Рудник – Годинама уназад, кад год крену јесење и пролећне бујице или се огласи земљотрес, стручњаци морају да уверавају Горњомилановчане да им од бране у селу Мајдан не прети никаква опасност. Јер, кад се год догоди природна непогода која би могла да угрози брану, овде би започињала нагађања о томе до којег би спрата у граду, удаљеном осам километара низводно, доспела текућина из језера. Реч је о брани која, још од 1953. године, одваја језеро од речице Деспотовица и Ибарске магистрале. У њега се одлаже јаловина из флотације Рудника олова и цинка (РОЦ).
Јуче су се нашли на брани и језеру чланови Општинског штаба за ванредне ситуације, као и председник општине Дејан Ковачевић, у својству команданта штаба, како би се информисали о сигурности објекта да одоли предстојећим јесењим кишама, снегу и пролећном отопљавању.
– Захвални смо на овој посети која нам омогућује да грађанима покажемо да је брана апсолутно безбедна. Може да издржи земљотрес до девет степени по Рихтеровој скали. Осматрање бране траје 24 часа, све време су на њој присутни стручни радници. Од 2013. године, инсталирани су уређаји за обавештавање и узбуњивање и непосредно су повезани са Републичким сеизмографским заводом и Републичком дирекцијом за воде. У наредној години ћемо уложити пола милиона евра у нови систем за евакуацију воде из језера, такође радимо на генералном пројекту како би се на још виши ниво подигла безбедност грађана низводно од бране – рекао је Милован Николић, менаџер флотације.
Командант Штаба за ванредне ситуације Ковачевић је сигурност објекта илустровао великим поплавама из 2014. године:
– Језеро је тада акумулирало 860.000 кубика воде, а брана издржала под притиском и спречила велики поплавни талас који је с планине кренуо ка граду. Битно је рећи да је вода која истиче из језера безбедна по свим еколошким стандардима, а до 2023. године ћемо добити још једно постројење које ће омогућити задовољавање строгих еколошких прописа Европске уније.
Мештани Мајдана, Сврачковаца, Велеречи и Невада, села низводно од бране, као и становници Горњег Милановца, могу мирно да спавају бар наредних пет година. Јер, процењено је да ће, при садашњој производњи и преради руде, флотацијско језеро бити у стању да прихвати сву јаловину у том периоду. Потом ће неизбежно доћи до нових улагања у проширење и безбедност језера-депоније.