Фонтана на Славији добила је „бело одело”. Није реч о скафандеру који би је грејао зими, већ о заштитној опреми која ће је чувати док се не заврши обнова Славије. Када тај градитељски подухват буде окончан, што се очекује 16. новембра, водоскок ће прорадити и у функцији бити и у току зиме, тврде у Секретаријату за инвестиције.
На почетку изградње говорило се да ће овај водоскок као и сви у граду бити у функцији до 1. новембра, односно и дуже ако лепо време потраје и температура се не спусти на нулу. Потом се могло чути да ће после сезоне она постати место за јелку и новогодишње украсе.
Али када је фонтана завршена и у њу уграђени грејачи који омогућавају да млазнице испуштају воду и на минус 20, надлежни су истакли да ће она радити целе зиме.
– Мислим да је на почетку изградње фонтане дошло до забуне. Није речено да ће у оквиру фонтане бити јелка. Млазнице производе светлосне ефекте, тако да могу да обликују различите водене украсе, па и оне попут јелке – рекао је Горан Весић, градски менаџер.
Он је напоменуо да фонтана на Славији има сензоре који аутоматски прилагођавају режим рада и то посебним компјутерским софтвером.
– У случају да дува јака кошава фонтани ће бити смањена висина млаза или ће аутоматски бити пребачена у режим мировања – каже Весић.
Сезона рада београдских јавних чесама и фонтана траје од пролећа до краја јесени, односно од 1. априла до 1. новембра.
Како нас, према најавама метеоролога, у наредних петнаестак дана очекују температуре око десетак степени изнад нуле, поједине фонтане ће продужено радити: у парку Ташмајдан, у Кнез Михаиловој улици, испред Дома Народне скупштине, Поште у Таковској, између два двора у Улици краља Милана, на Тргу Николе Пашића и Тргу републике код Културног центра – „Стакленац” и „Бреза”, испред Југословенског драмског позоришта – „Слап”, Храма Светог Саве, Техничког факултета, „Сава центра”, код „Београђанке” и на Теразијама.
ЈКП „Београдски водовод и канализација” одржава 165 јавних чесама и 41 фонтану.