АТИНА – Утицајни грчки лист „Катимерини” данас разматра шта би се могло десити ако пропадну сада нагло убрзани преговори с Македонијом о решавању спора око њеног назива. Неуспех преговора би најпре значио да би се та земља званично и даље називала Бивша југословенска Република Македонија”, како су прихватиле и УН, а и сама Грчка.
Али, у својим односима са најмање 120 земаља које су је признале под уставним називом, она ће и даље бити само Република Македонија.
„Шта добијамо ако не прихватимо компромис о сложеном називу” о којем се управо преговара – пита грчки лист сународнике, и одговара „остајемо национални поносни јер нисмо 'продали име'“.
А ако савезници ипак позову Македонију да на самиту НАТО у јулу поднесе захтев за пријем у чланство, а „ми ставимо вето и Американци и Европљани га 'оборе' и нађу начин да нас заобиђу..?”.
У том случају Македонија би се „поново обратила Међународном суду у Хагу, где је Грчка већ осуђена 2008. године због претходног вета, али су јој опроштене санкције”.
Потом, наставља лист, група чланица подноси захтев УН да се Македонија коначно и тамо назове тако како се назива, „а то је за нас шамар”.
У случају пропасти преговора, постоје и горе могућности: „влада (Зорана) Заева пада, његова земља се затвара у себе, етнички расцеп Албанци-Славомакедонци се активира и покрећу се центрифугалне силе, гурајући Албанце ка Тирани, а Славомакедонце ка Бугарској”.
„Долази (макар и) 'плишани развод' Албанаца и Славомакедонаца, та два народа се присаједињују суседним метрополитенским националним центрима, и тиме улазе у НАТО и ЕУ”, пише атински лист.
У том случају, „мапа Балкана се мења на нашим северним границама (Грчке)..., настају Велика Албанија и Велика Бугарска, Срби и Турци се мешају, а и ми (Грчка) журимо да 'пружимо помоћ' нашој мањини од 700.000 (!) Грка у БЈРМ – како су говорници тврдили на скупу у Солуну” прошлог викенда.
Тиме се „активира ланчани, домино-ефекат, као ноћна мора”.
Атински лист даље пита Грке: „Шта ћемо онда? Проклећемо странце што су нас уништили, трагаћемо за националним издајницима и национално поносни поскакати у провалију. Да ли је то катастрофични сценарио? Можда, али само за оне који неће да схвате шта се дешава ван наше куће”, закључује „Катимерини”. (Бета)
Ципрас без подршке лидера опозиције уочи преговора са Македонијом
АТИНА – Грчки премијер Алексис Ципрас није данас добио подршку главног опозиционог лидера ради постизања консензуса уочи интензивираних преговора Атине и Скопља о решавању вишедеценијског спора око имена Македоније.
„Нећемо делити Грке како бисмо ујединили народ Бивше Југословенске Републике Македоније”, рекао је лидер конзервативне партије Нова демократија Киријакос Мицотакис у телевизијском обраћању после данашњег састанка са Ципрасом, преноси Ројтерс.
Мицотакис је навео да решавање спора у вези са именом Македоније није само питање спољне политике, већ озбиљно питање везано за историју Грчке и „сам идентитет Грка”.
Лидер Нове демократије је рекао да је Ципрас „одлучио да овим путем крене сам”, док странка Нова демократија „брани национална питања одговорно и одлучно”, преноси грчка агенција АНА.
„Грци не верују да ће Ципрас ишта испреговарати”, истакао је он.
Такође, Мицотакис, чија партија предњачи у анкетама, окривио је Ципраса што не тражи уставне промене у Скопљу као „неопходан предуслов” за било какве преговоре, закључивши да је „прозор могућности” за договор затворен.
АНА преноси и да је Ципрас данас лидера Нове демократије обавестио о преговорима у вези са именом Македоније и о свом састанку с премијером те земље Зораном Заевим у Давосу.
Атина и Скопље су се сагласили да појачају преговоре како би постигли споразум, у спору који је закочио амбиције бивше југословенске републике да се придружи НАТО и ЕУ. (Танјуг)