Краљево – Власт у Краљеву хтела је да искористи могућност слободног тржишта и конкуренције и да слободно одабере снабдевача струјом за јавну расвету, али је уместо уштеде дошло до „курцшлуса” због тог избора. Наиме, одлучено је да се град осветли јефтиније, хрватском струјом, а пошто то још није реализовано још увек је на такозваном резервном снабдевању код ЕПС-а, а то је знатно скупљи режим, па ће, изгледа, „ћар појести вајду”.
Зашто је и како дошло до, истина за сада само у папирима, промене снабдевача? Насупрот саопштењу из „Електропривреде Србије”, у коме је наведено да је основни циљ да се расписивањем јавних набавки и евентуалном променом снабдевача избегне измирење дуга за до сада потрошену електричну енергију, у Краљеву тврде да је искључиви разлог цена струје и јавност, односно законито спровођење набавке.
Не скривајући да је можда дуг, како из ЕПС-а тврде, у време расписивања јавне набавке и био око три месечне фактуре, тј. око 45 милиона динара, Александар Несторовић, директор ЈП за уређење градског земљишта у Краљеву, истиче да „тај дуг тренутно износи око 15 милиона динара” и додаје:
– Некоректно је саопштење „Електропривреде Србије” да смо расписивањем јавне набавке желели да избегнемо плаћање дуга, јер смо то чинили од 2015. године, од кад је тржиште електричном енергијом либерализовано и раније је на тим тендерима био биран домаћи снабдевач. А то што је сада дошло до промене, искључиво је њихова кривица. Јер је њихова понуда не знам из којих разлога била скупља од ХЕП-а, односно хрватског снабдевача – истиче Несторовић.
Он нам пружа и детаљне податке да је, средином ове године, на расписаној јавној набавци за снабдевање струјом јавне расвете у Краљеву процењена вредност била 80 милиона динара за период снабдевања од јула 2017. до јуна 2018. године.
– У конкуренцију је била понуда ЕПС-а у износу од 80.040.000 и понуда ХЕП-а од 79.518.000 динара. Пошто је ЕПС понудом „пробио” процењену вредност, није имао право да користи могућност снижења од пет одсто на име заштите домаћег произвођача и комисији није преостало ништа друго него да се одлучи за снабдевача из Хрватске. Са њима смо после потписали и уговор, али он још није почео да се реализује. Знамо да нам је законска обавеза да измиримо укупан дуг претходном снабдевачу и да од њих добијемо о томе потврду. То морамо учинити, а да ли ће после бити још чекања због, рецимо, могућих техничких проблема или неких других, то не знамо – тврди Александар Несторовић.
Како дознајемо, биће проблема, бар до усвајања наредног буџетског документа у Краљеву, да се поменути дуг измири па да почне реализација уговора Краљева са снабдевачем из Хрватске. За то време
ЕПС и даље снабдева струјом краљевачку јавну расвету, али на такозваном резервном снабдевању, при чему је у таквом режиму струја скупља за 30 одсто. То ће, по свему судећи, поништити ону најављену уштеду заменом обичних ЛЕД сијалицама која је у току и за коју ће из градског буџета за ову годину бити потрошено око 120 милиона динара.