Златибор – У плану рада туристичке инспекције за 2018. годину први задатак је сузбијање сиве економије. Мада се не зна тачан број нерегистрованих субјеката у туризму Србије, таквих има и овде на Златибору, у Београду, на Копаонику, Врњачкој Бањи, осталим бањама... Сви ти издаваоци би, наравно, да раде легално, али с обзиром на то да су тешки услови, држава покушава да нађе решења за овај проблем.
Ово је говорећи на првој туристичкој конференцији западне Србије, отвореној јуче у хотелу „Мона” на Златибору, истакла помоћница министра трговине и туризма Вера Божић Трефалт, која предводи Сектор туристичке инспекције у министарству. Главна тема дводневне конференције је нерегистровани промет у туризму и наплата боравишне таксе, а бројни учесници, туристички радници не само из западне Србије, излажу и о другим актуелностима у овој делатности.
– Једна од мера државе за решавање проблема нерегистрованог пословања у туризму јесте увођење паушалног пореза за физичка лица која имају у власништву, на пример, до 30 лежајева. То би било добро решење, а ради се на томе. Корисно би, такође, било да се уведе и такозвани регистар е-туриста'. То је електронска пријава и одјава туристе, која сад не постоји. Ако бисмо је имали, инспекција би имала бољи увид у долазак и смештај гостију – напоменула је Вера Божић Трефалт и додала да је један од озбиљних проблема инспекцијски надзор у туризму. Од 2015. године та надлежност када су у питању апартмани, хостели, угоститељски објекти у зградама дата је јединицама локалне самоуправе.
– Проблем је што на целој територији Србије имамо само 22 инспектора који су именовани као туристички инспектори. Само 13 јединица локалне самоуправе је одредило туристичке инспекторе. Кад се одреди њихов већи број на нивоу локалних самоуправа биће лакше трагати на терену ко су нерегистровани. Сада кад инспектор дође до неког апартмана, који је приватни посед, отворе му се врата и он пита има ли тамо неко. Не, ово су моји пријатељи, обично гласи одговор власника. Ако инспектор посумња, рецимо по више возила различитих регистрација пред апартманом, што можда наводи да су то ипак гости, обратиће се надлежном судији, који треба да изда наредбу за преглед у року од 48 сати. У пракси тога има, али се ретко спроводи, компликована је процедура. Тако да свему томе треба озбиљно приступити – изјавила је Вера Божић Трефалт.
У својству организатора ове конференције, директор ТО регије западна Србија Мирослав Рађен говорио је о њеним циљевима, помињући и намеру да се са овог скупа, из једне од најуспешнијих туристичких регија, упуте конкретне иницијативе за унапређење туризма, а нарочито о увођењу паушалног опорезивања физичког лица. Међу темама конференције су и друштвене мреже у промоцији туристичке делатности, шта страни туристи желе, развој авантуристичког туризма у Србији…