недеља, 23.09.2018. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 23:51

Звезда пала с трона

Кошаркаши „црвено-белих” поражени у Загребу од Цедевите 79:74 (19:18, 20:21, 24:22, 16:13). – Изгубљене лопте и слаб скок у добрани пресудили
Аутор: М. Стојаковићнедеља, 22.10.2017. у 19:39
Најефикаснији у београдском тиму био је Тејлор Рочести (Фото Бета)

Иако је одиграно тек пет кола АБА лиге шампион Црвена звезда има негативан скор против два главна конкурента за тиулу. После кикса против Будућности у Железнику, боља од „црвено-белих” је била и Цедевита – 79:74 (19:18, 20:21, 24:22, 16:13) – што наговештава веома интересантну борбу за најбољу стартну позицију у плеј-офу и неизвесност до краја. Загрепчани су искористили два дана одмора више од европских утакмица, искористили слабости гостујућег тима и у пенал завршници дошли до победе којом су се изједначили са Звездом и Партизаном на табели, док је нови лидер Будућност.

Звезда је упркос лошем издању ипак имала шансу да уздигнутог чела оде из Загреба. У последњих пет минута ушла је са кошем предности (67:65), али није имала решења за добру игру домаћина у одбрани, без учинка под кошем била је осуђена на тешка решења споља. С друге стране, играчи Цедевите су стрпљиво градили нападе и из игре „један на један” дошли у позицију да дуел реше са линије слободних бацања. Погодили су осам узастопце, Стипановић и Николс по четири. Један од преломних тренутака је била „тројка” Катића два и по минуа пре краја, када је одбрана „црвено-белих” испала из колосека на крају напада, за 71:67.

Ипак Рочести је узвратио, 70 секунди пре краја, када су имали поен предности (72:71). Лазић је слабо заградио Стипановића који је за скок у нападу награђен бацањима.

Осим резултата, све остало ће у заборав. Била је то напорна утакмица и за гледање, досуђено је чак 54 фаула и изведено 58 слободних бацања. Када се подвуче црта, „црвено-беле” су пораза коштале изгубљене лопте и скок Цедевите у нападу. Иако су имали само три више (12-9), Загрепчани су већину претворили у лаке поене, док на другој страни то није био случај. Пет од 14 изгубљених лопти Звезда је имала већ у првој четврини, а са толико је и отворила другу, у којој је домаћин и дошао до највеће предноси (31:22).

У офанзивним скоковима предњачио је репрезентативац Босне и Херцеговине Муса, а његов учинак за 11 минута на паркету био је више него импозантан – 17 поена и две освојене лопе.

Звезду су и у овој утакмици вукли најискуснији, Рочести, Антић и Бјелица, а једина значајна помоћ са клупе стигла је од центра Јовановића који је за 17 минута постигао девет поена и имао седам скокова. Други плејмејкер Радичевић потпуно је подбацио (индекс минус 5), бог чега је Рочести морао да ради „прековремено”, а први центар Лесор је провео на паркету само седам минута. Било како било, времена за јадиковку нема, српског шампиона очекују две тешке евролигашке утакмице. Већ сутра ће на мегдан Химикију у Москви, а у четвртак у Београд стиже Макаби.

Дом спортова. Гледалаца: 2.200. Судије: Болтаузер, Петек, Мајкић (Словенија).

ЦЕДЕВИТА: Укић 4, Крушлин 55, Џонсон 13, Катић 4 (једна „тројка“), Николс 6, Жганец, Муса 17 (2), Чери 6, Стипановић 10, Марфи 14 (3). Нису играли: Бајо и Славица.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Радичевић, Давидовац 3, Лазић 4, Лазаревић, Антић 11 (2), Добрић 4 (1), Фелдин 11 (1), Јанковић, Рочести 18 (4), Лесор 2, Јовановић 9, Бјелица 12 (1).