На знак Владимира Путина, министри енергетике Русије и Саудијске Арабије Александер Новак и Халид ел Фалих вуку потезе. Тим речима Мохамад Баркиндо, генерални секретар ОПЕК-а, описао је крајем октобра однос снага између два кључна актера историјског споразума ОПЕК-а и блока 11 држава произвођача нафте, децембра 2016. о збирном смањењу петропроизводње за 1,8 милиона барела дневно. Први нововековни договор 24 петродржаве (од Брунеја до Венецуеле) продужен је у јуну ове године до марта 2018. Његова даља судбина најављена је тема нафтног окупљања 30. новембра у Бечу. Скуп је истовремено и тест даљих међусобних односа водећих произвођача стратешке сировине, мимо Америке.
Што се берзи тиче, очекивања су да ће Декларација о сарадњи групације ОПЕК плус 11 потрајати барем до краја 2018. године.
Очекивање је засновано на успешним овогодишњим резултатима сарадње новог петросавеза, оствареним у периоду потврђеног глобалног привредног раста и видног пада залиха нафте.
С једне стране, глобални привредни опоравак, који истичу и ММФ и Светска банка, довео је да први пут од 2013. тражња нафте јесенас надмаши понуду.
С друге, ОПЕК и „руски блок” одличном међусобном сарадњом подстакли су стабилизацију тржишта и наметнули су се као поуздан снабдевач, оценио је Мохамед Баркиндо.
У међувремену, оптимизам берзи да ће петроспоразум бити продужен до краја идуће године заснован је и на процени Владимира Путина почетком октобра током сусрета са саудијским краљем Салманом у Москви, као и изјавама високих званичника Ријада пред крај прошлог месеца.
Почетком октобра, Путин је истакао да „подржава продужетак договора и након марта 2018, уз ограду да ће такав став „зависити од развоја ситуације”.
Крајем октобра принц Бин Салман је нагласио да „свакако” подржава продужетак важења декларације.
„Краљевина потврђује спремност за продужетак договора о смањењу производње, који је показао своју вредност уравнотежењем понуде и тражње”, навео је принц у саопштењу „неуобичајеном за петротржиште”, оценио је лондонски „Фајненшал тајмс”.
Верујући Бин Салману на реч, берзе су хитро подигле цену барела „брента” изнад 62 долара, највишу од јула 2015. године. Из сличног тоналитета деловала је и изјава саудијског министра енергетике Халид ел Фалиха у Бангкоку 2. новембра.
„Очекујем наставак побољшања услова на тржишту, ја као и моје колеге из и изван састава ОПЕК-а, састајемо се за четири седмице у Бечу. Очекујем да ћемо обновити нашу одлучност да вратимо већ унапређено стање петрозалиха на нормалан ниво.”
А, онда се негде десило нешто.
Наиме, хитро након принчевског саопштења, руски министар енергетике Александер Новак отворено је посумњао да ће договор о продуженом завртању славина бити засигурно постигнут 30. новембра у Бечу.
„Спремни смо да разговарамо о теми и, ако буде неопходно, размотрићемо продужетак. Ипак, било би неопходно да анализирамо јако много података да бисмо разумели прилике у тренутку доношења одлуке. Због тога верујемо да би одлука могла бити донета и касније”, изјаву Новака у Ријаду након превода, пренео је Ројтерс почетком новембра.
Берзе су муњевито уочиле да Москва и Ријад ових дана, наизглед изненада, шаљу противречне поруке о дневном реду скупа у Бечу.
„Унутар петросавеза као да се поставља питање кохезије”, процену с Волстрита пренела је агенција Блумберг.
Да би Москва и Ријад ових дана требало нешто да разјасне у четири ока, посведочила је пред крај прошле седмице најава сусрета руског министра енергетике Александера Новака и његовог саудијског колеге Халида ел Фалиха у главном граду Узбекистана Ташкенту „у четвртак увече”. Новак и Ел Фалих издаће два саопштења након сусрета, објавила је британска агенција. Из Ташкента затим све до суботе после подне није стигла никаква вест о сусрету Новака и Фалиха.
Потом је Халид ел Фалих из Ташкента у свет послао загонетно упозорење које одступа од министарског оптимизма, изреченог у Бангкоку.
„Генерално, задовољни смо стратегијом 24 државе које су потписале Декларацију о сарадњи. Ипак, сви знају да посао ни у ком случају није завршен. Имамо још доста да урадимо да бисмо оборили глобалне залихе. Мисија није заокружена”, изјавио је Ел Фалих након сусрета с министрима енергетике Русије, Казахстана и Узбекистана у Ташкенту.
Берзе сада почињу да сумњају да се нешто ново ваља у редовима новог петросавеза.
Ипак, вера берзи да је трогодишња криза на петротржишту при крају још је постојана. Ту веру засад не умањују ни раст америчког петроизвоза, ни лобирања око изласка саудијског „Арамка” на берзе, нити обновљене претње Вашингтона новом рундом економских санкција према Русији или оне о поништавању нуклеарног споразума с Ираном.