уторак, 12.12.2017. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 16:58

Звезди европско пролеће после 25 година

„Црвено-бели” фудбалери савладали Келн са 1:0 (1:0) пред више од 50 хиљада навијача на стадиону „Рајко Митић”. – Стрелац победоносног поготка Срнић у 22. минуту
Аутор: Катарина Ивановићчетвртак, 07.12.2017. у 23:12
(Фотографије Милан Рашић)

Последњи звиждук судије Бобија Медена био је знак за почетак славља на препуном стадиону „Рајко Митић“, славља које су навијачи Црвене звезде чекали две и по деценије. Толико времена је прошло откако су „црвено-бели“ последњи пут играли на пролеће у Европи, а десило се у сезони у којој су вероватно најмање очекивали.

Звезда није могла да пожели бољи сценарио од оног да у последњем колу, пред својим навијачима, одлучује о пласману у нокаут фазу. А до најважније победе у новијој историји клуба дошла је голом Славољуба Срнића, завршивши такмичење на другој позицији иза Арсенала, а испред Келна и БАТЕ-а: Црвена звезда – Келн 1:0 (1:0).

Тренер домаће екипе Владан Милојевић пред овај меч није могао да рачуна само на повређеног Немању Радоњића, фудбалера који је био стрелац против Краснодара и БАТЕ-а. Уместо њега решио је да шансу од првог минута пружи Бранку Јовичићу, који је пре неколико дана заиграо после скоро четворомесечне паузе, док Немања Милић није био ни на „клупи“.

Са друге стране његов колега Штефан Рутенбек, који је за викенд заменио смењеног Петера Штегера, имао је доста проблема да састави тим. Немачки стручњак је довео само шеснаест играча у Београд, од којих су тројица из другог тима. У стартној постави заиграо је и Милош Јојић, некадашњи играч Партизана, који је у првом мечу два пута погодио стативу.

Звездина дефанзивна линија била је несигурна на почетку сусрета што су гости искористили да изведу чак четири корнера за првих 12 минута. Најопаснији у уводним минутима је био покушај Серенсена који је у 13. покушао главом са десетак метара, али је Борјан био одлично постављен. Само минут касније након одличне комбинације Осака и Јојића, који су „избацили“ одбрану „црвено-белих“ покушао је Јојић, али је Борјан поново добро интервенисао.

После двадесетак минута игре Звезда је успела да се ослободи притиска противника и да већ из првог озбиљнијег напада поведе.  Крстичић је у 22. минуту проиграо Родића, који је послао лопту у средину ка Срнићу, а везиста је са десетак метара погодио мрежу противника што је изазвало ерупцију одушевљења препуног стадиона.

Четири минута касније домаћин је имао изгледну прилику да дуплира вођство из контранапада. Срнић је послао лопту ка Боаћију који је са ивице шеснаестерца проиграо Кангу, али је интернационалац из Габона траљаво шутирао.

Као и на првом мечу, на ком је два пута погађао стативу, поново је Јојић био најопаснији Келнов фудбалер. Најпре је у 34. одузео лопту на средини терена, шутирао искоса са десне стране, али је погодио спољни део мреже. Пет минута касније српски интернационалац је, после убацивања Рауша, снажно шутирао, међутим, лопта је на путу до гола погодила Савића. Келн је након примљеног гола поново преузео иницијативу, а Јојић је покушао и пре одласка на одмор, али је Борјан „избоксовао“ лопту.

Заиграла је нешто опрезније Звезда у наставку, не желећи да ризикује да прими погодак, а наруку јој је ишао и резултат из Лондона где је Арсенал имао убедљиву предност против БАТЕ-а. Са друге стране гости нису више имали шта да чекају јер им је за пролазак даље било потребно да постигну најмање два гола. Осако је у 54. остао сам у шеснаестерцу, наместио се и гађао у даљи угао Борјановог гола, али није био прецизан.

Узвратила је Звезда пет минута касније. Канга је проиграо Боаћија који је кренуо ка противничком голу, али га је Озчан зауставио на неких 18 метара од гола, а судија је проценио да фаула није било. Да је успео да прође противничког играча нападач „црвено-белих“ би изашао сам пред Хорна. Келн је прилику за изједначење пропустио и након сат времена игре. Жираси је шутирао са ивице казненог простора, али је погодио одлично постављеног голмана Борјана.

