Нови политички барометар агенције „Фактор плус” показује да ће београдски избори бити крајње неизвесни, пре свега када је реч о томе ко ће формирати власт у престоници, оценио је јуче директор ове агенције Владимир Пејић представљајући резултате истраживања спроведеног од 28. новембра до 5. децембра. Највише гласова освојила би владајућа коалиција око СНС-а са републичког нивоа, којој би без СПС-а припало 39 одсто. Следе група грађана Александра Шапића и коалиција Покрета слободних грађана, Народне странке и Драгана Ђиласа – по 16 одсто. Уколико би социјалисти сами изашли на ове изборе освојили би 5,9 одсто.
Реч је о потенцијалним изборним листама, које су истраживачи формулисали на основу онога, како је истакао Пејић, што се најчешће могло чути у јавности у претходном периоду о могућим коалицијама. Због тога су ови подаци само индикација тренутног расположења бирача у Београду.
„Шапић има доста висок резултат будући да нема странку... Висок је и резултат за коалицију ПСГ, Народна странка и Драган Ђилас, с обзиром на то да Ђилас није у кампањи и на негативна збивања у ПСГ”, рекао је Пејић на јучерашњој конференцији за новинаре у Медија центру. Истакао је да је изненађен високим рејтингом Луке Максимовића – Љубише Прелетачевића-Белог (6,1 одсто) као и да ’сасвим солидан рејтинг’ има и група грађана Не давимо Београд (2,8 одсто). Тренд код ДС-а је узлазан”, каже Пејић.
Истраживање је показало да би на изборе изашло 48 одсто грађана, да 30 одсто не би изашло, док 22 одсто размишља о томе. Пејић је оценио да је ово доста висок број опредељених да изађу. Тренутно је и већи број оних који би сигурно изашли на градске изборе него на републичке, вероватно и због тога што се не зна да ли ће бити парламентарних избора, на којима би гласало 41 одсто, не би гласало 38 одсто, а неодлучних је 21 одсто.
На парламентарним изборима СНС би освојио 53 одсто гласова, СПС 9,6, ДС 6,9, ПСГ 5,6, СРС четири одсто, Народна странка 3,8 одсто... Резултати су прилично слични онима из претходних истраживања, осим у случају ПСГ-а који „бележи значајан пад у односу на претходни месец, мада то још није драматично”, каже Пејић, оцењујући да ДС сада стоји мало боље, као и Народна странка Вука Јеремића. У испитивању је учествовало 1.200 грађана са територије Србије без КиМ и посебно 1.000 грађана Београда. Београђани би на изборима за Скупштину Србије владајућој коалицији без СПС-а дали 44,8 одсто гласова, ПСГ би освојио 8,7, ДС 8,5, а СПС 8, 3 одсто њихових гласова. Лука Максимовић би од грађана са територије Београда добио седам одсто гласова, Народна странка 5,8, радикали 4,2, а ДЈБ би освојио 3,2 одсто гласова.
Истраживање је показало да грађани Србије највише поверења имају у цркву (58 одсто), потом у председника Србије 54 одсто, у војску 48 одсто, полицију 42 одсто, а најмање поверења у Народну скупштину – 21 одсто. У здравство поверење има 31 одсто, у просвету 29, а у правосуђе 25 одсто.
Опада подршка Европској унији
На питање да ли би Србија требало да буде чланица ЕУ позитивно је одговорило 38 одсто анкетираних, 35 одсто рекло је „не”, док је 27 одсто одговорило да не зна, односно нема став. „Поверење у ЕУ опада. Све је мања разлика између ’да’ и ’не’. Опредељење владе и председника Србије за европске интеграције појачава ово ’да’, а кад би они постали антиевропски настројени, ’не’ би прешло далеко изнад ’да’. У једној прилици сам рекао да је наш пут у ЕУ спор и несигуран, а ови подаци то поткрепљују”, истакао је Владимир Пејић.