понедељак, 10.08.2020. ✝ Верски календар € Курсна листа
четвртак, 28.09.2017. у 21:12 Катарина Ивановић

Звездина велика победа у Немачкој

Голом Ричмонда Боаћија у 30. минуту „црвено-бели” савладали Келн са 1:0 (1:0) начинивши велики корак ка пласману у наредну фазу. – Домаћи фудбалери у другом полувремену три пута погодили стативу
(Фото Бета/АП)

Келн – Пре 28 година Црвена звезда је поражена од Келна са 3:0, иако је имала два гола предности након првог меча, што је по речима људи у клубу представљало прекретницу и почетак пута за Бари где су „црвено-бели“ наредне сезоне освојили титулу првака Европе. И утакмица, одиграна на истом месту, могла би да значи нови почетак за Звезду јер после неколико година таворења на европској сцени поново има прилику да се бори за пласман у нокаут фазу.

Изабраници Владана Милојевића славили су против Келна у другом колу Лиге Европе, што им је била прва победа у овом такмичењу након чак дванаест година, а до великог подвига дошли су захваљујући мајсторији Ричмонда Боаћија. „Црвено-бели“ су приказали два потпуно различита лица. Након првог полувремена у ком су били доминантни у наставку су препустили иницијативу противнику, а на њиховој страни је била и срећа пошто су Немци три пута погађали стативу (два пута Јојић и једном Битенкур): Келн – Црвена звезда 0:1 (0:1).

Милан Борјан, који је након повреде прста руке на мечу против БАТЕ-а пропустио три сусрета, заиграо је иако је његов наступ претходних дана био под знаком питања. За разлику од њега Милан Родић није могао да се стави на располагање тренеру, чак није био ни у протоколу, па је Владан Милојевић одлучио да пружи шансу Марку Гобељићу. Уместо Вујадина Савића, који није ни допутовао у Немачку, заиграо је Срђан Бабић.

Из табора „црвено-белих“ су пре сусрета поручили да желе да се надигравају са противником и да виде где се у овом тренутну налазе у односу на неку екипу из Бундеслиге. Оно што су најавили су и остварили пошто су били опаснији ривал у првом полувремену успевши неколико пута да ставе на муке голмана Хорна.

Звезда је запретила већ у шестом минуту када је Канга дриблингом прошао целу Келнову одбрану и изашао сам пред Хорна. Уместо да шутира одлучио је да и њега предрибла, али је отишао превише у десну страну па је „пребацио“ празан гол. Уследио је још један опасан напад гостију када је Радоњић прошао поред Соренсена, али уместо да шутне на противнички гол одлучио је да проигра Боаћија па су одбрамбени играчи немачке екипе успели да интервенишу.

Након нешто мирнијег периода игре Звезда је поново могла да поведе у 27. минуту када Стојковић проиграо Боаћија који је главом шутирао поред стативе. Минут касније Канга је са дистанце шутирао право у противничког голмана иако је могао да лопту проследи до Боаћија који је био у много бољој позицији од њега.

Напади „црвено-белих“ су се исплатили после пола сата игре када су повели прелепим поготком Ричмонда Боаћија, осмим ове сезоне у европским надметањима. Интернационалац из Гане је добио лопту од Доналда, издржао дуел са Соренсеном, окренуо се и са 20-ак метара савладао Хорна.

Келн, који ове сезоне има доста проблема са ефикасношћу јер су његови играчи постигли само два гола у Бундеслиги и Лиги Европе, добру прилику за погодак није искористио у 34. минуту. Борјан је „избоксовао“ лопту до Јојића који је са ивице шеснаестерца шутирао поред гола. Српски интернационалац био је најопаснији играч немачког клуба, а нову прилику да изједначи резултат није искористио у финишу првог полувремена када је са 20-ак метара шутирао мало поред стативе.

Тренер домаће екипе је у наставку начинио две измене пошто је уместо Жирасија и Мереа увео Битенкура и Осаку па је домаћин у другом делу био доста агресивнији и све је озбиљније претио. Најпре је Јојић центрирао са десне стране, а Бинтекур је главом шутирао поред гола, а у 58. минуту српски интернационалац није искористио најбољу прилику за свој тим у дотадашњем делу меча када је из добре позиције, након додавања Кордобе, погодио стативу.

Некадашњи фудбалер Партизана, који игра трећу сезону у дресу Келна, у 66. минуту је поново затресао оквир гола. Келнов везиста је шутирао са 20-ак метара, искоса са десне стране, али је статива опет сачувала Борјанову мрежу нетакнуту. Да је неефикасност главни разлог катастрофалних резултата немачке екипе на почетку сезоне видело се и у 74. минуту када су играчи Келна и трећи пут погодили оквир гола. Овога пута непрецизан је био Битенкур који, упркос томе што је Борјан лоше проценио лет лопте, није успео да затресе мрежу.

Стадион: „Рајн Енерџи“. Гледалаца: око 50.000. Судија: Бас Нијхуис (Холандија). Стрелци: 0:1 Боаћи (30). Жути картони: Олковски, Хорн (Келн), Канга, Бабић, Гобељић (Црвена звезда).

КЕЛН: Хорн 6, Мере 5,5 (од 46. Битенкур 6,5), Соренсен 6, Хејнц 6, Олковски 6,5 (од 76. Клеменс), Озкан 6, Леман 6, Јојић 7, Рауш 6, Кордоба 6, Жираси 5,5 (од 46. Осако). Тренер: Петер Штегер.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Борјан 7, Стојковић 7, Бабић 7,5, Ле Талек 8, Гобељић 7, Доналд 7,5, Крстичић 7 (од 78. Рачић), Срнић 7,5, Канга 7, Радоњић 7,5 (од 73. Милић), Боаћи 8 (од 63. Пешић). Тренер: Владан Милојевић.