среда, 25.04.2018. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 21:26

Звезди не иде без Антића

Кошаркаши Црвене звезде поражени у Истанбулу од Ефеса – 104:95 (22:21,28:25,27:25,27:24).- Лоша одбрана и изостанак искусног центра коштали српског шампиона десетог евролигашког пораза
петак, 12.01.2018. у 21:05
Милко Бјелица био је један од ретких који су пружили солидну партију у Истанбулу ( Фото Евролига)

Кошаркаши Црвене звезде нису успели да први пут победе Ефес на његовом паркету и занимљивијом учине борбу за плеј-оф. Српски шампион је у утакмицу ушао без енергије, сувише мекано у одбрани и минус из првог полувремена од 13 разлике показао се одлучујућим, без обзира што су „црвено-бели“ у неколико наврата дошли на заосатак једног поседа. Стекао се утисак да се Звезда више штедела за сутрашњу утакмицу против Цедевите, јер је АБА лига означена као приоритет, а уз мало више труда могла је да добије утакмицу у Истанбулу и направи велики корак у борби за доигравање.

Иако су већим делом били у у вођству у уводној деоници, енергија којом су играли кошаркаши „црвено-белих“ наговештавала је да им се лоше пише. Лако су кошаркаши Ефеса долазили до коша, или из централног „пика“ или игром „један на један“, а посебно су лоше бранили центра Данстона. Иако је био на клупи, искусни Перо Антић није био спреман да помогне због упале тетиве стопала, а познато је колико значи за игру Звезде у сваком погледу

Уосталом, све три утакмице које је пропустио, његов тим је изгубио, против Бамберга, Уникахе и Басконије. Без лидера, одбрана је пала на испиту, а Јовановић и Јанковић нису могли да се носе са искусним Данстоном и Брауном, као и Симоном који је продорима правио разлику. Ипак, нападачки „црвено-бели“ су успели да парирају преко расположених Бјелице и Фелдина.

Тренер Алимпијевић је честим изменама тражио петорку која ће да затвори прилазе кошу, али то као да је још више покидало ритам игре тима. Скоро све „ничије“ лопте падале су у руке играча турског тима, који је до поена долазио и после офанзивних скокова (укупно седам) или продором. Серију Ефеса до максималних плус 13 (43:30) предводио је расположени Драгић, који је за три и по минута постигао девет поена, две „тројке“ и два плус један. Помоћ му је стигла и од Брауна који је нападао и са позицие крила и ниског поста, а Звездина одбрана једноставно није постојала. За 15 минута домаћин је убацио чак 41 поен, али у финишу четвртине почела је да се назире нека ангажованија игра. Пар добрих одбрана материјализовали су Давидовац и Рочести и на велики одмор српски шампион је отишао са само четири поена мањка – 50:46.

Трећа четвртина је била копија претходне. Звезда је дошла на два поена заостатка, а онда поново  пала у одбрани, ушла у ритам Ефеса. Одбрана „један на један“ је затајила и турски тим је без већих мука поново дошао до двоцифрене предности – 67:57, у 26 минуту. Одговора у тим тренуцима није било, Фелдин се нападачки „угасио“ после прве четвртине, а Рочести је показао нервозу. Ипак, ни тада Ефес није успео да „преломи“ утакмицу. „Црвено-бели“ су дефанзивно реаговали, а на другој страни терена са по шест поена Јовановића и Јанковића пришли на само кош заостатка (71:69). Ипак, у последњих десет минута Ефес је ушао са шест поена предности.

Иако је у првих 30 минута био добро чуван, Мекалум је показао зашто је најбољи стрелац Ефеса. Преузео је одговорност, искористио бонус „црвено-белих“ и са девет поена донео плус осам домаћину пет минута пре краја (88:81) и то је био ударац од ког се српски шампион није опоравио. Ефес није дозволио да се коцка са победом, ређали су се смушени напади Звезде, па је после Будућности изгубила још једну утакмицу на велики број поена, што у сваком случају заслужује анализу.

Дворана: „Синан Ердем“. Гледалаца: 3.000. Судије: Перез (Шпанија), Конттас (Грчка) и Балак (Израел).

ЕФЕС: Меколум 20 (једна „тројка“), Браун 10, Батук, Мотум 12 (1), Штимац 2, Даглас 12 (1), Драгић 24 (3), Данстон 13, Симон 11 (1). Нису играли Битим, Демир и Мустафа.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА:  Дангубић 8 (2), Давидовац 10 (1), Лазић 2, Фелдин 8 (1), Јанковић 9 (1), Рочести 14 (1), Лесор 11, Енис 5 (1), Јовановић 13, Бјелица 15 (1). Нису играли Радичевић и Антић.