Од нашег дописника
Франкфурт, Хајделберг – Као и на почетку првих прелиминарних преговора о формирању коалиционе владе, немачка канцеларка је и у друге преговоре ушла са осмехом и оптимизмом: „Мислим да ћемо успети”.
Да ли је у праву, јавност ће открити већ крајем ове радне недеље, када ће се знати да ли су Хришћанско-демократска унија (ЦДУ), Хришћанско-социјална унија (ЦСУ) и Социјалдемократска партија Немачке (СПД) успеле да постигну начелни споразум о формирању коалиционе или бар мањинске владе. Тиме би се избегло да се први пут у послератној историји Немачке, због немогућности да буде формирана влада, понове парламентарни избори.
Иако ће трима партијама кључне тачке спорења бити избегличка политика, социјална давања и реформа система пензионог и здравственог осигурања, у настојању да пажњу јавности скрене са тога да би опет могла да буде формирана велика коалиција на то да је нова влада неопходна ради стабилности ЕУ, актуелни шеф СПД и његов претходник Зигмар Габријел истичу да је централно питање разговора будућност ЕУ и њена већа интегрисаност.
„Претходна велика коалиција била је превише фокусирана на домаћу политику, запостављајући европско питање”, рекао је за први канал немачког јавног сервиса АРД Габријел, додајући да је крајње време да се одговори на предлоге француског председника Емануела Макрона о реформи ЕУ и еврозоне.
Шулц пак уверава присталице да у преговорима са конзервативцима СПД неће одустати од кључних тачака своје лево оријентисане политике.
„Не повлачимо црвене линије, али желимо да у Немачкој применимо што је могуће више црвене политике ”, рекао је Шулц, мислећи на политику СПД-а, чија је партијска боја црвена.
За разлику од покушаја Меркелове да формира већину са либералима и Зеленима, сада се преговори воде у тајности. Странке су се обавезале да ове недеље њихови представници о садржају преговора неће давати интервјуе, наступати у телевизијским и радио емисијама, нити објављивати поруке на „Твитеру”.
Прве информације се очекују у четвртак увече, а уколико ЦДУ, ЦСУ и СПД успеју да пронађу заједничке темеље, о начелном договору ће чланство СПД-а гласати 21. јануара, а потом следе конкретни преговори, при чему би влада могла да буде формирана почетком априла.
Већ јуче је пао у воду договор о тајновитости преговора, будући да се премијер Саксоније из редова ЦДУ Михаел Кречмер пожалио на „основни тоналитет” разговора јер, како каже, „исувише говоримо о трошењу новца”, не прецизирајући које додатно трошење је спорно за њега.
Остали преговарачи из ЦДУ настојали су да одбаце ове критике свог партијског колеге, истичући да се преговара о истим размерама буџета као и у преговорима о „Јамајка коалицији”.
Процена је да ће четврта влада Ангеле Меркел ипак бити формирана, будући да истраживања јавног мњења указују да нови избори не би безмало ништа променили у распореду снага. Према истраживању агенције Инфратест димап урађеном за АРД, да су избори одржани 4. јануара, ЦДУ–ЦСУ би освојила 33 одсто, СПД 21, Алтернатива за Немачку 13, Зелени 11, а ФДП и Левица по девет одсто. Изузев покојег процента више за Зелене а мање за ФДП, ово је исти резултат као на изборима 24. септембра.
Ово истраживање показује и да су Немци уверени су да је Меркелова „добра” канцеларка која јамчи стабилност овој земљи, али готово две трећине испитаника сматра и да је њено златно доба већ прошло, док три четвртине грађана мисли да би за ЦДУ било крајње време да нађу неке нове људе. На питање да ли би требало да Меркелова остане канцеларка, 53 одсто каже „да”, што је мање него после избора (61 одсто), као и након пропасти преговора око „Јамајка коалиције” (56 одсто). И подршка Шулцу је у драматичном паду.