Привредни раст је у 2017. био нешто нижи од очекиваног, али се не могу оспорити успеси који су претходне године постигнути на економском плану. Постављене су солидне основе за даље убрзање привредне активности у 2018, пре свега кроз одличне резултате на плану фискалне консолидације, учинак у спровођењу структурних реформи, као и кроз додатно ојачану макроекономску стабилност.
Притом као важне потврде оствареног напретка видим позитивне оцене ММФ-а, недавна повећања кредитног рејтинга, али и бољу позицију наше земље на светским листама конкурентности. Ипак, убрзана имплементација започетих реформи и континуитет финансијске и макроекономске стабилности биће нужни предуслови за одржив раст у наредној години, каже у интервјуу за „Политику” Драгиња Ђурић, председник Извршног одбора Интеза банке.
Подаци показују да се у 2017. години привреда није више задуживала што указује да није било ни новог инвестиционог циклуса. Какви сада сигнали стижу из привреде?
Од половине претходне године банкарски сектор бележи позитивне тенденције у кредитирању предузећа, које су праћене охрабрујућим сигналима у привреди. Ово је нарочито уочљиво у грађевинској индустрији, чији раст наговештава жељено убрзање инвестиционе активности. Очекујем и да ће недавна одлука Народне банке о снижавању учешћа за стамбене кредите у оквиру државног програма изградње повољних станова дати додатни подстрек сектору грађевине, па тако и укупној инвестиционој и привредној активности ове године. Такође, треба очекивати и обимна улагања у инфраструктурне пројекте и сектор енергетике. Ми као банка већ годинама подстичемо привреду кроз сопствене производе, али и кроз сарадњу са међународним финансијским институцијама, укључујући ЕБРД, КФВ и Европску инвестициону банку, и у потпуности смо спремни да подржимо нови инвестициони циклус. Поред тога, недавно смо у сарадњи са Европским инвестиционим фондом тржишту понудили и „иновфин” дугорочне инвестиционе кредите који великом броју предузећа могу омогућити да уз релаксирана средства обезбеђења дођу до повољних средстава.
Банке у Србији су се у овој години у великој мери ослободиле ненаплативих зајмова који су кочили већу кредитну активност. Да ли зато могу убудуће да буду мало „шире руке”?
Смањење нивоа ненаплативих кредита додатно је оснажило кредитни потенцијал банкарског сектора, па се даљим радом на решавању овог питања могу очекивати позитивни ефекти кроз креирање додатног простора за нове пласмане. Регулаторна унапређења на којима раде Влада Србије и НБС, спровођење националне стратегије, као и отпис и продаја лоших пласмана снизили су њихов удео на најнижи ниво у последњих девет година, али наставак разрешења овог проблема захтева побољшање рада правосуђа, брже решавање судских спорова, као и ефикаснији стечајни поступак укључујући и унапред припремљен план реорганизације са циљем боље заштите права поверилаца. Када је реч о Интеза банци желим да нагласим да висок удео проблематичних кредита на тржишту никада није утицао на нашу кредитну активност, коју смо из године у годину повећавали у складу са потребама наших клијената, а да притом квалитет активе нисмо подређивали квантитативном расту. Захваљујући низу предузетих мера претходне године додатно смо унапредили квалитет портфолија и сада још активније настављамо да наше ресурсе стављамо на располагање грађанима и привреди.
Као и сви банкари сигурно помно пратите потезе Европске централне банке. Да ли је време ниских камата прошло или је могуће да им се грађани и привреда надају и убудуће?
Релаксирана монетарна политика НБС-а и повољне камате на међународном тржишту створили су услове да каматне стопе на кредите у нашој земљи падну на историјски минимум, што је резултирало растом кредитне активности. Наша очекивања су да ће динарске каматне стопе и у наредној години остати ниске. Такође се не предвиђају ни знатније промене у каматама на евроиндексиране кредите, иако је ЕЦБ најавила постепени заокрет у својој монетарној политици. Томе у прилог говори чињеница да је еурибор и даље у негативној зони и да неће достићи ни нулти ниво пре краја 2018. или почетка 2019. године.
Модернизација банкарства у електронском смислу је далеко одмакла. Како се као највећа банка на тржишту борите с тим изазовима? Колико улажете у иновације?
Пратећи потребе клијената и развој напредних технологија, ми смо одувек предњачили у иновацијама. Били смо прва банка која је грађанима понудила услугу бесконтактног мобилног плаћања, омогућили смо им и аплицирање за одређене производе путем Интеза онлајн сервиса, а сталне инвестиције у алтернативне дистрибутивне канале константно нам доносе увећање броја корисника и трансакција путем услуга мобилног и интернет банкарства. Ипак, суштински искорак ка дигитализацији пословања направили смо покретањем свеобухватног пројекта унапређења комплетног оперативног система банке који подразумева знатна и дугорочна улагања и који ће нам омогућити да клијентима понудимо савремене производе и сервисе и још ефикаснију услугу.