Прокупље – Одлука општинског већа општине Прокупље да се прокупачкој фирми „Техноинжењеринг д.о.о.” која је у власништву уже породице члана већа, одобри исплата дуга од око четири милиона динара који је према тој фирми имала стара Дирекција за изградњу и урбанизам у Прокупљу из 2009. године, отворила је „Пандорину кутију” јер ће сада и остали дужници по истом рецепту тужити и наплатити дуговања, која укупно прелазе 550 милиона динара или око половине годишњег буџета општине.
Поменута фирма је у неком стању мировања од 2013. године, када је отворено ново јавно предузеће које је преузело послове старе фирме.
Због огромног дуговања, чини се да су повериоци имали прећутни договор да се не тужи општина као оснивач, али је ова исплата по многима отворила пут како да наплате своја потраживања а самим тим ће вероватно довести у блокаду читаву локалну самоуправу и градске службе. Како је фирма „Техноинжењеринг д.о.о.” у власништву ужих чланова породице једног члана општинског већа, многи се питају откуд у овом тренутку приоритет да се баш тој фирми исплате дуговања, када „стара дирекција” дугује десетинама фирми које ће вероватно по истом принципу у скоријем периоду кренути да наплаћују своја потраживања. Председник општине Прокупље и председник већа Александар Симоновић, тврди да није на њему да истражује чије је које предузеће и да то није његова ствар.
– Ко је с ким и у каквој вези, то није моје да испитујем, моје је да радим у складу са законом и судским пресудама и немам овлашћења да их преиспитујем и коментаришем јер је судство независно – прокоментарисао је председник Симоновић.
Како сазнајемо у судском процесу код Привредног суда у Нишу који је примио предмет 21. јула ове године, четири дана након тога донето је решење са налогом за одговор на тужбу а крајем августа прокупачко правобранилаштво је послало одговор. Већ након месец дана, 29. септембра одржано је припремно рочиште а десетак дана после тога, 9. октобра донета пресуда. На дан када су чланови општинског већа донели одлуку да се исплате паре „Техноинжењерингу”, на сајту нишког суда наведено је да је поднета жалба, а да је два дана по гласању, 25. октобра донето решење о исправци пресуде па је нејасно зашто су већници пожурили да гласају пре коначног решења и пресуде, а нисмо успели да сазнамо ни да ли је надлежно прокупачко Јавно правобранилаштво имало право жалбе на ово решење. Симоновић је такође нагласио да у овом случају није реч о одлуци или вољи општинског већа већ о информацији о пресуди Привредног суда од 29. септембра када на сајту суда пише да је одржано припремно рочиште.
– Није реч о идеји или вољи већа да се фирми „Техноинжењеринг д. о. о.” исплате дуговања старе дирекције већ о судској пресуди по којој морамо да поступамо јер је општина солидарни дужник поменуте дирекције – тврди председник Симоновић.
Он додаје да ће по истом принципу бити исплаћени и остали дужници који буду успешни у судском спору. Иако је дуг старе дирекције у овом тренутку 556.781.200 динара и датира до 2009. године, локална власт је у претходном периоду исплатила само две пресуде, а пре ове више од 11 милиона динара је исплаћено фирми „Центар мале привреде” из Ниша.
Уговор са „Техноинжењерингом” био предмет истраге
У полицији и тужилаштву сазнајемо да је 2013. године поднета пријава и да је уговор са фирмом „Техноинжењеринг д. о. о.” из Прокупља био предмет истражних радњи надлежних органа, али до писања овог текста нисмо успели да сазнамо да ли је покренут поступак или не и докле се стигло са тим радњама.
Наводно, тадашња власт је тек након обављених и изведених радова расписала јавне набавке на којој је изабрала баш тог извођача, односно фирму „Техноинжењеринг д. о. о.”, што је по закону кривично дело и предмет кривичног поступка уколико се утврди да је недвосмислено урађено.