недеља, 17.02.2019. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 22:04
ПРВЕНСТВО АМЕРИЧКИХ ПРОФЕСИОНАЛНИХ КОШАРКАША

Јокић: Нисам намерно, ако ћу да ударим нећу тако

Наш играч искључен против Јуте због неспортске личне грешке, победи допринео са 13 поена. – Теодосићу (десет асистенција, осам поена) припао дуел са Богдановићем (девет кошева)
Аутор: Горан Ковачевићсреда, 27.12.2017. у 22:38
Никола Јокић је искључен на мечу против Јуте (Фото Бета/АП)

Екипе двојице српских кошаркаша славиле су победе идентичним резултатом 107:83 и двојица су имала међусобан окршај који је припао старијем, а у том квартету је највише публицитета добио Никола Јокић због – искључења. Игру је морао да напусти девет минута пре краја сусрета са Јутом, због неспортске личне грешке друге категорије, која значи аутоматско избацивање.

Код вођства Денвера са 16 поена разлике, Јокић и Јонас Јеребко трчали су близу један другом до Јутине половине терена, на којој је Швеђанин застао у моменту када је наш кошаркаш кренуо да мења правац кретања. Десном руком је направио „пливачки завеслај” да би избегао судар, али је лактом „закачио” главу ривала који је пао. Судије су одлуку донеле после прегледања снимка.

„Ако ћу да ударим неког, нећу да га ударим тако. Нисам то урадио намерно. Изненадио сам се што су ме искључили”, рекао је Јокић.

У правилима о неспортским грешкама у НБА се не помиње намера, него пише да се „флагрантан фаул” прве категорије суди за непотребан, а онај тежи за непотребан и прекомеран контакт са противничким играчем. Јокићу је то друго искључење у сезони, након оног против Лејкерса због протеста, за који је дан касније НБА лига саопштила да је требало да буде санкционисан једном техничком грешком.

Излазак Јокића није зауставио домаће, који код куће имају скор од 12 победа и три пораза, против екипе чији је биланс на гостовањима 3-14. Нагетси су се „одлепили” још у првој четвртини, предвођени Маријем (22), Лајлсом (16), Вилсоном Чендлером, Херисом (обојица по 15 погодака) и Јокићем који је забележио 13 кошева (шут за три поена 1-3, за два 3-7), седам скокова и пет асистенција, уз пет фаулова, за 26 минута на терену.

У победи Детроита против Индијане од 107:83, Бобан Марјановић је имао шест поена (слободна бацања 4-4, „двојке” 1-1) за три минута игре, док су се у Лос Анђелесу надметали наши бекови. Милош Теодосић је у убедљиву победу Клиперса уградио свој први двоцифрени учинак у асистенцијама (десет), уз осам кошева са шутем 2-5 за три и 1-4 за два поена за 21 минут, док је Богдан Богдановић убацио девет поена (1-3, 3-7) за 29 минута.

Догађај дана била је победа Феникса против Мемфиса, кошем „из аута”. Санси су имали 0,4 секунде за напад који су одиграли тако што је Бендер набацио лопту на кош где ју је ухватио и „закуцао” Тајсон Чендлер. У НБА није дозвољено дирање лопте у замишљеном цилиндру изнад обруча, осим после извођења из аута: ово до јуче мало познато правило тренер Феникса Џеј Тријано искористио је за своју 100. победу у лиги.

Резултати: Детроит – Индијана 107:83, Денвер – Јута 107:83, Клиперси – Сакраменто 122:95, Далас – Торонто 98:93, Мајами – Орландо 107:89, Милвоки – Чикаго 106:115, Сан Антонио – Бруклин 109:97, Феникс – Мемфис 99:97.