четвртак, 24.09.2020. ✝ Верски календар € Курсна листа
четвртак, 23.11.2017. у 21:45 Катарина Ивановић

Реми у Борисову, одлука у последњем колу

Фудбалери Црвене звезде, упркос томе што су имали три стопостотне шансе, одиграли без голова против БАТЕ-а у петом колу Лиге Европе – 0:0
Детаљ са утакмице Бате Борисов - Звезда (Фото Ројтерс)

Борисов – Фудбалери Црвене звезде нису искористили прву меч лопту за пласман у нокаут фазу, али су и даље у игри да после чак 25 година обезбеде пролеће у Европи. Одлука ће пасти у последњем колу када ће „црвено-бели“ дочекати Келн, а у зависности од резултата меча у Лондону на том сусрету ће им бити потребна победа или реми. Оно што је за српског представника најбитније је да све држи у својим рукама и да ће евентуалним тријумфом 7. децембра сигурно обезбедити пласман у нокаут фазу Лиге Европе.

Звезда је, у мечу пете рунде другог по рангу европског такмичења, поново била боља од белоруског представника, имала је три стопостотне прилике да заврши посао већ у Борисову, погодила је чак и пречку, али Милан Родић и Ричмонд Боаћи нису успели да пронађу пут до противничке мреже: БАТЕ – Црвена звезда 0:0.

Тренер „црвено-белих“ у најважнијој утакмици ове сезоне није могао да рачуна на Немању Радоњића, стрелца јединог гола на првом мечу између ова два тима, као и на већ дуже одсутног Бранка Јовичића. Уместо Радоњића шансу је добио Немања Милић. Иако је на претходних неколико сусрета у домаћим такмичењима играо у формацији са два нападача, Пешићем и Боаћијем, као и са три штопера Звездин шеф стручног штаба је решио да од почетка заигра са само једним шпицем и четири играча у последњој линији. Са друге стране његов колега Александр Јермакович је у стартну поставу уврстио једног од најбољих играча Игора Сташевича иако се претходних дана у белоруским медијима појавила информација да он неће бити спреман.

Звезда је, за разлику од противника који је на почетку сусрета неколико пута запретио из контранапада, али без правих прилика, била опаснија у уводним минутима. Најпре је Крстичић у седмом минуту предриблао двојицу играча, послао лопту до Боаћија, овај на страну до Стојковића, који одлично проналазо Сренића. Међутим везиста је из изгледне ситуације шутирао главом преко гола. Четири минута касније центрирао је Милић, али Боаћи, а затим и Канга нису успели да савладају Шербитског.

Боаћи, који је ове сезоне постигао 18 голова у свим такмичењима, задавао је највише проблема противничким играчима. Интернационалац из Гане је након двадесет минута игре успео да примири лопту, али се оклизнуо на ивици казненог простора па је пропала још једна изгледна прилика „црвено-белих“. Четири минута касније запретио је и Милић, после соло продора у казненом простору, али његов ударац није био довољно снажан.

БАТЕ је био све опаснији у финишу првог полувремена. Гордејчук је могао да казни лошу реакцију Звездине одбране, међутим, упутио је лопту преко гола па није било потребе да Борјан интервенише.

Гости, који су углавном имали иницијативу у првом делу, али и који су на противничку половину ишли са дозом опреза како би пре свега сачували своју мрежу, могли су да поведу пет минута пре краја првог полувремена. Лопта је са десног бока дошла до Родића који је ушао у гол шансу, али је акција прекинута јер је леви бек играо руком.

Након грешке Стојковића у 47. минуту лопта је дошла Родинова који је проиграо Гордејчука, али на срећу „црвено-белих“ играч белоруског представника није био прецизан из изгледне ситуације.

Заиграли су доста отвореније и једни и други у наставку, а Звезда најбољу прилику није искористила у 50. минуту. Родић је прихватио лопту грудима, али је са ивице казненог простора погодио пречку. Одмах потом је покушао и Крстичић који такође није успео да погоди противничку мрежу.

Пола сата пре краја оба тренера су решила да појачају напад и покушају да освоје три бода. Белоруски клуб је био јачи за Сигневича, који је био стрелац у првом сусрету, док је Милојевић увођењем Пешића заиграо са два нападача.

Родић је могао да израсте у јунака меча и двадесетак минута пре краја. Леви бек је након корнера одлично „захватио“ лопту на другој стативи, али ју је снажним ударцем послао поред гола. Минут пре тога Милуновић је у последњем  тренутку интервенисао испред Боаћија, који се наместио на волеј ударац након дуге лопте коју су му послали саиграчи.

Поново је, синоћ расположени, Милан Родић прошао по левој страни, тринаест минута пре краја, послао оштру лопту у казнени простор, али су Срнић и Боаћи закаснили да испрате његов центаршут.

Невероватно какву прилику није искористила Звезда три минута пре краја. Боаћи је главом шутирао под пречку, али је Шербитски врховима прстију интервенисао и спречио да гости из идеалне прилике, највероватније, дођу до сва три бода. Родић у последњим тренуцима меча није искористио ни трећу стопостотну прилику. После корнера леви бек је шутирао, а лопту је са гол-линије избацио Драгун.

Стадион: „Борисов арена“. Гледалаца: око 10.000. Судија: Свер Одвар Моен (Норвешка). Жути картони: Родић, Крстичић (Црвена звезда).

БАТЕ: Шербитски 7,5, Риос 7, Буљар 7, Милуновић 7, Пољаков 7, А. Володко 7 (од 56. Бага 7), Драгун 7, Гордејчук 7 (од 79. М. Володко -), Иванић 7,5, Сташевић 7, Родионов 7 (од 62. Сигневич 7). Тренер: Јермаковић.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Борјан 7,5, Стојковић 7, Савић 7, Ле Талек 7, Родић 8, Доналд 7, Крстичић 7,5, Срнић 7 (од 90. Рачић), Канга 7, Милић 7 (од 65. Пешић), Боаћи 7,5 (од 90+2 Гобељић). Тренер: Милојевић.