Електропривреда Србије, као друштвено одговорна компанија, наставиће да преко резервног снабдевања испоручује електричну енергију за јавно осветљење Краљеву и Ваљеву како грађани не би били у незавидној ситуацији, док градови не испуне своје законске обавезе и измире у потпуности своја дуговања, изјавио је јуче за „Политику”, Горан Кнежевић, извршни директора за послове снабдевања овог јавног предузећа, после најаве да би Хрватска електропривреда требало да почне струјом да снабдева ова два града.
Забуна око тога да ли Хрватска електропривреда ХЕП на овај начин почиње да преузима ЕПС-ове купце, настала је прошле недеље када је Тина Јакаша, директорка ХЕП „Опскрбе” на конференцији о тржишту електричне енергије, коментарисала како конкуренција у Хрватској не бира средства да би преотела њихове купце струје, наглашавајући да у овом тренутку у Србији ХЕП „Енергија” снабдева струјом компанију „Цимос”, а у завршној је фази и припрема испоруке електричне енергије за градове Краљево и Ваљево.
У прилог тој причи убрзо је појединим медијима стигло саопштење да је струја у Хрватској јефтинија него у Србији, што демантује не само ЕПС, већ и Агенција за енергетику, и Еуростат (статистички завод ЕУ)
Према подацима Еуростата комерцијалне цене према нивоу потрошње у првој половини 2017. веће су у Хрватској него у Србији за 19 одсто за потрошњу мању од 20 гигават часова. За потрошњу већу од ове, цена је виша за осам одсто него у Србији. Када је реч о малих комерцијалним купцима, којих има више од 12.000, цене у Хрватској више су за 23,6 одсто.
Све ово потврђује да домаћинства у Србији плаћају најнижу цену електричне енергије у Европи (па тиме јефтинију и од хрватских), па не чуди што ниједно српско домаћинство до сада није променило снабдевача већ и даље користи ЕПС-ову струју, иако је тржиште отворено и свако може да бира код кога ће се снабдевати.
Трговци који би радо почели да снабдевају домаћинства у Србији ни не покушавају да им понуде своје услуге, јер знају да не могу да буду повољнији од ЕПС-а.
Антић: Ваљево и Краљево прво да измире дугове
Министар рударства и енергетике Александар Антић изјавио је јуче да Краљево и Ваљево неће моћи да промене снабдевача струјом за јавну расвету док прво не измире дугове ЕПС-у, преноси Танјуг.
Антић је одговарајући на питања новинара подсетио да је тржиште електричне енергије у Србији отворено 2013. и навео да је ЕПС и поред те чињенице задржао 98 одсто тржишта.
Он је нагласио да је Закон о енергетици предвидео такве ситуације и да забрањује промену снабдевача ако према првом снабдевачу имате било каква дуговања. „Тако да Краљево и Ваљево, причамо само о јавној расвети, неће моћи да промене снабдевача док не измире укупне дозволе према претходном снабдевачу. Па, нашта би то личило да сада свако ко дугује некоме за струју или гас у једном тренутку каже – па добро ја ћу сад да променим снабдевача и има да ме снабдева неко други”, навео је министар.
Он је рекао да предузећа у Краљеву и Ваљеву немају могућност по закону док не измире укупне дозволе да промене снабдевача.