због такве разлике у квалитету наши играчи су у том тренутку мало померили ногу са папучице за гас, помислили на Италијане у четвртфиналу. Мађари су осетили да ипак могу да ураде више од тешког пораза и све се променило.

Није више било доминантне игре у одбрани која је ривала зауставила на та три поена, већ је у наредних 15 минута Мађарска постигла 38 поена! Част екипи коју води Стојан Ивковић, али знамо да Србија може да игра чвршћу дефанзиву од тога.

Спуштале су наше северне комшије разлику и на непријатна четири поена минуса, али никада није било дилеме да ће Ђорђевић подвикнути и да ће се ствари променити. Кузмићева сјајна рола за 12 минута на паркету (15 поена и шест скокова), као и сигурност Богдановића и Мачвана, у нападу су давали очекиван резултат.

Ипак, када је Ђорђевић изашао из свлачионице на полувремену, било је јасно да ћемо гледати другачију Србију. Ону која ће примити само пет поена у наредних седам минута.

Из одличне одбране, као и увек, произилази напад пун самопоуздања што за последицу има 64:46 у 26. минуту. Опет, Мађарска је нешто морала и да погоди, али је било важно одржати комфорну разлику да би Ђорђевић могао што више да поштеди носиоце игре. Лепих 69:53 после 30 минута игре је управо такав плус у осмини финалу. Или је барем требало да буде.

Три везане тројке Мађара за непуна два минута, одједном су учиниле меч отвореним. Плус, имали су још један покушај за три поена, после тајм-аута Ђорђевића. Војвода је промашио за минус четири!

Јовић је притисао у одбрани, спољни играчи су спојили Марјановића са кошем и поново се размишљало о Италији. Сада већ знатно конкретније и мирније.

Дворана: Арена „Синан Ердем”. Гледалаца: 4.500. Судије: Лескано (Аргентина), Пурсанидис (Грчка), Јилмаз (Турска).

СРБИЈА: Мачван 14 (тројке 2-3), Богдановић 17 (3-3), Лучић 11 (1-3), Милосављевић 4, Бирчевић (0-1), Штимац, Лазић, Мицић, Гудурић, Јовић 9 (0-3), Кузмић 17, Марјановић 14. Селектор: А. Ђорђевић.

МАЂАРСКА: Рујак 6 (2-2), Ален 3 (1-4), Келер 8, Витман 2 (0-2), Ханга 1 (0-2), Војвода 11 (3-7), Ковач, Тот (0-1), Ференц 15 (4-6), Перл 22 (2-4), Карахоџић 6, Ејлингсфелд 4. Селектор: С. Ивковић

Кузмић: Мора боље против Италије

Огњен Кузмић је био незадржив у првом полувремену. За 12 минута на паркету постигао је 15 поена, користивши скоро свако добро додавање саиграча.

- Врло важна победа за нас. Све екипе које су прошле даље заслужено су ту где јесу. Знали смо да нас чека тешка утакмица и за то смо се спремили. Сада морамо да будемо припремљени за утакмицу са Италијом. Само да се одморимо што боље и да се припремимо на прави начин.

Чињеницу да је одиграо најбољу утакмицу у досадашњем делу Шампионата, Кузмић је прокоментарисао у свом стилу:

- Најискреније, важно је само да смо победили. Ко год да одигра добро, мени ће бити драго.

Ивковић: Идем жени, деци, кучићима...

Стојан Ивковић, селектор Мађарске, истакао је да је изузетно срећан и поносан.

- Хвала организаторима, све је било супер. Живот иде даље. Идем кући - жена, деца и кучићи ме чекају.

Ивковић је објаснио и певање химне после меча:

- Поносни смо, јер смо мала земља, а у нама су јака осећања. Певамо химну после сваке утакмице. Наши играчи су средњег нивоа, али су сада показали да ако волиш нешто, можеш много да постигнеш.