понедељак, 20.11.2017. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 12:56
Припреме за светско фудбалско првенство 2018. у Русији

Дмитровић одбранио реми

Наша репрезентација играла нерешено у Улсану, голман шпанског Еибара најзаслужнији за Јужна Кореја – Србија 1:1 (0:0). – Још тројица дебитаната у А тиму
Аутор: Драган Тодоровићуторак, 14.11.2017. у 14:01
(Принтскрин РТС)

Фудбалери Србије завршили су ову сезону ремијем у далеком Улсану, играјући нерешено 1:1 (0:0) против репрезентације Јужне Кореје, са којом би могли да се састану на предстојећем Мундијалу. Домаћин је у највећем делу меча био бољи, а Србија се са далеког пута враћа са добрим резултатом  пре свега захвљујући голману шпанског Еибара Марку Дмитровићу, који је у неколико наврата показао да је голман на кога наш стручни штаб у будућности може најозбиљније да рачуна. Шансу да упишу дебитантски наступ за А тим добили су осим голмана Дмитровића још и Немања Радоњић и Никола Аксентијевић.

​Ивановић одиграо 100. меч за репрезентацију
Пре утакмице на центрлном терену одржана је мала фудбалска свечаност уприличена у част нашег капитена Бранислава Ивановића, који је јуче против Јужне Кореје одиграо свој 100. меч у дресу репрезентације. Слављенику су поклоне уручили испред домаћина потпредседник ФС Јужне Киореје Вјунг ДеоЧу као и председник ФСС Славиша Кокеза. Иначе, Ивановић је прву утакмицу за репрезентцију одиграо 8. јуна 2005. године против Италије. Овом утакмицом у Улсану капитен Србије је и званично ушао у ,,клуб 100,, и прикључио се Дејану Станковићу и Сави Милошевићу.

Домаћин се од самог старта легитимисао као екипа која ће јуришати на нову победу, баш као и недавно против Колумбије. Будући учесник Мундијала у Русији, који је на тријумфалан начин завршио квалификације на азијском континенту, већ у првим минутима утакмица је показао главне одлике своје екипе: френетичну борбеност, упорост и дисциплину са којом не могу да се похвале и наши фудбалери. Младен Крстајић се одлучио да ову утакмицу започне са чак четворицом ,,новозаланђана”, Грујићем, Милинковић - Савићем, Живковићем и Максимовићем, што је још једном потврдило одлучност да ће Србија неколико месеци пре светског првенства у доброј мери подмладити тим.

Јужна Кореја је како и доликује озбиљној екипи зналачки контролисала добар део терен, не дозвољавајући противнику да ,,подигне главу”,. Тек после четврт часа игре Србија се ослободила пристиска. Али, само на кратко, јер се противник трудио да одржи жељену равнотежу.

Сон, фудбалер енглеског Тотенхема, био је заправо највећа опасност пред голом Владимира Стојковића. Он и његови саиграчи, често су кидисали у већ препознатљивом стилу, да би Србија у 21. минуту преко Милинковић - Савића први пут запретила. Фудбалер Лација је након додавања Пријовића шутирао али је лопта прошла поред стативе.

У 25. минуту Ки Су Јунг је направио прекршај над Љајићем, и то на идеалном месту, само метар од линије шеснаестерца. За доброг шутера то је била идеална шанса да постигне погодак. Кореја је поставила ,,живи зид”, сачињен од готово читавог тима, Љајић је узео кратак залет, затим сјајно шутирао, али је голман Хјун Во показао да је у врхунској форми. Сјајном интервенцијом и још бољом парадом успео је да сачува своју мрежу. Били су то тренуци у којима је наша репрезентација била решена да нешто одлучније крене у напад.

Сон је узвратио у 30. минуту, када је мало одгурнуо Обрадовића а судија је сматрао да то није био прекршај, па је исти играч наставио акцију и искоса са десне стране шутирао ка добро постављеном Стојковићу.