Милојевић је, 25 минута пре краја, освежио своју екипу када је уместо уморног Јовичића увео Пешића, што је значило да ће Крстичић отићи на позицију задњег везног играча, а да ће Пешић отићи на његово место на левом крилу.

Чинило се да се у финишу меча Келн предао свестан да тешко може да постигне два гола за десетак минута посебно ако се узме да су „црвено-бели“ укупно толико голова примили на претходних пет сусрета. За разлику од немачког клуба Звезда је покушала да „овери“ победу у 78. минуту. Боаћи је „одложио“ лопту до Канге, који је са 18 метара шутирао преко гола.

Стадион: „Рајко Митић“. Гледалаца: око 51.364. Судија: Боби Меден (Шкотска). Стрелци: 1:0 Срнић (22). Жути картони: Савић, Срнић (Црвена звезда), Јојић, Серенсен; Леман (Келн).

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Борјан 8, Стојковић 7, Ле Талек 7, Савић 7, Родић 7, Јовичић 7 (од 64. Пешић), Доналд 7,5, Срнић 8 (од 81. Гобељић), Канга 7 (од 88. Рачић), Крстичић 7,5, Боаћи 7,5. Тренер: Владан Милојевић.

КЕЛН: Т. Хорн 7, Олковски 6,5 (од 65. Клинтер), Серенсен 6,5, Ј. К. Хорн 6,5, Рауш 6,5, Јојић 7,5, Леман 7, Озчан 7, Клеменс 6,5 (од 71. Оуахим), Осако 7, Жираси 7. Тренер: Штефан Рутенбек.

Преминуо на утакмици

Једна особа је преминула од срчаних тегоба током фудбалске утакмице Црвене звезде и Келна, док је више навијача оба клуба повређено у тучама, рекао је вечерас власник клинике Анлаве примаријус доктор Слободан Ивановић. Ивановић је агенцији Бета рекао да је једном човеку позлило током утакмице, али да је он након покушаја реанимације преминуо.

„Покушали смо реанимацију, интубирали, дали адреналин, и року од три до четири минута пребацили га у Ургентни центар. Након реанимације констатована је смрт”, рекао је Ивановић.

Лекарима је речено да је човек имао срчане тегобе током дана и пре почетка утакмице, додао је он. Ивановић је навео да је у тучама повређено неколико немачких навијача, а повређених је било и међу Звездиним навијачима, а сви су они медицински збринути.

Према његовим речима међу навијачима је било тешко алкохолисаних и они су пребачени на одељење токсиколигије Војномедицинске академије. Неки од навијача пребачени су у полицијске станице Вождовац и Врачар, рекао је Ивановић. За утакмицу између Звезде и Келна, која је у току, ангажовано је 20 лекара и техничара клинике Анлаве. (Бета)

Познати сви учесници шеснаестине финала ЛЕ

Утакмицама шестог кола завршена је групна фаза Лиге Европа и познати су сви учесници шеснаестине финала тог такмичења. У другој фази Лиге Европа играће и српски клубови, Партизан и Црвена звезда. И црно и црвено-бели су даље прошли као другопласирани тимови у својим групама.

Партизан је други у Групи Б, иза Динама из Кијева, док је Звезда вечерашњом победом над Келном освојила друго место у Групи Х иза Арсенала. Као победници група даље су прошли Виљареал, Динамо Кијев, Брага, Милан, Аталанта, Локомотива Москва, Виторија, Арсенал, Салцбург, Атлетик Билбао, Лацио и Зенит.

Са другог места у групама даље су прошли Астана, Партизан, Лудогорец, АЕК, Лион, Копенхаген, Стеауа, Црвена звезда, Марсеј, Естерсунд, Лацио, Ница и Реал Сосиједад. Жреб за шеснаестину финала Лиге Европа одржаће се у понедељак у Ниону, а екипе ће бити подељене у две групе - 16 носитеља и 16 преосталих клубова.

За носитеље су постављени победници група Лиге Европа, као и четири најбље трећепласиране екипе из Лиге шампиона - ЦСКА Москва, Атлетико Мадрид, Лајпциг и Спортинг. Неповлашћене екипе из Лиге шампиона су Наполи, Спартак Москва, Селтик и Борусија Дортмунд. Прве утакмице шеснаестине финала играће се 15. фебруара 2018, док су реванш мечеви седам дана касније. (Бета)