Коначан изглед буџета за 2018. још није познат, али је министар финансија Душан Вујовић већ поставио лимите за потрошњу по министарствима. Како „Политика” сазнаје, више новца догодине имаће на располагању шест министара. То су министар полиције Небојша Стефановић, министар спољних послова Ивица Дачић, министар одбране Александар Вулин, министарка грађевине Зорана Михајловић, министарка правде Нела Кубуровић и министар здравља Златибор Лончар.
Буџет чак десет министарстава догодине биће срезан. Међу њима је и Министарство финансија, чији је предлог државне касе за следећу годину око три пута мањи од овогодишњег.
На мање пара догодине моћи ће да рачуна и министар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић. Знатно мањи буџет имаће и министар привреде Горан Кнежевић. Ове године на располагању је имао 33,58 милијарди динара. За следећу годину министар финансија Кнежевићу је поставио лимит од 19,45 милијарди динара. Буџет Министарства пољопривреде смањен је за око три милијарде, док ће каса Министарства просвете бити краћа за око 20 милијарди динара.
И министар енергетике Александар Антић догодине ће добити за око 1,5 милијарди динара мањи буџет. Министар рада Зоран Ђорђевић, министар спорта Вања Удовичић и министар трговине Расим Љајић такође ће имати смањени буџет. Ипак, појединачно најмање новца догодине имаће новоосновано Министарство за европске интеграције (470 милиона динара), док ће највећи буџет имати Министарство финансија (417 милијарди динара). То и није необично, јер је каса министра финансија практично нека врста проточног бојлера из којег се новац прелива локалним самоуправама и фондовима.
Министар финансија буџет је скројио на претпоставци да ће раст привредне активности износити 3,5 одсто, што представља убрзање у односу на овогодишња очекивана два одсто. У државну касу унета је и процена да ће цене у току следеће године порасти за три одсто.
Буџетом је планирано повећање пензија од пет одсто. Рачунице Министарства финансија показују да ће после овог повећања 86,6 одсто пензионера имати већу пензију од оне коју су примали пре смањења из јануара 2015. године. Сви пензионери чија су лична примања мања од 37.000 динара у јануару 2018. године имаће пензије веће него у истом месецу 2015. године, показују калкулације Министарства финансија. Планирано је и да запослени у јавном сектору добију повишице које ће се кретати у распону од пет до 10 одсто.
И док за ову годину министар финансија очекује суфицит од 0,7 одсто, за следећу годину планиран је дефицит од 0,7 одсто.
Председнику плата већа за пет одсто
Повишице од 10 одсто догодине ће добити запослени у Министарству унутрашњих послова, БИА, Министарству одбране, Пореској управи, Управи царина, али и они који раде у заводима за извршење кривичних санкција. За десет одсто већа примања имаће и они који раде у установама основног и средњег образовања, ученичког и студентског стандарда, као и у установама социјалне и здравствене заштите и установама културе. Запослени у судовима и тужилаштвима такође ће имати 10 одсто веће плате.
За пет одсто веће плате имаће запослени у Народној скупштини, као и председник Александар Вучић и премијерка Ана Брнабић. Сви службеници владе такође ће моћи да се надају истим повишицама. На списку оних који ће добити повишице од пет одсто су и професори на факултетима и вишим школама, али и државни службеници и намештеници у Високом савету судства, Државном већу тужилаца и Државном правобранилаштву.