Шест хитаца из револвера испалио је високи функционер Службе државне безбедности Црне Горе Бранко Кековић у пензионисаног капетана ЈНА Јакшу Вулетића, у центру Београда, у улазу зграде у Улици генерала Жданова.
Шест метака у чело. Одмах се вратио у Титоград и пријавио полицији. Био је јануар 1975. године.
Југословенска штампа је крупним насловима писала о обрачуну Црногораца у Београду и најављивала сензационално суђење. Мотив убиства најпре није био јасан, али врло брзо је обелодањено да је реч о крвној освети, о примени начела „око за око, глава за главу”.
Бранко је осветио рођеног брата Вељка, кога је Јакша убио 33 године раније, као заробљеника у борби између четника и партизана у Црној Гори, на Винића хуму близу Тивта.
– Ја пуцам у Јакшу да бих кроз поступак расветлио његов заташкан злочин из 1942. године. Пуцао сам у ратни злочин и љуштуру која га је сакривала – рекао је Кековић пред Већем петорице Окружног суда у Београду.
Оставио је своју каријеру, заменио живот затворском ћелијом, а „породицу изложио ризицима крвне освете”, истакао је његов адвокат Јован Баровић.
– Брат мог брањеника Вељко Кековић био је студент права и као младић овенчан славом шпанског борца. Био је и партизански комесар. У априлском рату 1941. године, он је својом храброшћу и умешношћу отворио пут 48. пешадијском пуку Југословенске краљевске војске према Скадру. Тада је командант, пуковник Павловић, скинуо са груди своју Карађорђеву звезду и ставио је на прса Вељка Кековића – говорио је Баровић у својој завршној речи, у судници пуној новинара, родбине и радозналаца.
Суђење оптуженом Бранку Кековићу адвокат Баровић је претворио у суђење убијеном Јакши Вулетићу, јер се њему никада није судило и није било суда који би утврдио његову одговорност за убиство Вељка Кековића из Другог светског рата.
– Вељка су у фебруару 1942. године заробили четници. У борби са партизанима тог дана је погинуо и Јакшин брат. Јакша је од стражара отео заробљеног и рањеног Вељка, везао га за дрво, поломио му ребра и руке, а онда испалио три метка: један у вилицу, други у средину чела, а трећи у срце. Јакша је морао да бежи из Црне Горе, иако се при крају рата прикључио партизанима и чак добио висок чин у војсци – рекао је адвокат Баровић.
Никада више Јакша није дошао у Црну Гору. Иако је Вељков и Бранков отац Машо Кековић покушао да покрене кривични поступак против њега, није у томе успео, јер је Вулетић имао моћне заштитнике из Удбе и Коса, објашњавао је адвокат.
Тридесет година после страдања рођеног брата, Бранко Кековић започиње своју истрагу. Утврђује да је Јакша убио Вељка и сазнаје да се он „башкари у Београду и ужива све друштвене привилегије”.
– Није учинио зло и неправду само оптуженом и његовој породици већ и нашем друштву, његовом моралу и целом људском универзуму. Ратни злочин тангира човечанство јер је негација човека и његовог права да живи – рекао је Баровић.
Својим понашањем и начином живота, наставио је адвокат, Јакша инспирише Бранкову освету. Добија чинове и одликовања, усељава се у елитне станове у Београду и постаје део номенклатуре.
– Чин мога брањеника нема никакве везе са било каквом осветом, а посебно не са безобзирном. Но, ако је то збиља освета, она је обзирна, јер је мање него реципрочна. Хоћу да кажем да је више вредео покојни Вељко од покојног Јакше. Она је скрупулозна и, изнад свега, она је часна – казао је адвокат у својој завршној речи.
Баровић није спорио да је реч о освети, а Бранко Кековић био је оптужен за убиство из безобзирне освете, за шта се тада могла изрећи смртна казна. Држава није утврдила одговорност и казну за злочин убијеног Вулетића.
– Ово суђење је за Кековиће наставак рата, у коме су они знали само за жртве, а не и за срећу. Њу им је ускратио Јакша, што ће испровоцирати осветника да постане и делилац правде и извршилац казне. Он је имао несрећу да се право са правдом не поклопи. Будите сигурни да он није ситничар. Његов улог у овом случају је живот – рекао је на крају адвокат Јован Баровић.
Кековић је најпре осуђен на 11 година затвора за убиство из безобзирне освете, али је пресуда укинута. У новом поступку оглашен је кривим за обично убиство и осуђен на седам година затвора, а изашао је на слободу после четири године.