У одбрани домаћина доминирао је капитен Ки, који је сјајно командовао својом одбраном, чиме је нашим нападачима био знатно отежан посао. Кореја је у финишу првог полувремена подигла темпо игре на још виши нивоу, стварајући додатан притисак на нашу задњу линију. Србија се грозничаво бранила, да би Чанг у 40. минуту поново опробао ударац. Неугодни Мин Во је често по левој страни умео да прође да центрира, као што је то урадио и у 43. минуту када је пронашао Сона, најопаснијег фудбалера, који петом шаље лопту ка нашем голу, али голман Стојковић поново добро интервенише.

Утисак је да су наши фудбалери више пажње посветили чувању гола, док је Кореја, не штедећи се, иако са доста измењеним тимом у односу на претходни меч са Колумбијом, показала да има страшан потенцијал. У 46. минуту шансу да дебитује за националну селекцију Србије добио је Марко Дмитровић, голман шпанског Еибара. Био је то добар потез Младен Крстајића. Корејци су у другом полувремену показали изванредну технику, комбинујући по терену на лаки једноставан начин, стежући из часа у час обруч око нашег гола.

А онда у 59. минуту прва права акција нашег тима, коју је на нашој половини започео Живковић, наставо Милинковић -  Савић да би у свом стилу зналачки завршио Адем Љајић, који је испред истрчалог голмана противника послао иза његових леђа: Јужна Кореја - Србија 0:1!

Два минута касније пенал за домаћина. Кинески судија је сматрао да је Џа Чеол непрописно заустављен, односно да га је Вуковић одгурнуо с леђа. Уследио је оштар протест наших репрезентативаца, рекло би се сасвим оправдан, али Ма Нинг није променио своју одлуку. Џа Чеол је био прецизан, лопта је отишла у једну а голман Дмитовићу другу страну:Јужна Кореја – Србија 1:1!

У 68. минуту уместо капитена Ивановића у игру је ушао по мишљењу многих стручњака његов будући наследник Милош Вељковић, фудбалер немачког Вердера из Бремена. У 73. Сон је успео да побегне Обрадовићу, уследио је добар шут али је голман Дмитровић одлично интервенисао. Шансу да дебитује за А тим на овој турнеји добио је и фудбалер Црвене звезде Немања Радоњић, који је у 81.минуту заменио Андрију Живковића. Сон је само минут касније прописно намучио Дмитровића, који је на феноменалан начин опет спасио нашу репрезентацију.

Марко Дмитровић је у три наврата успео да одбрани наш гол, а последњи пут на утакмици у 90. минуту када је неухватљиви Сон лако заобишао Вељковића али је Дмитровић опет показао да се ради о сјајном чувару мреже, да би који секунд касније уследио исти двобој у коме је голман Србије поново изашао као победник. У последњем минуту меча шансу да упише дебитантски сусрет у А тиму Србије добио је Аксентијевић, играч нишког Радничког.

Стадион у Улсану. Гледалаца: око 40.000. Судија: Ма Нинг (Кина). Жути картон : Љајић (Србија). Стрелац: Љајићу 59, Џа Чеол у 62. минуту (из једанаестерца)

Јужна Кореја: Чу Хјун Во 7 (од 82 .Ми Вун Ху -), Ким Мин Во 7, Ким Јунг Вон 7, ЈангХјун Су 7,Чуи Чеи Сун 7 (од 80. Ја Хин Ху- ), Жа Чеол 7 (од 70. Ли ХангХо -), Квон Чанг Хун 7, Ки Сунг Јунг 7 (од 85. Се Џонг -), Сон Хјун Мин 8, Ли Ђае Сун  7 ( од 81. Ли Џо -)г, Јун Во Јунг 7.

Србија: Стојковић 7 (од 46. Дмитровић 8), Рукавина 6 (од 90. Аксентијевић-), Вуковић 7, Ивановић 7 (од 68. Вељковић 6), Обрадовић 7, Грујић 7, Макисмовић 6, Милинковић Савић 6, 5 (од 74. Гаћиновић 6), Љајић 7, Живковић 6 (од 81. Радоњић -), Пријовић 6.