БАРСЕЛОНА – Око 700.000 људи изашло је данас на улице Барселоне како би протестовало против полицијског насиља током забрањеног референдума о независности Каталоније, саопштила је градска полиција,
Широм Каталоније блокирани су ауто-путеви и затворене школе.
У читавом региону данас су Каталонци на више скупова протестовали и позивали ЕУ да интервенише у све жешћем спору између сепаратистичких каталонских лидера и Мадрида, преноси АФП.
„Напоље окупационе снаге” и „улице ће увек бити наше” узвикивали су учесници протеста, који су се окупили у центру каталонске престонице у време када је та шпанска покрајина ступила у генерални штрајк, а изнад њих надлетали су полицијски хеликоптери, јавља АФП.
Истовремено су широм Каталоније данас аутопутеви блокирани, школе затворене, а рад великим делом обустављен због заједничког штрајка радника и студената, који су изашли на улице како би протестовали против употребе силе полиције током референдума у недељу, када је више стотина људи повређено, наводи АП.
И у Барселони су затворене метро станице, неке од главних саобраћајница блокиране, а државни службеници су обуставили рад након што је више од 40 синдиката и удружења позвало на генерални штрајк, због кршења права и слобода током полицијске акције у спречавању каталонског референдума.
Те обуставе рада, које су провобитно најављене као генерални штрајк у целој Каталонији, али су се од њих дистанцирали највећи синдикати, захватиле су јавни сектор, јавни саобраћај и основне службе, јавља Ројтерс.
Метро станице у Барселони, уобичајено пуне људи, данас су пусте, заштитне ограде блокирају саобраћај на авенији Гран Виа, једној од главних у граду, док је саобраћај на шест главних аутопутева у Каталонији поремећен због протеста.
Пијаца Бокерија у Барселони је готово празна.
Протестовали су и лучки радници испред регионалног седишта владајуће шпанске Народне партије, док ватрогасци планирају да одрже скуп испред регионалне канцеларије Министарства унутрашњих послова у Барселони.
Демонстрације су заказане и испред школа које су коришћене као биралишта, на којима је полиција применила силу како би покушала да спречи да се одржи гласање на референдуму у недељу.
Како наводи Ројтерс, на другим местима, међутим, одговор на позив на генерални штрајк био је неравномеран, пошто су неке радње, самопослуге и кафеи отворени.
Две највеће шпанске синдикалне централе, УГТ и ЧОО, саопштиле су да неће учествовати у генералном штрајку, и позвале на дијалог између каталонских власти и централне владе, уз критику упућену једнима због позива на независнсот, а другима због прекомерне примене полицијске силе.
„УГТ и Ц ЦОО јасно дају на знање да не подржавају ту позицију, односно ту политичку стратегију. Ми не позивамо на генерални штрајк 3. октобра”, наведено је у саопштењу.
Међутим, у многим службама које су под контролом каталонске владе било је прекида рада, јавни саобраћај је радио са око 40 одсто, док су лучки радници и јавни службеници зауставили рад.
Улази у поједине владине канцеларије блокирани су групама демонстраната.
„Паис” пише да су у улици Сант Антони постављене барикаде у виду гласачких кутија које су поставили чланови Одбора за одбрану референдума каталонске Републиканско левичарске странке.
„Ово су наше барикаде”, објавила је та странка на Твитеру.
Огласио се и шпански краљ Филип који је данас у обраћању нацији поручио да је актуелна ситуација у Каталонији „веома озбиљна”.
Два дана након одржаног референдума о независности у том шпанском региону, краљ је казао да су каталонски лидери прекршили законе државе и показали „недопустиво одсуство лојалности”, преноси Ројтерс.
(Танјуг)
Шпанија Чланом 155 Устава поништава аутономију Каталоније?
БЕРЛИН, БАРСЕЛОНА - Професор политичких наука на универзитету у Барселони Хесус Паломар сматра да је „врло могуће да ће се Влада у Мадриду позвати на Члан 155 шпанског Устава, који омогућује да се регионима поништи аутономни статус”, уколико каталонски парламент прогласи независност Каталоније два дана након званичних резултата референдума, преноси „Дојче веле” (ДВ).
ДВ наводи да, према закону који је раније донео каталонски парламент, независност треба да буде проглашена у том року.
Паломар тврди да би у случају поништавања аутономног статуса Каталоније „шпанска влада могла да ухапси регионалног премијера Карлеса Пуџемона и друге чланове владе, који су били укључени у читаву акцију око проглашења независности”.
