уторак, 11.12.2018. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 12:07
ПРВЕНСТВО АМЕРИЧКИХ ПРОФЕСИОНАЛНИХ КОШАРКАША

Наши блистали али је само један славио

Јокић против Голден Стејта имао први „трипл дабл” у сезони са 22 коша, 12 скокова и 11 асистенција, Богдановић убацио 16 поена Сан Антонију, а Бјелица са најбољим издањем у последња два месеца актер победе Минесоте која је имала и „плус 41” против Кливленда
Аутор: Горан Ковачевићуторак, 09.01.2018. у 20:55
(Фото Бета/АП)

Ни јуче се није догодило да одједном заиграју сва петорица српских кошаркаша у НБА (Теодосић и Марјановић мечеве испратили са клупе), али било је то добро вече за наше играче: Јокић је против Голден Стејта забележио свој први „трипл дабл” у сезони, Богдановић је убацио 16 поена Сан Антонију, а Бјелица имао најбољи биланс још од 15. новембра, у  утакмици која се може назвати историјском.

Док ни са Јокићевих 22 коша, 12 скокова и 11 асистенција Денвер није успео да избегне „двоцифрени” пораз од шампиона ослабљеног неиграњем Дуранта, а Сакраменто у финишу није имао решења за „Мамузе” којима је недостајао Ленард, Бјеличина Минесота је без првог „плејмејкера” Тига „демолирала” Кливленд са све Џејмсом, Лавом и Томасом, водећи и са 41 поеном разлике…

Сусрет у Минеаполису, где плеј-оф није игран од 2004. године, у анале улази као меч у којем је Леброн Џејмс имао најгори утицај на резултат у каријери. У 27 минута са њим на терену, шампион Истока из последње три сезоне био је слабији за – 39 поена. „Тројком” Немање Бјелице, „Вукови” су стигли до 20 поена предности већ у 15. минуту, на полувремену имали „плус 27”, а три минута пре краја трећег квартала водили са 96:55. Минут и по пре епилога било је 35 поена разлике, а завршено је са 28.

Џејмс је имао десет кошева, Ајзеа Томас девет за 19 минута игре (шут из поља 3-11, у наставку искључен због несмотреног ударања Вигинса), а Лав три поена за 21 минут (1-7), док су Минесоту предводили Вигинс (25), Батлер (21), Таунс (19) и Гибсон (16). Бјелица је за 17 минута уписао седам поена (1-3 за три, 2-3 за два поена) и два скока.

„Дешавало се да побеђујемо када имам лош плус-минус, није ме брига за то”, рекао је Џејмс, који је у Минеаполису изгубио први пут од 2005.

Зауставио га је Џими Батлер (имао и девет асистенција и осам скокова за 27 минута), који је постао специјалиста за „Краља”: ас који је летос стигао из Чикага, седми пут заредом је изашао као победник из дуела са Кавелирсима. Са шест пораза у последњих девет мечева, Кливленд сутра иде у Торонто, чији тим је осму победу у десет утакмица јуче уписао у Бруклину, додатним „пеналом” Дерозана (35 погодака) 26 секунди пре краја продужетка.

„Трипл дабл” број 42 ове НБА сезоне, Никола Јокић (16. играч који га је остварио), достигао је средином последње четвртине у Оукленду, асистенцијом за смањење заостатка на 16 поена. Нагетси су успели да приђу на шест поена у претпоследњем минуту, али је Дрејмонд Грин онда нанизао четири. Обојица центара су били нападачки расположени: Јокић је за 36 минута „из игре” шутирао 9-16, имао и три освојене лопте (шест грешака, остатак екипе пет) и рампу, док је Грин 23 коша убацио уз шут из поља 8-12, сакупивши и десет асистенција, пет скокова, три рампе и освојену лопту, уз две изгубљене.

Голден Стејт, који је меч преломио у трећој четвртини, предводио је Кари са 32 поена, док је Денвер имао четворицу са преко 20 погодака (Херис 22, по 21 Мари и Лајлс). Три седмице након што су без Карија у поразу од Денвера за три поена шутирали 3-27, „Ратници” су са својим лидером (5-10) погодили 13 од 30 „тројки”.

„Од почетка сам се трудио да будем агресиван и додајем лопту. Увек је интересантно са Голден Стејтом, против њега желим да будем добар на терену и као појединац и тимски”, рекао је Јокић који је део трећег квартала провео на клупи због ударца примљеног у дуелу.

Богдан Богдановић је играо један од својих најбољих мечева – шутирао 2-2 „тројке” и 4-8 „двојке”, по пет асистенција и скокова за 33 минута –  до три минута пре краја. Тада је имао једину изгубљену лопту, после које је уследила шеста „тројка” некадашњег саиграча из Партизана Дависа Бертанса (рекорд НБА каријере са 28 кошева), којом је Сан Антонио (Олдриџ 31 кош, Ђинобили није играо) преузео вођство које није испустио.

Резултати: Минесота – Кливленд 127:99, Голден Стејт – Денвер 124:114, Сакраменто – Сан Антонио 100:107, Њу Орлеанс – Детроит 112:109, Индијана – Милвоки 109:96, Бруклин – Торонто 113:114, Чикаго – Хјустон 107:116, Клиперси – Атланта 108:107.