Јасеновац – Меморијални комплекс Старо сајмиште чиниће три засебна музеја посвећена страдању Срба, Јевреја и Рома, пише у нацрту закона, такозваног лекс специјалиса о Старом сајмишту. Документ је готов, а тренутно се ради на преформирању комисије која се бави овим питањем будући да ће целокупан посао ускоро прећи са градског на републички ниво.
Ово је истакнуто после заседања комисије о Старом сајмишту која је састанак одржала у Јасеновцу, другом великом месту страдања Срба у Другом светском рату.
Како је казао епископ славонски Јован Ћулибрк, председник комисије, од септембра 2014. године ово тело је радило упоредо више значајних задатака.
– Један од њих био је конкретан рад на самом Старом сајмишту, првенствено на централној кули. Одатле су исељени атељеи и уметници за које је пронађено друго решење. Они су добили нове атељее. Кула је већ у процесу обнове и тај део сајмишта ће и бити први уређен – указао је епископ.
Прављење концепта самог меморијалног комплекса, како је нагласио, такође је један од задатака комисије.
– У Јасеновцу смо како би се разумео контекст страдања у Другом светском рату јер се Старо сајмиште се не може посматрати као засебан меморијал, него као део комплекса регионалне и светске мреже меморијала. Страдање Јевреја, Срба и Рома је светско питање и због тога се Старо сајмиште не може разумети без Дахауа и Јасеновца – истакао је епископ.
Градски менаџер Горан Весић додао је да се комисија трудила да преузме искуства регионалних и светских меморијала, зато је у плану и посета Јадвашему и Музеју Холокауста у Вашингтону.
– Желимо да видимо на који начин они негују сећања на жртве. Потпуно је природно што смо посетили Јасеновац с обзиром на то да је после 10. маја 1942. године, када су нацисти објавили да у Београду више нема Јевреја, Старо сајмиште углавном служило за Србе и антифашисте са Козаре. За оне који нису могли да буду смештени у јасеновачки логор због његове препуњености – указао је Весић.
Градски менаџер је нагласио да је важно да Старо сајмиште постане централно меморијално место када су у питању жртве Другог светског рата.
– Срамота је да на том месту и даље постоје кафане и теретане. Управо законом о Старом сајмишту ће бити решена имовинско правна питања и питање експропријације. У оквиру овог комплекса биће све пописано, шта припада граду, републици, а шта приватним лицима. Закон ће нам помоћи да исплатимо приватнике и да преселимо оне који имају право коришћења. Најважније је да смо заинтересовали домаћу и светску јавност – оценио је Весић.