Према мишљењу Паломара, премијеру Шпаније Маријану Рахоју је ипак за то потребна подршка других странака у парламенту.
„Подемос и социјалисти за то вероватно неће гласати”, каже Паломар.
Он не искључује могућност хапшења и оцењује да је „шпанска влада на све спремна”. Овај политиколог оцењује да је до пре неколико година још постојала могућност политичког договора, проналажење на пример финансијског решења и додаје да то сада више није могуће.
„Не зато што политичари то не желе, већ зато што сада, након недеље, друштво то не жели. Уколико би независност била само политички циљ странака, преговори би још били могући, али након референдума пре свега људи хоће независност”, сматра Паломар.
Он додаје да са „са једне стране имамо премијера Рахоја, који, без обзира колика је цена, не жели да говори о независности”, а „са друге стране имамо премијера Пуџемона који хоће да разговара само о томе како да се најбоље оствари независност” и тврди да је „те потпуно супротне позиције је немогуће помирити”.
Паломар оцењује као замисливо решење укључивање посредника из иностранства, којег обе стране уважавају, попут једног од добитника Нобелове награде за мир, али додаје да шпанска влада вероватно не би прихватила међународног посредника.
Овај стручњак за ДВ оцењује да су позиције две стране непомирљиве као никада раније, па тако дијалога не може бити.
„Ни једна страна неће другој изаћи у сусрет”, тврди Паломар.
На питање да ли сепаратистима иду на руку слике крвавих демонстраната и да ли је инсистирање на референдуму политичка рачуница, професор политичких наука на универзитету у Барселони одговара одлично.
„Не, нико није могао да предвиди или замисли такво насиље. За четрдесет година такво нешто нисмо видели”, наглашава Паломар. (Танјуг)
Шпански министар: Каталонска влада подстиче на побуну
БАРСЕЛОНА- Шпански министар унутрашњих послова оптужио је данас регионалну каталонску владу која се залаже за независност, да подстиче становништво на побуну, после све више пријава о изазивању полицајаца послатих као појачање у ту област.
„Видимо како каталонска влада дан за даном гура становништво ка провалији и подстиче га на побуну на улицама”, рекао је шпански министар унутрашњих послова Хуан Ињасио Зоидо, два дана после бруталне интервенције полиције током одржавања каталонског референдума о независности који је шпанско правосуђе забранило, преноси Франс прес.
Зоидо је оптужио власти Каталоније за „тоталитаризам” и „мржњу” и навео да је њен лидер Карлес Пућдемон одговоран за протесте због захтева да шпанска полиција напусти Каталонију после насилних покушаја спречавања референдума у недељу, наводи Асошиејтед прес.
Протести против полицијског присуства у Каталонији организовани су у најмање три града, као и у Барселони, где су хиљаде људи демонстрирале испред полицијских просторија у центру града.
У сукобима полиције и грађана током референдума одржаног у недељу повређено је скоро 900 људи, међу којима више од 30 полицајаца.
Стотине полицајаца и припадника Цивилне гарде послати као појачање у Каталонију пре недељног референдума морали су да напусте хотеле где су смештени под притиском мештана или градских власти које су за независност, наводи Франс прес.
Од насиља током недељног референдума полицијски синдикати се жале на нападе становништва.
Шпански министар је рекао да да ће „влада предузети све потребне” мере да спречи да национална полиција и Цивилна гарда буду под опсадом.
Непријатељство према полицији и цивилној гарди расло је од када су интервенисали, често насилно, да спрече одржавање забрањеног референдума о независности у недељу.
Од 23 часа синоћ стотине демонстраната окупиле су се испред хотела на 70 километара од Барселоне где је одсело око 200 полицајаца. Регионална полиција била је приморана да интервенише да заштити полицајце.
У самој Барселони су се такође ноћас окупили демонстранти испред гарнизона цивилне гарде, док су демонстрације одржане испред полицијских станица у другим каталонским градовима, навео је већински полицијски синдикат СУП.
„Напоље окупационе снаге”, узвикивали су демонстранти, а новинари националних медија су такође извиждани и прећено им је.
Хотелски ланац Чекин објавио је у саопштењу да су градске власти тог места тражиле од њих да избаци полицајце из два хотела, под претњом да ће их затворити на пет година.
Портпарол полицијског синдиката Рамос Косио рекао је да никад није доживео такав прогон полиције којима се физички прети. (Бета)