Будимпешта – Кина ће обезбедити још три милијарде долара за развој земаља централне и источне Европе, најавио је јуче премијер Кине Ли Кећијанг на Самиту 16 плус 1. Он је објаснио да ће Кинеска банка за развој обезбедити две милијарде долара и да ће у оквиру Фонда за финансирање у оквиру механизма 16 плус један бити обезбеђено још милијарда долара.
Кинески премијер је на скупу у спортској арени „Ласло Пап” рекао да се шефови влада састају у прелепој Будимпешти током јесени, када има пуно воћа и нагласио да је „ово добар период да планирамо будућност. Надам се да сарадња са 16 земаља ЦИЕ има ширу перспективу”, рекао је Ли, а преноси Танјуг.
Каже да је у питању јединствена сарадња у оквиру механизма 16 плус један и да треба пронаћи и нове путеве сарадње.
Билатерална трговинска размена Кине и земаља централне и југоисточне Европе износила је прошле године 58,7 милијарди долара.
Сарадња Кине и 16 европских земаља расла је у претходних пет година и, како је навео, инвестиције кинеских компанија порасле су са шест на девет милијарди долара.
Ли је рекао да је број кинеских туриста у овом делу Европе повећан са 200.000 на више од 930.000 и да би тај број могао да буде дуплиран наредних година.
Кина је спремна да испоручи више своје квалитетне робе Европи, на пример, месо, мед, воће, док је истовремено отворена за квалитетне пољопривредне производе из европских земаља.
Кина је јуче потписала разне протоколе са 16 земаља у том смислу за извоз пољопривредних производа у Кину.
„У наредних пет година ми ћемо имати увоз вредан осам билиона долара и надамо се да ће земље ЦИЕ повећати своје присуство на нашем великом тржишту”, казао је Ли.
Он је нагласио да Кина подстиче изградњу индустријских паркова а влада подстиче кинеске компаније које могу да инвестирају у европским земљама.
Премијер Мађарска Виктор Орбан обелоданио је да је јуче расписан тендер за обнову пруге Београд–Будимпешта. Он је оценио да је то један од најважнијих пројеката у склопу иницијативе „Један појас, један пут” и од стратешке важности за „Нови пут свиле”.
„Ово је први важан пројекат, који је успостављен у сарадњи Кине са земљама чланицама ЕУ и кандидатима за пријем у чланство Уније. Створиће могућности да се са европског дела мора дође до копна у централној Европи”, објаснио је Орбан.
Орбан је указао да је некада Европа била потребна за модернизацију Кине, а да је сада наступио период када је за развој Европе неопходно да у њему учествује Исток са својом технологијом и финансијама. „Од успеха те сарадње зависиће и успех целе Европе, а од које ће профитирати цела ЕУ”, подвукао је Орбан.
Орбан је указао да ће регион централне и источне Европе у наредном периоду постајати све значајнији економски простор на континенту, и да чини простор од 129 милиона становника са 16 земаља.
Подсетио је да је од тих 16 земаља 11 учлањено у ЕУ, а пет су кандидати.
„Верујемо и мислимо да Европа не сме да постане тврђава, јер ако то учини испустиће могућност развоја. Не треба да затвори врата, посебно сада када се суочава са изазовима на које можемо да одговоримо само ако имамо снажне савезнике”, подвукао је мађарски премијер.
Орбан је казао да премијер Бугарске Бојко Борисов преузима организацију идућег Самита Кине и 16 земаља централне и источне Европе.
Осим Србије, међу 16 земаља учесница су: Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарска, Хрватска, Чешка, Естонија, Мађарска, Летонија, Литванија, Македонија, Црна Гора, Пољска, Румунија, Словачка и Словенија.
Идеја о платформи за сарадњу између Кине и земаља ЦИЕ рођена је након првог економско-трговинског форума који је одржан 2011. у Будимпешти.
Земље чланице платформе 16+1 имају за циљ јачање и проширење међусобне сарадње у широком спектру области, које обухватају трговину и инвестиције, повезивање, финансије, пољопривреду, науку и технологију, здравство, образовање, културу, односе између људи...
Кина је од 2013. у земље на коридору „Појас и пут” уложила 50 милијарди долара, а председник Си Ђинпинг је најавио нова улагања од најмање 80 милијарди долара.
Овај велики пројекат, у који је Кина спремна да уложи огромне износе новца, укључује изградњу и повезивање инфраструктуре, односно мреже путева и железница од више од 13.000 километара за извоз робе, као и луке и индустријске паркове.
Брнабић: Србија посвећена унапређењу односа Кине и ЦИЕ
Србија је у потпуности посвећена унапређењу односа између Кине и земаља централне и источне Европе (ЦИЕ), рекла је председница владе Ана Брнабић на пленарној сесији Самита Кине и земаља ЦИЕ: „Разноликост сарадње пружа нове могућности за развој, у Будимпешти”.
Брнабићева је истакла да је формат 16+1 сарадње са Кином значајан и важан механизам сарадње на високом политичком нивоу у области економије и за јачање сарадње Кине са Европском унијом.
Важно је и што се на маргинама догађаја састају премијери земаља окупљених у тој иницијативи и разговарају о сарадњи у бројним областима, додала је српска премијерка. „Поносна сам што моја земља представља једну од тачака где се укршта ’Нови пут свиле’, на линији руте Експресне поморско-копнене линије, где ће управо у Београду бити обележено отварање радова на пројекту модернизације пруге Београд–Будимпешта”, подвукла је Брнабићева.
Она је нагласила да трилатерални пројекат модернизације железнице на линији Београд–Будимпешта представља први прекогранични пројекат у том формату сарадње, који је од огромног значаја за Србију и земље региона.
Брнабићева је поручила да Србија интензивно наставља са реализацијом заједничких пројеката у области инфраструктуре и додала да је и даље на врху листе земаља са највећим бројем заједничких реализованих и уговорених пројеката у тој области са Кином.
Говорећи о различитим областима сарадње Кине и земаља ЦИЕ, Брнабићева је издвојила дијалог о високом образовању. „Улагање у боље образовање младих је приоритет, јер је омладина стуб будућности сваке земље. Поносна сам јер Нови Сад представља нови темељ за јачање академских и интелектуалних веза између наших земаља”, навела је Брнабићева у обраћању.