Све наше академије, у ствари то нису, ако се посматрају кроз законски оквир. Прописи у образовању, додуше предвиђају да може да постоји Академија струковних студија, што би била самостална високошколска установа чија делатност обједињује образовни, истраживачки, стручни и уметнички рад. Таквих кућа знања, које остварују основне, мастер и специјалистичке струковне студије и завређују статус академије зато што реализују најмање пет акредитованих студијских програма у најмање три научна или уметника поља – у Србији за сада нема.
Да је тако, сведочи и „Извештај о самовредновању Комисије за акредитацију и проверу квалитета (КАПК) 2012–2017”, објављен крајем јула ове године. А председник КАПК-а проф. др Ћемал Долићанин за наш лист прецизира да „код нас нема акредитованих академија струковних студија, зато што до сада није поднет ниједан такав захтев за акредитацију истих”. Истовремено, „академија” се среће у називима школа на свим нивоима формалног и неформалног образовања, и не значи да ће се у свакој школи која се академијом зове стећи академско звање.
Највише академија у којима је академско звање круна школовања имамо међу акредитованим државним и приватним високим школама, факултетима и универзитетима. Укупно их је десет.
Бисер предуниверзитетског школства је Ваздухопловна академија, средња школа у којој стасавају будући зналци војне и цивилне авијације, али којој многи замерају што се академијом зове, па је неупућени сврставају међу факултете Универзитета одбране. Оба факултета Универзитета одбране јесу академије – Војна и Војномедицинска.
Још један државни универзитет – Универзитет у Новом Саду, има Академију уметности, која је такође факултет. „Привредна академија” једини је универзитет у Србији са академијом у називу. На приватним универзитетима укупно је пет акредитованих академија. „Унион”, на пример, има две: „Академију лепих уметности”, како се зове њихов Факултет сценских и примењених уметности, и „Београдску банкарску академију”, односно Факултет за банкарство, осигурање и финансије. Бивша, али и даље препознатљива по имену, „Академија за дипломатију и безбедност” Универзитета „Унион – Никола Тесла” прерасла је у Факултет за дипломатију и безбедност.
Проф. др Ћемал Долићанин за наш лист прецизира да код нас нема акредитованих академија струковних студија, зато што до сада није поднет ниједан такав захтев за њихову акредитацију
Од укупно пет акредитованих високих школа академских студија, међу којима су једна државна и четири приватне, три су академије, и то Академија за пословну економију, Академија Српске православне цркве за уметности и конзервацију и Криминалистичко-полицијска академија (КПА) – у овој групи једина основана одлуком Владе Републике Србије. Спајањем некадашње Више школе унутрашњих послова и Полицијске академије пре једанаест година настала је КПА, као самостална високошколска установа која нуди студијске програме свих нивоа образовања и усавршавања полицијског кадра. Да би уписали основне студије криминалистике, форензичког инжењерства или информатике на овој академији, кандидати пре пријемног морају да испуне законом утврђене безбедносне услове за пријем у радни однос у Министарству унутрашњих послова. Имају обавезу и да прођу лекарски преглед, тест психолошких способности и тестирање на употребу психоактивних супстанци, а онда и проверу склоности и знања, која се састоји из три испита: опште информисаности, математике и информатике.
Процедура је слична за пријем на основне студије Академије за националну безбедност Безбедносно-информативне агенције, у којој стасавају дипломирани менаџери безбедности. Бруцоши академије националног безбедносно-обавештајног система не могу бити старији од 20 година, а осим здравствених, психофизичких и безбедносних провера, треба да покажу одлично знање српског језика и књижевности, историје и адекватан ниво физичке спремности. Академија за националну безбедност у рангу је високих школа струковних студија. Међу укупно 65 акредитованих високошколских установа тог типа, још две су академије: „Спортска академија” и Академија фудбала Београд, у којима се школују тренери и спортски менаџери.
Ван просветног система можда је најпознатија Дипломатска академија Министарства спољних послова. Утемељена је да унапреди особена знања и вештине већ факултетски образованих професионалаца који граде дипломатске каријере. Кандидат у клупе ове академије не седа без знања енглеског језика и препоруке институције у којој је запослен. Јавност, ипак, полемише да међу критеријумима за одабир полазника нису занемарљиви – партијска опредељеност, личне и родбинске везе, као и да естрадно звање „старлета”, није препрека за бављење спољном политиком и међународним односима.
Криминалисти манекени
На студијске програме криминалистике КПА не примају младиће ниже од 173 центиметра, уз услов да им телесна тежина варира до десет килограма више или мање у односу на телесну висину умањену за 100 центиметара. Даме морају бити високе бар 165 центиметара, а кад се од тога одузме метар добије се тражена тежина од које може да се одступи до три килограма више или до 12 килограма мање. Дакле, матуранти који желе да у КПА стекну звање дипломираног или струковног криминалисте морају, између осталог, да буду манекенске грађе. Али на академију, чак ни на упис, не могу да дођу у бермудама, краткој сукњи, мајици на бретеле или у папучама.
Злоупотреба Платона
Разне академије за фризерај, улепшавање, пи-ар менаџере, информатику... позивају будуће ђаке да баш на курсевима које оне нуде начине прве кораке успешне каријере. Кључна реч је курс, а не академија, у називу свакојаких неформалних течајева који се на тржишту пробијају маркетингом, а по садржају не завређују да им се у имену нађе реч „академија”, као што се звала прва из Платоновог доба, чије се значење злоупотребом обесмишљава.