Министарство правде расписало је конкурс за 160 приправника, али је поред тога, како „Политика” сазнаје, успело да омогући да волонтери у судовима и тужилаштвима ипак буду плаћени за свој рад.
– Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања прихватило је иницијативу Министарства правде да се први пут одређеном броју волонтера приправника у судовима и тужилаштвима у 2018. години омогући остваривање одговарајуће накнаде, кроз програм Националне службе за запошљавање – речено је за „Политику” у Министарству правде.
С друге стране, Удружење судијских и тужилачких помоћника упозорава да је правосуђу потребно 277 приправника и да конкурсом није обухваћено ниједно приправничко место у прекршајним судовима. Председница удружења Јелена Гајић наводи да постоји бојазан да ни овако велики конкурс за приправнике неће бити довољан да заустави блокаду у којој се правосуђе налази већ дуже време.
У Министарству правде кажу да су свесни потребе за повећањем броја приправника у судовима и тужилаштвима.
– Узимајући у обзир забрану запошљавања, до 2017. године нису постојали материјални услови за пријем нових приправника. Влада је препознала значај пријема нових радника, те је у складу са финансијским могућностима, односно буџетом одобрила крајем прошле године расписивање конкурса за 160 нових приправника. Министарство правде верује да ће се са таквим трендом наставити и да ће и током 2018. године доћи до расписивања још једног конкурса ради јачања стручних капацитета судова – наводе у ресорном министарству.
Објашњавају да они утврђују систематизацију кад је реч о приправницима, али да бригу о њима воде судови и тужилаштва у којима они раде.
– То значи да Министарство правде одобрава укупан број приправника по органима, док о правима и обавезама појединаца одлучује председник суда или јавни тужилац – кажу у министарству.
Удружење судијских и тужилачких помоћника подсећа да дуже од две године није било расписаних избора за већи број судијских места и да Уставни суд Србије доноси одлуке и привремене мере које заустављају поступак избора судија у самом финишу, као што се догодило крајем децембра, када је 20 судијских помоћника требало да буде први пут изабрано на судијску функцију, по предлогу ВСС.
Све се то дешава у ситуацији када правосуђу недостаје више од 200 судија, каже Гајићева и наглашава да је Уставни суд имао целу 2017. годину да одлучи о иницијативама за оцену законитости и уставности Правилника Високог савета судства.
– Данас у судовима и тужилаштвима ради око 1.900 судијских и тужилачких помоћника, који носе терет целокупног српског правосуђа, а притом имају мале шансе да у догледно време дођу на судијску или тужилачку функцију. Таква ситуација је погодна за одлазак младих и квалитетних људи из правосуђа, јер немају шансу да пруже свој максимум – наводи Јелена Гајић.
У Министарству правде указују да су за именовање нових судија и тужилаца надлежни Високи савет судства (ВСС) и Државно веће тужилаца (ДВТ).
– Као што је ДВТ у кратком року отклонио све препреке за избор заменика јавних тужилаца, када је покренут поступак за оцену уставности Правилника о избору, верујемо да ће и ВСС поступити истоветно. На тај начин биће испуњени сви услови да се попуне упражњена судијска места, на основу конкурса који спроводи ВСС – тврде надлежни.
Наглашавају да је прошле године решен велики број старих предмета, међу којима је више од милион извршних предмета. Осим тога, многи послови из судова поверени су јавним извршитељима и јавним бележницима, наводе у Министарству правде.
Сукоб интереса
– Ми нисмо износили примедбе на одлуке Уставног суда, него на ажурност суда, односно моменат доношења одлуке. Осим тога, поједине судије Уставног суда су у сукобу интереса када одлучују о актима из области избора судија, због различитих врста повезаности са кандидатима. Зато коментаришемо начин поступка, а не и одлуке – каже Јелена Гајић.
Удружење судијских и тужилачких помоћника Србије обавестиће Агенцију за борбу против корупције о томе да су поједине судије Уставног суда имале обавезу да поднесу предлог да се изузму из одлучивања о Правилнику Високог савета судства.