Панчево – Један од тројице малолетника који су упали на Јеврејско гробље у Панчеву и оскрнавили 47 гробова рушећи надгробне споменике и плоче, а који је био бекству, пронађен је и ухапшен у Новом Саду, потврђено је из Полицијске управе Панчево за „Политику”. Друга двојица, један узраста 16, а други 13 година, налазе се у притвору и чекају да буду изведени пред судију за малолетнике Вишег суда у Панчеву, што би требало да уследи пошто Више тужилаштво у Панчеву заприми кривичну пријаву, која им још није стигла, потврђено је за наш лист.
У међувремену, спекулише се да је међу малолетним хулиганима који су у ноћи између 8. и 9. децембра ове године прескочили ограду и демолирали Јеврејско гробље и један од учесника догађаја од пре годину дана када су у Новом Саду запаљена двојица бескућника, када је од последица опекотина преминуо Драгутин Т., а човек који је делио са њим склониште повређен.
„Политика” има незваничну потврду да је реч о Александру К. који је након поменутог злочина смештен у Дом за децу и омладину без родитељског старања „Споменак” у Панчеву, а да је крајем прошле седмице, непосредно пре инцидента на гробљу, побегао из дома са још двојицом штићеника.
Дом за незбринуту децу „Споменак” је, како сазнајемо, установа отвореног типа и штићеници у њему живе као код куће, што значи да им кретање није ограничено. То се односи на све узрасте штићеника којих овде има узраста од седам до 26 година. Они у дому могу да бораве све до завршетка школовања, завршно са окончањем факултетских студија.
Против све тројице осумњичених малолетника од 15 и 16 година поднета кривична је пријава Вишем тужилаштву у редовном поступку, док тринаестогодишњак који је био са њима није кривично одговоран.
Чувар који живи у кућици на Јеврејском гробљу је у петак 8. децембра у ноћним сатима уочио тројицу тинејџера како прескачу ограду гробља и чуо ломљаву, али из непознатих разлога о томе није одмах обавестио полицију. У току ноћи 8. и 9. децембра они су рушили споменике и дивљали по гробљу, али је случај пријављен тек три дана касније.
Управник дома „Споменак”: Нико од штићеника нема везе са догађајем у Новом Саду

„То што се десило је ужасно. Наша деца су дала изјаве. Очекујем да ће ме неко од надлежних обавестити о чему је реч како то већ процедура налаже”, изјавио је за Портал 013 инфо Владимир Стевановски, в. д. директора Дома „Споменак” у Панчеву. Он је додао да нико од штићеника који су тренутно у овом дому нема никакве везе са трагичним догађајем у Новом Саду, када су спаљена двојица бескућника. O. J.
Са дванаест година палио бескућника, мајци се суди
Један од малолетника који су осумњичени за рушење Јеврејског гробља у Панчеву наводно је један од тројице дечака који су били заједно у друштву када је у Новом Саду прошлог децембра запаљен бескућник Драгутин Тодорчевић (64). Од последица опекотина, човек је убрзо умро у болници.
Поједини медији чак тврде да је реч о истом оном дечаку из друштва који је палио картоне и бацао на бескућника у сну, и који је касније смештен у дом за малолетне преступнике у Панчеву. Он је тада имао 12 година.
Због свог узраста није могао да одговара кривично, јер је старосна граница одговорности 14 година, па јавно тужилаштво гони његову мајку Драгињу Јованов (49). Суди јој се за грубо занемаривање детета, за које је запрећена казна до три године затвора. Суђење ипак није одмакло даље од почетка јер се окривљена не одазива позивима суда, а полиција је на друго рочиште у новембру није привела, иако је то судски било наложено.
Шта је са другом двојицом дечака из Новог Сада? У тужилаштву је нашем листу речено да у тим случајевима није било основа за покретање поступка. Један од њих је био штићеник Дечјег села у Сремској Каменици, а други има породицу где се мајка раније већ жалила новосадском Центру за социјални рад да не може да „изађе на крај” са сином.
Обављајући ванредни надзор, социјални инспектори су тада констатовали пропусте у раду стручњака Центра за социјални рад у Новом Саду у организовању заштите једног малолетника, те да није обезбеђен адекватан третман и благовремено издвајање из породице.
За другог малолетника навели су да је стручан рад обављен у складу са овлашћењима, да је малолетник упућен у домски смештај, а да је о његовом понашању васпитач извештавао стручног радника центра.
За треће дете (највероватније дечак чијој мајци се суди) навели су да је центар имао објективне тешкоће у спровођењу поступка заштите. Наводно је реч о томе да је породица често мењала пребивалиште, па ни мајка ни дете нису били доступни социјалним радницима. Пропусти нису нађени у Дечијем селу. С. Ковачевић