Захваљујући донацији вредној шест милиона евра, 60 пацијената оболелих од карцинома плућа моћи ће у наредне две године да се лече уз помоћ имунотерапије, и то у четири здравствене установе: Клиничком центру Србије, Институту за онкологију и радиологију Србије, Институту у Сремској Каменици и КЦ Ниш.
Лекови из домена имунотерапије не делују на тумор, већ директно на имунски систем организма тако што прекидају блокаду имунског одговора коју рак изазива и појачавају одблокирани одговор организма на карцином којим се убијају туморске ћелије.
Како истиче др Даворин Радосављевић, из Института за онкологију и радиологију Србије, на тај начин се многи механизми одбране укључују у напад на тумор и тако се постиже оно о чему говоре сви пацијенти у стилу „како да појачам имунитет”, организам се најбоље брани од напада и бори се својим снагама против веома агресивног и упорног непријатеља.
– Ови методи лечења су већ овим револуционарни, а биће то још више када се за акцију и победе оспособе све одбрамбене снаге болесника, на чему бројни тимови научника непрекидно раде. Људи се питају, да ли може да се каже да ли данас карцином плућа захваљујући новим имунотерапијама постаје све више хронична, а не смртоносна болест?
То је идеал свих, и тај поклич „Претворимо и канцер у хроничну болест” усвојили су сви онколози као мото својих напора. И даље се, међутим, умире од малигних болести, у земљама у развоју поготово. И наше статистике су углавном неповољне. Има ту много разлога, почев од касног јављања лекару, преко веома успорене дијагностике, па до неразвијене мреже модерних онколошких установа – наглашава др Радосављевић.
Пацијенти који се лече имунолошком терапијом и реагују добро на лечење, каже он, имају велике шансе да се такав добар „одговор” одржи веома дуго. Уз добро подношење лечења то ове пацијенте чини често и радно способним, свакако спокојнијим и ближим некадашњем животу, а самим тим и вери у успешан ток лечења.
– Доступност једног од водећих имунолошких лекова у онкологији данас, пембролизумаба, преко донације која ће омогућити да 60 пацијената са одмаклим неситноћелијским карциномом плућа и великом позитивношћу такозваних биомаркера ПД-Л1 у Србији добије овај лек, иде у ред добрих вести у нашој онколошкој пракси. Како на листи лекова још нема имунолошких лекова за карцином плућа, ово ће бити одлична прилика да се лекари у пракси боље упознају са деловањем ове класе медикамената, а пре свега да помогну пацијентима, јер овај програм омогућује трајање терапије и до две године. Тиме смо за корак ближи европским стандардима, па и нашем окружењу, јер је ова терапија већ доступна пацијентима у Словенији.
Лекари који се баве карциномом плућа, торакални онколози, увек ће бити ту да подрже најефикасније терапијске приступе и њихову све ширу примену код болести која је веома оптерећена симптомима и која и даље представља велики терапијски изазов – наглашава др Радосављевић.
Велики раст оболевања и умирања од карцинома плућа крајем двадесетог века пратио је тренд пораста броја пушача, а са друге стране овај тумор се код већине пацијената открива у одмаком стадијуму, када су могућности излечења веома мале. Међу најчешћим симптомима су кашаљ, сув или са искашљавањем секрета, отежано дисање, осећај недостатка ваздуха, бол у грудном кошу, промуклост. Неретко се појави необјашњив умор, понекад искашљавање сукрвице или крви које увек пацијента води лекару, или оток врата и лица, губитак апетита и телесне тежине, бол у рамену. Треба имати на уму да су управо кашаљ с искашљавањем и отежано дисање такође уобичајени симптоми пушачког бронхитиса и хроничне опструктивне болести плућа, па ти пацијенти често промену карактера или интензитета кашља не доводе у везу с овом тешком болешћу. Особе са плућним карциномом понекад имају честе респираторне инфекције, попут запаљења плућа, које могу да буду и једина манифестација постојећег карцинома. Код трећине пацијената који имају карцином плућа, јавља се изражени губитак телесне масе и малаксалост.
– Бол у рамену или руци често се дуго лече погрешно – физикалном терапијом, код реуматолога или неуролога, док не постане очигледно да је реч о узнапредовалом карциному плућа са урастањем у нерве.
Дијагноза обично почиње клиничким прегледом, радиографијом плућа, потом прегледом грудног коша на скенеру, бронхоскопијом, којом се узима узорак тумора из бронхијалног стабла – појашњава др Радосављевић.
Када се добије дефинитивни хистопатолошки налаз узорка тумора и одреди стадијум болести, конзилијум лекара предлаже лечење, односно његов први корак: операцију или хемиотерапију, зрачну терапију, симптоматску терапију. ¶