Последња измена 14:32

Шешум: Нисам очекивао победу Шведске, имали смо среће

уторак, 16.01.2018. у 23:24
Репрезентација Србије (Фото Бета/Хина)

Сплит - Капитен рукометне репрезентације Србије Жарко Шешум признао је да није очекивао победу Шведске над Хрватском (35:31) којом је његовом тиму обезбедио пролаз у другу фазу Европског првенства и наглашава да је срећан што је остварен први циљ.

Србија је зависила од Шведске јер је у директном судару раније за један гол у победи над Исландом (29:26) испустила пролаз, али су Скандинавци изненадилаи домаћина и завршили као први у А групи.

„Максимално смо играли против Исланда, али нисмо успели да остваримо победу од четири гола разлике и зато смо били тужни. Ипак, Шведска је одиграла феноменално, а ми нисмо очекивали да ће чак ни бод узети великом фавориту као што је Хрватска”, рекао је Шешум за сајт РСС-а. Шешум, играч утакмице против Исланда са пет голова, истиче и срећу као велики фактор.

„Имали смо среће, Швеђане је све ишло вечерас. Задовољни смо због проласка, остварен је први циљ”, казао је он. Ривали „орлова” у Загребу биће Француска, Норвешка и Белорусија, а Шешум има велики респект према њима.

„Француска и Норвешка су врх светског рукомета, а Белоруси као и ми не преносе бодове. Прва група нам је била јака, ова ће бити још тежа и идемо да дамо све од себе”, закључио је Шешум. Српски рукометаши већ у уторак играју против Норвешке на отварању друге рунде ЕП. (Танјуг)

Победа која није угасила наду

Од нашег извештача

Сплит – Рукометна репрезентација Србије уписала је прву победу на Европском првенству, пошто је у Сплиту победила селекцију Исланда са 29:26 (12:12). Србија је такмичење у Групи А завршила са једном победом и два пораза, а исти скор има и Исланд. Изабраницима Јовице Цветковића је за пролаз у другу фазу такмичења била потребна победа од четири и више голова разлике против Исланда и имали су у самом финишу меча шансу за то, али Петар Ненадић није искористио последњи напад.

Поново смо имали прилику да видимо једну лошу, неборбену и неорганизовану Србију. Овог пута против Исланда, који је такође играо испод просека. Почео је Јовица Цветковић овај меч без Петра Ненадића, са Стефаном Вујићем на средњем и није то деловало лоше. На крилима су били Богдан Радивојевић и коначно Немања Илић.

На почетку утакмице је било и наговештаја да ће се Орлови борити на овом мечу и играти знатно боље него на претходним сусретима. И имали су одмах у 11. минуту 7:5, потом и 8:6, били на пола пута од жељеног резултата, а онда је уследила серија Исланда који је брзо окренуо резултат на 8:9 (20). Тада је ривал имао бољу игру и на голу одличног Пала Густавсона, који је успео да скине неколико зицера. Међутим, имала је Србија Владимира Цупару, али ништа то није вредело јер његови саиграчи нису успели из чистих позиција да погоде гол.

Таман кад су Орлови поново били у шанси да постигну погодак за плус два Немања Илић је промашио сигуран шут, а у последњем минуту Србија је имала још једну прилику, али је Зеленовић нерезонски шутирао, промашио и дао Исланду прилику за погодак. Рибари су то наравно искористили и на полувреме се отишло нерешеним резултатом.

Мијајло Марсенић се није најбоље снашао на овом мечу, врло брзо је без икакве потребе зарадио два минута казне, одбрана Орлова је у првих тридесет минута деловала прилично конфузно и „шупље“, док је напад био катастрофалан. Без икакве организације или изграђене акције, голове је Србија постизала искључиво после индивидуалних акција и чудних додавања.

Исланд је са више жеље и мотива отворио други део игре, после само шест минута имао плус два 13:15, док су Орлови и даље били лоши у нападу. Доста су грешили, промашивали и имали потпуно нерезонске шутеве. Рибари су били конкретнији и смиренији, лако долазили до поготка и да на голу није било Владимира Цупаре, ко зна како би се овај меч завршио.

У 42. минуту Исланд је водио четири разлике (16:20), Орлови као да су постали растерећенију, а у игру је ушао и млади Јовановић, па је најпре Радивојевић погодио, а потом и Ненадић, па је у 45. минуту на семафору стајало 19:21.

Нису успели изабраници Јовице Цветковића да смање на гол минуса, па су у наставку јурили предност Исланђана. У томе су успели у 49. минуту голом Шешума, па је резултат био 22:23. Радивојевић је погодио из контре и само минут касније је коначно било нерешено – 23:23.

Водила се добра борба, а онда је млади Јовановић погодио са десет метара за прво вођство Србије после дужег времена – 25:24. у 54. минуту је било 25:25, а онда је Србија головима Јовановића и Илића стигла на плус три 29:26! У последњем минуту је Исланд имао напад, није га искористио, а онда је Ненадић секунд пред крај шутирао, а Густавсон је одбранио.

Спалаидум Арена. Гледалаца: 3000. Судије: Лопез и Рамирез (Шпанија). Седмерци: Србија 3(3), Исланд 4(2). Искључења: Србија 6, Исланд 8 минута.

СРБИЈА: Цупара (12 одбрана, седмерац), Иванишевић, Шешум 5, Вујић 2, Ђукић, Берљански, Ненадић 3 (2), Радивојевић 4, Марковић, Ђорђић 1, Илић 5, Црноглвац, Јовановић 3, Зеленовић 4, Марсенић 2, Обрадовић.

ИСЛАНД: Густавсон (13 одбрана), Бјоргвинсон, Кристијансон 4, Палмарсон 4, Карсон 2, Халгримсон, Атласион, Елисон, Сигурдсон 8, Гислансон, Гудмунсон 3, Магнусон, Гунарсон 4 (2), Арнарсон, Гунарсон, Смарасон.